Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3318 miejsce

"Hobbit: niezwykła podróż". Recenzja filmu

„Hobbit: Niezwykła podróż” był jednym z najbardziej oczekiwanych filmów kończącego się roku. Dla zagorzałych fanów Tolkiena najnowsze dzieło Petera Jacksona to z całą pewnością najważniejszy film od czasów „Władcy Pierścieni”.

Sonda

Czy podobał Ci się film?

Do Śródziemia raz jeszcze


 / Fot. Materiały dystrybutoraTym razem nowozelandzki reżyser przenosi nas do Śródziemia wraz z Bilbo Bagginsem, głównym bohaterem tolkienowskiej powieści "Hobbit, czyli tam i z powrotem". Bilbo jest hobbitem – stworzeniem większym od liliputa, lecz mniejszym od krasnoluda. Żyje w norze. Nie w brudnej, zimnej i ciemnej, ale w norze hobbita, „a to znaczy: nora z wygodami”. Nasz bohater cieszy się powszechnym szacunkiem - jest taki, jak typowy przedstawiciel swojej rasy - przewidywalny.

Jego spokojne życie zostaje jednak zmącone pewnego dnia przez czarodzieja Gandalfa, który bez wiedzy Bilba zaprasza do jego domu ponad tuzin krasnoludów, a także angażuje hobbita w ich wyprawę. Celem podróży jest Samotna Góra, wewnątrz której znajdowało się królestwo krasnoludów pod rządami Throra. Życie w dobrobycie skończyło się wraz z przybyciem smoka Smauga, który zniszczył okolicę oraz przywłaszczył sobie ogromne ilości skarbów. Jak łatwo się domyślić, kompania złożona z krasnoludów, czarodzieja oraz hobbita ma na celu odzyskanie utraconego domu, a na czele wyprawy staje Thorin Dębowa Tarcza, wnuk Throra.

Jackson trzyma poziom


W tytułowej roli wystąpił Martin Freeman, znany m.in. z roli dra Watsona w serialu Sherlock. Na ekranie nie zabrakło też aktorów znanych z poprzedniej trylogii Jacksona – w rolę Gandalfa wcielił się ponownie Ian McKellen, Cate Blanchett zagrała Galadierę, a w roli Elronda pojawił się Hugo Weaving. Pisząc o obsadzie filmu nie można zapomnieć o 13 krasnoludach, a zwłaszcza ich przywódcy – Thorinie (zagranym przez Richarda Armitage’a). Osobne oklaski należą się (podobnie jak w „Władcy Pierścieni”) postaci Golluma, który został wykreowany przez fenomenalnego Andy Serkisa oraz równie wspaniałych grafików. Ci zresztą wykazali się w tworzeniu znakomitych efektów specjalnych, które zasługują na Oscara.

 / Fot. plakatNie mniej zachwycająca jest muzyka, która w jednej chwili buduje napięcie, a w następnej powoduje o widza całkowite odprężenie. Skoro już mowa o odprężeniu, to o pięknych nowozelandzkich krajobrazach zostało już powiedziane chyba wszystko przy okazji LOTR-a. Żeby jednak nie było za różowo, w oczy rzucają się rozbieżności z książką Tolkiena. O ile nie miałem okazji czytać „Silmarillionu” czy też „Niedokończonych opowieści”, które są uzupełnieniem wiedzy o Śródziemiu oraz rozwinięciem niektórych wątków pobocznych, o tyle „Hobbita” przeczytałem specjalnie z myślą o filmie.

Odniosłem wrażenie, że scenarzyści chcieli za wszelką cenę okazać się lepszymi od autora książki, drastycznie zmieniając doskonale opisane sceny z trollami czy ucieczkę przed goblinami w sceny bitewne, które są tak samo widowiskowe, co jednak zbędne. Kolejnym zarzutem stawianym twórcom obrazu jest rozwlekanie akcji krótkiej (w porównaniu z „Władcą Pierścieni”) opowieści na trzy filmy, trwające blisko po trzy godziny każdy. Ostateczna ocena filmu wypada jednak pozytywna. Szkoda tylko, że na drugą część "Hobbita" przyjdzie czekać nam kolejny rok. Ten czas oczekiwania polecam spożytkować na zapoznanie się z dziełami literackimi Tolkiena, naprawdę warto.

