Facebook Google+ Twitter

Holandia: Nowe fakty ws. księży-pedofilów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-20 16:38

W całej Holandii w instytucjach Kościoła mogło dochodzić do przemocy seksualnej lub fizycznej na nieletnich. Podejrzanych jest prawie 190 przedstawicieli kleru, w tym siostry zakonne. Dane te podały dziennik NRC Handelsblad i Radio Wereldomroep.

To właśnie te redakcje jako pierwsze ujawniły pod koniec lutego przypadki molestowania seksualnego, którego w latach 60. dopuszczali się salezjanie w internacie na wschodzie kraju. Wywołało to lawinę skarg od osób, które to potwierdzają.

Ponad tysiąc skarg wpłynęło do komisji episkopatu "Pomoc i Prawo", utworzonej w 1995 roku, aby pomoc skrzywdzonym osobom. Jednak nie wszyscy poszkodowani mają do niej zaufanie. Niektórzy indywidualnie lub w grupach chcą dochodzić w sądzie odszkodowań. Pokrzywdzeni zgłaszają się także do obydwu redakcji. Wiele z tych osób przebywa na emigracji.

Do większości przypadków molestowania seksualnego miało dochodzić w kilku internatach w Eindhoven, Utrechcie i Tilburgu. Ujawniane są nawet przypadki molestowania w jednym z instytutów dla dzieci niewidzących i słabo widzących. Oskarżeni o te czyny są księża, zakonnicy i zakonnice, którzy byli lub są członkami zgromadzeń i zakonów, pracowali w szkołach z internatem i w seminariach czy w szkołach gminnych znajdujących się w większości w Brabancji, Limburgii i w Geldrii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.