Facebook Google+ Twitter

Holandia: Biskup przyznaje, że wiedział o pedofilii w Kościele

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-26 20:20

Biskup Rotterdamu Ad van Luyn wiedział już w latach 70. ubiegłego wieku o konkretnych przypadkach molestowania seksualnego chłopców przez braci salezjanów. Biskup, który obecnie przewodniczy holenderskiemu Synodowi Biskupów, był wówczas prowincjałem zakonu salezjanów.

To pierwszy przypadek w Holandii, że duchowny na tak wysokim stanowisku w Kościele rzymsko-katolickim przyznał, iż wiedział o przypadkach pedofilii w instytucjach Kościoła. Według rzecznika, były one także badane. Nie ujawnił jednak, czy winni zostali ukarani.

Prawie miesiąc temu biskup Van Luyn wezwał do przeprowadzenia niezależnego śledztwa w sprawie wykorzystywania dzieci przez duchownych. Stało się to po ujawnieniu przez media przypadków molestowania chłopców przez księży salezjanów w internacie katolickim w okolicach Arnhem na wschodzie kraju, do których doszło w latach 70. Van Luyn był wówczas przełożonym zakonu salezjanów i nauczycielem w szkole.

To właśnie ujawnienie pedofilii w tym internecie wywołało lawinę zgłoszeń osób pokrzywdzonych. Już ponad 1100 osób twierdzi, że były molestowane przez duchownych. Podejrzanych jest ponad dwustu księży, zakonników i zakonnic.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.