Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9666 miejsce

Holandia wprowadza więzienny czynsz za celę

Projekt ustawy holenderskich władz zakłada zobowiązanie skazanych do płacenia czynszu za swoje cele. Koszty prowadzonych śledztw i posiedzeń sądowych też mają obciążać kieszeń więźnia.

Więzienie o standardzie hi-tech, Lelystad, Holandia; we_make_money_not_art_blog; licencja: CC3.0 / Fot. we_make_money_not_art_blogRząd Holandii chce już w przyszłym roku realizować swój projekt dotyczący zmiany warunków odbywania kary pozbawienia wolności. Przede wszystkim, skazani zostaną zobowiązani do opłacania czynszu za swoją celę. Szacuje się, że w warunkach niderlandzkich będzie to około 7 procent od faktycznego kosztu jaki ponosi skarb państwa. Więźniowie mieliby płacić 16 euro dziennie przez co najmniej 2 lata. Około 66 złotych w polskich realiach nie znajduje porównania. Kojarzy się z dość tanim noclegiem w hotelach, które zapewne nie figurują w ujęciu Kancelarii Sejmu jako pozycje pod "Zwrotem kosztów". Tak więc, holenderska "doba więzienna" nie jest wygórowanym kosztem. Rachunek za całkowity pobyt nie przekroczy 12.000 euro.

Holenderski minister sprawiedliwości, Ivo Opstelten zapowiada też naliczanie rekompensat za przeprowadzenie śledztwa i posiedzeń sądowych. Rodzice młodocianych skazanych będą współodpowiedzialni wraz ze swoimi pociechami, ale w ich przypadku rząd będzie stosował politykę adekwatną do wieku sprawcy. Dodatkowo skazani mają być zobligowani do pomocy finansowej dla swoich ofiar. Czy taka forma zadośćuczynienia będzie orzekana na zasadach kwalifikowanej stawki pieniężnej, tego jeszcze nie wiadomo.

Przewiduje się oszczędności rzędu 65 milionów euro rocznie, dzięki proponowanym zmianom. Jest to o tyle istotne, że Holandia planuje zamknięcie co najmniej 20 (!) jednostek penitencjarnych. Takie posunięcie nie jest podyktowane malejącą przestępczością, ale koniecznymi cięciami w budżecie.

Rzecznik holenderskiego Związku Osób Łamiących Prawo (BWO - Bond van Wetsovertreders) określił rządowy projekt jako "mrzonkę" i naruszenie praw gwarantowanych przez Unię Europejską.

źródło: NLtimes

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.