Czy obejrzeliście już "Hobbita"? Podobał się Wam? Zapraszamy do dyskusji!
Znajdź nas na Google+Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Tego się obawiam, że film będzie...wolny. Tak jak zresztą książka.
Tam akcja w porównaniu z "Władcą Pierścieni" była wręcz ślimacza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hobbit Niezwykła Podróż Online 2012 Hobbit Niezwykła Podróż Online Cały Film Za Darmo Napisy PL Zobacz CAŁY FILM

http://www.hobbit-online.pl

Filmowa adaptacja książki J.R.R. Wprowadzenie do Tolkiena "Władca Pierścieni" to opowieść o niezwykłych zdarzeń i postaci magicznych, prezentacja odwiecznej walce między dobrem a Böse.Hobbit Bilbo Baggins niechętnie wyrusza w niezwykłą podróż, i niebezpieczne. Zdominowany przez kreatora Gandalf opuszcza przytulny dom w Shire, wraz z trzynastoma krasnoludami zrobić latawiec Smaugiem.Film oparty na książce JRR Tolkiena w oparciu "Hobbit albo tam iz powrotem." Opowiada jak Gandaf. Wraz z trzynastoma krasnoludami (Thorin, Oin, Gloin, Balin, Dwalin, Fili, Kili, Dori, Nori, Ori, Bifur, Bofur, Bombur) przekonać starą promocje Bilbo daleko poza granicami ShireHistoria pokazuje również prawdę o jak Bilbo Baggins w posiadaniu pierścienia, i kto zabił Smaug smoka.Ostatni etap podróży jest część Hobbita w Bitwie Pięciu Armii u stóp Samotnej Góry.Bilbo Bagginsa towarzystwie czarodzieja Gandalfa oraz grupa trzynastu krasnoludów (Thorin, Oin, Gloin, Balin, Dwalin, Fili, Kili, Dori , Nori, Ori, Bifur, Bofur, Bombur) na wyprawę, która jest groźna siedziba Smaug smok tam i skarb ukryć. Aby się tam dostać, zespół będzie jeszcze trzy ohydne trolle, przejść Góry Mgliste, Mrocznej Puszczy, a królestwo goblinów. Ludzie, elfy i krasnoludy, a po drugiej stronie - wargowie i gobliny na koniec rejsu będzie wielka bitwa jako "Bitwy Pięciu Armii", w którym będą one konfrontowane ze sobą z jednej strony trzeba walczyć ". Hobbit "to pierwsza powieść JRR Tolkiena Śródziemie w mitycznym założycielem i swego rodzaju wstęp do "Władcy Pierścieni".

„Hobbit” to filmowa adaptacja książki J.R.R. Tolkiena, będącej prologiem do „Władcy Pierścieni”. „Hobbit: Niezwykła podróż” opisuje losy Bilbo Bagginsa, który dzięki lekkiej perswazji ze strony czarodzieja Gandalfa wyrusza na dziką przygodę z bandą krasnoludów. Ich celem jest stary krasnoludzki skarb zagrabiony przez smoka zwanego Smaugiem.

Premiera kinowa w Polsce: 25.XII.2012

Komentarz został ukrytyrozwiń

jestem świeżo po obejrzeniu filmu i niestety jestem trochę rozczarowana - fakt muzyka i widoki niezłe - brak jednak wartkiej akcji (pomijając sceny walki) i "tego czegoś", o ile Władcą Pierścieni byłam zachwycona (wszystkimi ekranizacjami), to tutaj "szału nie ma", film trochę przydługi... mam nadzieję, że druga część będzie o wiele lepsza

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.