Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6015 miejsce

Hitler prosi Żydów o przebaczenie. Zbrodnia nie ma narodowości

Próżna 14. Przedwojenna, zdewastowana kamienica. Przy zakratowanej bramie całodobowa ochrona. Jest tylko niewielkie okienko, przez które widać ciemne przejście i następną bramę. Przed nią klęczy jakaś postać.

Zdaje się, że ma ręce złożone do modlitwy i jest młoda, sądząc po niewielkim wzroście i wątłej sylwetce. To musi być chłopiec, choć nie można być absolutnie pewnym, gdyż jest odwrócony tyłem do widza.

Spoglądając przez okienko, czuć jakiś niepokój. Przechodzą mnie ciarki, ale nie mogę oderwać wzroku od tego fascynującego, a zarazem przerażającego widoku. Półmrok miesza się z wpadającymi od strony dziedzińca promieniami słońca. Oświetlają one niewidoczną dla nas twarz tajemniczego chłopca. Kim on jest? Dlaczego się modli w przejściu tej kamienicy, która niegdyś była w granicach getta? Czy jest Żydem?

Nie, to Adolf Hitler. Chłopiec o jego twarzy jest rzeźbą z wosku wykonaną przez włoskiego artystę Maurizio Cattalana w ramach jego wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej. Rzeźbiarz uznał, że brama na Próżnej, która wchodziła w granice getta, będzie najwłaściwszym miejscem dla jego rekwizytu. To, że można go oglądać tylko od tyłu, dodatkowo pobudza imaginacje.

Wśród zwiedzających panuje konsternacja. Jedni mówią, że to duch zmarłego dziecka, inni, że to pokutnik albo mały Żydek, o czym piszę ''Gazeta Wyborcza''. Interpretacjom nie ma końca. Kiedy w końcu ''podglądający'' przez okienko widzowie dowiadują się, że to Hitler, nie kryją emocji. Od bulwersacji, po nostalgię i refleksję.

Niestety, refleksja jest w mniejszości. Większość ludzi nie stara się zadawać sobie pytań. Pomijając tych, którzy w życiu pytają się tylko w sklepie o piwo, to cała reszta nie chcę się dowiedzieć czegoś o samych sobie. Po co pytać dlaczego ten Hitler przeprasza i czy ma prawo prosić o przebaczenie? Dlaczego jest w ciele chłopca? Czy to oznacza, że kiedyś był zwykłym dzieckiem, takim jakich wiele, a później stał się bestią? Czy każdy z nas może stać się taką bestią? Może w każdym z nas czai się zło i jesteśmy zdolni siać terror. Czy jest wśród nas wielu takich Hitlerów lub Brunonów K.? Przerażające, nieprawdaż? Jak to, my Polacy zdolni do takich okrucieństw? Niemożliwe. Kimże jest ten antypolak Pasikowski ze swoim obrazoburczym ''Pokłosiem''? Pierwsze skojarzenie pseudopatrioty? Żyd. Stuhr? Żyd. Bo przecież niejako po stronie Żydów się opowiadają. Więc co robimy z antypolskimi Żydami? Linczujemy ich. Zupełnie jak w filmie. Historia zatacza koło.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Czy to po moderacji? .Czy naprawdę to Twoja myśl?. Może to czytać w lustrzanym odbiciu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Robert Ramark

1. Takie fakty, że podobne zbrodnie miały miejsce, jak ta w Jedwabnym.
2. Eksperci, czyli historycy. Gdyby był tylko jeden, który tak uważa, to bym wymienił jego personalia. Ale miażdżąca większość nie podważa zbrodni na Żydach ze strony Polaków.
3. Stawiają na głowie - to nie jest chyba trudne do rozszyfrowania. Niektórzy chcą zafałszować historię, bo to pasuje do ich politycznej, brudnej rozgrywki.

Jak Pan chcę faktów czarno na białym, to proszę czytać tylko informacje. Dział ''Opinii'' jest po to, żeby je wyrażać w sposób subiektywny, w formie i w treści. Tu więcej trzeba czytać między wierszami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak Pan uważa?cyt''Podważają fakty historyczne, jakby tylko ich prawda, była najprawdziwsza. Nie licząc się z głosem ekspertów. Stawiają wszystko na głowie, zmieniając bieg wydarzeń. Z natury są w opozycji do wszystkich i wszystkiego. Najliczniejsi z nich, zasiadają w sejmie pod lożą prezydenta. To tam, gdzie miała sięgnąć eksplozja ładunku zdetonowanego przez Brunona''. 1.Jakie fakty historyczne? 2.Jacy eksperci? 3. Co stawiają na głowie?. Artykuł na niskim poziomie, same spekulacje bez cienia umocowania w faktach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A życie swoje: Żydzi głośno oskarżają Polaków, a Polacy Żydów po cichu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Marcin Stanowiec

Właśnie o to chodziło mi w tym artykule. Żeby nikogo nie etykietować, nie odczytywać tego filmu, jako antypolski, czy antysemicki, tylko jako rzecz o mrocznej naturze człowieka. Z drugiej strony, zarówno w filmie, jak i w opiniach o nim, stają w szranki Polacy naprzeciw Polakom. Może to jest jednak rzecz o stosunkach polsko-polskich, jak ujął to Krzysztof Varga.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że to nie jest problem czy odpowiedzialność powinna mieć charakter etniczny czy ponadetniczny - jesteśmy ludźmi. Ważne, żeby jednakowo traktować wszystkich: Polaków i Żydów. Żydzi nie powinni żądać generalizowania zbrodni w Jedwabnem na całą Polskę, a Polacy zbrodni komunizmu na wszystkich Żydów.

Z drugiej strony trudno pominąć schemat: "Żydów w UB" i Polaków wykonujących polecenia Niemców".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ci, ktorzy sie nie zgadzaja, a chodzilo mi o ortodoksyjnych nacjonalistow, to oni sie nie zgadzaja i wsrod nich mozna upatrywac antysemitow, co mozna wyczytac miedzy wierszami. Co do Brunona, to przyznaje, ze sie troche zagalopowalem, bo to moze byc sprawa szyta grubymi nicmi. Kto wie? Rzadzacym m nie ufam tak samo, jak opozycji. Tylko, ze ta druga budzi we mnie wstret

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękny artykuł, tylko bezsensowne odwołanie do Brunona K. i filmu "Pokłosie". Po pierwsze niejako postawiłeś na jednym stopniu Brunona K. i Hitlera. Z czego pierwszy co najwyżej usiłował popełnić zbrodnię, nawet nie wiem czy ma obecnie prawomocny wyrok, ale wydaje mi się, że nie. Z "Pokłosiem" też przesadzone, niejako generalizacja, że kto się nie zgadza z założeniem filmu ten antysemita, a za chwilę piszesz, że historia nie jest czarno-biała. Oprócz tych dwóch fragmentów, naprawdę świetny artykuł.
Pozdrawiam,
Michał

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.