Facebook Google+ Twitter

Hobby, czyli kręta droga od przyjemności do sławy

Zbawienny wpływ hobby został potwierdzony naukowo. Umiejętność oderwania się od codziennych zajęć i zaangażowania w jakąś czynność to szansa na znalezienie się w stanie „flow”, który sprawia, że czujemy się szczęśliwi.

Czym jest hobby, wie każdy. Wszyscy je mają, albo przynajmniej tak twierdzą, tłumacząc się brakiem czasu na jego realizację. W ten sposób mamy kraj zapełniony maniakami książek, którzy ostatnio czytali rok temu albo fanami opery, którzy co najwyżej mijają ją codziennie w drodze do pracy.Według Wikipedii, hobby to czynność wykonywana dla relaksu w czasie wolnym od obowiązków. Można łączyć je ze zdobywaniem wiedzy w danej dziedzinie, doskonaleniem swoich umiejętności w określonym zakresie albo nawet z zarobkiem - głównym celem pozostaje jednak przyjemność płynąca z uprawiania hobby.

Ciekawe hobby to świetny sposób na podryw, zabłyśnięcie w nowym towarzystwie, a nawet zdobycie pracy poprzez zainteresowanie sobą potencjalnego pracodawcy. Motywacje bywają różne, natomiast radość z posiadania czegoś, co odrywa nas od rzeczywistości- niasamowita. Zbawienny wpływ hobby potwierdzony został naukowo. Umiejętność oderwania się od codziennych zajęć i zaangażowania w jakąś czynność to szansa na znalezienie się w stanie „flow”, który według amerykańskiego psychologa, Mihaly Csikszentmihalyi’a, sprawia, że czujemy się szczęśliwi. W książce "Przepływ. Psychologia optymalnego doświadczenia" (Flow: The Psychology of Optimal Experience, 1990), możemy przeczytać, że do szczęścia wystarczy zaangażowanie i poczucie mocy, które towarzyszy wykonywaniu jakiejś czynności - bez względu na to, co robimy.

O ile do szczęścia dużo nie potrzeba, sława lub przynajmniej zainteresowanie otoczenia wymaga już większego poświęcenia. Zbieranie znaczków czy gra na gitarze to za mało, by wznieść się ponad przeciętność lub pojawić się jako ciekawostka w końcówce „Teleexpressu”. Tutaj trzeba wykazać się czymś więcej - jak Stanisław zbierający otwieracze do butelek, Krzysztof wyklejający mieszkanie zapałkami czy Anna, która rzeźbi twarze znajomych w gumkach od ołówków. Gdy do tego dorzucić trochę szczęścia, na takim hobby można nieźle zarobić lub załapać się do 30. edycji „Tańca z gwiazdami”, gdy innych gwiazd już zabraknie… W końcu Polak potrafi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Łukaszu nie sądzę by oglądanie TV było ważniejsze od sexu.
Po prostu o wiele zdrowsze i lepsze dla związku jest kochanie się niż oglądanie TV.
no chyba, że jesteście w stadium gdzie TV się włącza po to by się podczas niego kochać. oczywiście to może prowadzić do uwarunkowania. Czyli możesz mieć problemy z byciem zdolnym do stosunku gdy nie będzie TV;)
ale oczywiście są bardzo małe szanse by tak się stało ;)
oczywiście nie wspominając o fakcie, że sex pozwala wyrazić swoje uczucia ludziom, którzy się kochają.
Ale nie zapominajmy o fakcie, że wielu ludzi wybierze życie z związku który daje im poczucie bezpieczeństwa za cenę niezadowolenia sexualnego ;)
oczywiście zakładam, że Twoje życie sexualne jest ok ;)
jak już wspomniałem, po prostu uważam, że TV nie jest dobrym zamiennikiem dla sexu ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Koniec świata blisko, jeśli sex jest tylko przyjemny, ele są rzeczy ważniejsze, to świat jest skazany na zagłade..;)))) nieuniknioną. hihihihihi

Komentarz został ukrytyrozwiń

Drogi Emilu sex jest przyjemny, ale są rzeczy ważniejsze nie sądzisz??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Łukaszu z Twojego "nie" wnioskuję, że sex nie jest dla Ciebie przyjemnością ;)
skoro spacery są fajniejsze ;) a przede wszystkim oglądanie telewizji...

dobry komentarz Panie Wojciechu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie!chodzi mi raczej o spacery, oglądanie telewizji itp.uwielbiam również pisać wiersze.może napiszę tu przykładowy, a jak się komuś spodoba napisze ich więcej na tej stronie.
"kocham"
Kocham! To jeden wyraz...
Kocham! To jeden znak...
Kocham! To jedno słowo...
A tyle znaczy.
Czekam na opinie.podobno mojej rodzinie się podoba, ale co ma rodzina powiedzieć:)powiedzą wszystko by nie sprawić mi przykrośći.
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

:-))

Komentarz został ukrytyrozwiń

czyli sex?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie ma to jak hobby.Dla mnie najważniejszym hobby jest spędzanie czasu z rodziną, a przedewszystkim z moją narzeczoną.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Idę trochę dalej od Pani Magdalenki (nie tej od Solidarnościowych umów) i dodam, że dla mnie hobby to praca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Isabello, Czy to motto pracoholika ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.