Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12060 miejsce

"Hitlerowcy lubili mordować Żydów w czasie świąt"

Obchody 68. rocznicy powstania w getcie warszawskim będą okazją, by poznać nie tylko nieznane fakty z podziemnego życia warszawskiego getta, ale również zrozumieć duchowy opór siedemnastolatków, idących na śmierć w obronie bliskich.

Marek Edelman w czasie obchodów 66. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim / Fot. Mariusz Kubik,GNU 1.2,http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Marek_Edelman_Fot_Mariusz_Kubik_Warsaw_April19_2009_03.jpg&filetimestamp=200- Hitlerowcy wkroczyli do getta 19 kwietnia nie przypadkowo. Tego dnia w getcie obchodzono jedno z największych żydowskich świąt - Pesach. Niemcy lubili urządzać pogromy w czasie obchodów religijnych, dlatego ta interwencja nikogo nie zaskoczyła. Niektórzy historycy z kolei twierdzą, że wkroczenie jednostek niemieckich do getta było formą uczczenia nadchodzących urodzin Hitlera (...) Pomimo panującego głodu, Żydzi trwali przy modlitwie, spożywając skromny seder (uroczysta kolacja). Był to wymowny duchowy opór, który niedługo przerodził się w zbrojne powstanie, odwet. Z niedawno odkrytych faktów wiemy, że wielu obecnych w getcie rabinów zachęcało Żydów do zbrojnego powstania. Gromadzili w swoich mieszkaniach broń, szkolili młodzież - opowiada W24 Jan Jagielski, ekspert z Żydowskiego Instytutu Historycznego.

- Tłumaczę właśnie książkę, która pomoże zrozumieć powstanie z innej perspektywy. Ostatnio udało nam się ustalić wiele nowych faktów, które przedstawiają powstanie z innego punktu widzenia. Uczestnikami zbrojnego sprzeciwu nie byli tylko śmiałkowie walczący z karabinem w reku, lecz także wszyscy mieszkańcy płonącej żydowskiej dzielnicy, którzy duchowo włączali się do walki. Na razie wiadomo, że na terenie getta istniało kilkanaście podziemnych jesziw, w których nie tylko kształcili się rabini, ale również szkolili się przyszli powstańcy - tłumaczy nam Anna Ciałowicz.

Plan obchodów w Warszawie
Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie / Fot. Kuba G,własność publiczna,http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Getto_pomnik.jpeg&filetimestamp=20050827200211Obchody 68. rocznicy powstania w getcie warszawskim rozpoczną się 13 kwietnia w Synagodze im. Nożyków. Program uroczystości zainauguruje koncert pieśni w języku jidysz w wykonaniu Dmitra Slepovitcha, pieśniarza, wieloletniego badacza kultury żydowskiej. W ramach koncertu Slepovitch wygłosi również wykład historyczny pt. "Odkrycie zapomnianego kraju: muzyczne podróże żydowskie po Litwie".

W czwartek 14 kwietnia Anna Ciałowicz, etnolog przystępnie przybliży gimnazjalistom nieznane dotąd fakty z życia mieszkańców getta. Wraz z uczestnikami spotkania lektor postara się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego młodzi siedemnastolatkowie zdecydowali się stawić opór hitlerowcom, idąc na śmierć w obronie bliskich. Tego samego dnia na ogrodzeniu Parku im. Stefana Żeromskiego zostanie umieszczona wystawa "Za murem. Jak powstawało warszawskie getto - fotografie z 1940 roku".

W niedzielę 17 kwietnia Warszawska Gmina Żydowska zaprasza wszystkich chętnych na bezpłatne autokarowe wycieczki po terenie byłego warszawskiego getta. - Ta podróż będzie historią w pigułce. Przewodnik opowie gościom nie tylko o nieznanych dotąd faktach duchowego oporu skazanych na śmierć Żydów, ale również przybliży tradycje związane z obchodami Pesach, które w tym roku wypada w tym samym czasie, jak i 68 lat temu w czasie powstania. Te obchody będą dla nas szczególne - opowiada W24 Joanna Korzeniewska, rzecznik Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Zwiedzanie z udziałem przewodnika rozpocznie się o godz. 12, 14 i 16. Zbiórki odbędą się w Punkcie Informacji Turystycznej przy ul. Siennej 55. Obowiązuje uprzedni zapis telefoniczny pod numerem 22 652 22 02 w godz.10-14. W niedzielę w Teatrze Żydowskim odbędzie się również uroczyste wręczenie medali "Powstanie w Getcie Warszawskim" oraz spektakl pt. "Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie".

We wtorek 19 kwietnia pod Pomnikiem Bohaterów Getta odbędą się centralne obchody rocznicy powstania. Tam przedstawiciele organizacji żydowskich złożą wieńce i zapalą znicze. Obchody odbędą się również przy płycie upamiętniającą "Żegotę", koło bunkra Anielewicza oraz na Umschagplatz.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 01.09.2011 13:38

za bardzo obijali się w pracy dlatego teraz mamy wojny i kryzysy.Wierzę w Iran.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.