Facebook Google+ Twitter

Hiszpańskie święto kina po raz kolejny w Polsce

Już po raz dziewiąty, mieszkańcy pięciu polskich miast obejrzą najlepsze dzieła hiszpańskiego kina. Od 19 marca do 5 kwietnia będzie trwał tydzień kina hiszpańskiego.

Część z zaprezentowanych filmów nigdy nie wejdzie na polskie ekrany, więc to jedyna okazja, by je zobaczyć. Organizatorzy wybrali tym razem 11 filmów fabularnych, 5 dokumentalnych oraz 5 krótkometrażowych.

Wiele z nich otrzymało m.in. nagrody GOYA, jak chociażby film „Bayo Las Estrellas („Pod gwiazdami), w reżyserii Félixa Viscarreta. Obraz przedstawia historię mężczyzny, który chciał zostać muzykiem jazzowym. Rezygnuje jednak z marzeń i wraca do rodzinnej miejscowości. Powrót, który ma być pewnego rodzaju poświęceniem, okazuje się ważnym punktem w jego życiu. Nie bez znaczenia dla rozwoju akcji jest relacja jaką mężczyzna nawiązuje z pasierbicą swojego brata. Film otrzymał nagrody w kategorii najlepszy reżyser, najlepszy aktor i najlepszy debiut scenopisarski.

Oprócz tego będziemy mogli zobaczyć takie filmy jak „13 róż” ("Las 13 rosas"), nagrodzony 4 nagrodami GOYA, czy "Lo mejor de mi" (“To co we mnie najlepsze”) w reżyserii Rosera Aguilara. Warto wspomnieć, że “13 róż” okazał się jednym z głośniejszych filmów hiszpańskich ostatnich lat. Opowiada historię 13 dziewcząt, żyjących w Madrycie, kiedy to do miasta wkraczają oddziały generała Franco. Młode kobiety zostają oskarżone o wspieranie rewolucji i spiskowanie przeciwko generałowi.

Podczas przeglądu zaprezentowana zostanie nie tylko fabuła. Ważną jego częścią będą również filmy dokumentalne i krótkometrażowe. Wśród tych pierwszych na uwagę zasługuje obraz „Co mi w głowie siedzi” - nagrodzony na festiwalu Extrema w 2007 roku. Przedstawia on historię sióstr bliźniaczek, z których jedna – 62-letnia rzeźbiarka Judith Scott jest głuchoniema i cierpi na zespół Downa. Jej świat poznajemy poprzez opowieść siostry. Jednym z głównych problemów poruszonych w filmie jest sztuka jako sposób na wyrażenie siebie. Hasło to w przypadku Judith nabiera symbolicznego znaczenia.

Oprócz nowych produkcji można będzie również zobaczyć znaną produkcję, pt.„Rodzina Tarantos”. Ekranizacja sztuki Alfreda Mana została nominowana w 1964 roku do Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny. Przedstawia spór pomiędzy dwiema cygańskimi rodzinami. Poprzez konflikt ukazany zostaje sposób życia tej grupy narodowościowej.

Pokazy filmowe to nie jedyne wydarzenia podczas festiwalu. Będzie można również obejrzeć wystawę fotografii Oscara Fernandeza, posłuchać koncertu jazzowego z udziałem hiszpańskich perkusistów ,a także wziąć udział w cyklu spotkań ze znawcami Hiszpanii zatytułowanym Cine Forum.


Plan imprezy oraz harmonogram znajdziesz tutaj

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.