Facebook Google+ Twitter

Hołd złożony bohaterom i ofiarom września przez gorliczan

Pod Krzyżem Katyńskim i Pomnikiem Poległych i Pomordowanych Żołnierzy Armii Krajowej wieńce złożyli kombatanci i władze samorządowe Gorlic. W uroczystościach udział wzięła młodzież, która w ten sposób otrzymała piękną lekcję historii.

Poczty sztandarowe / Fot. Alicja NowakKolejny raz, jak Polska długa i szeroka, odbywają się uroczystości, upamiętniające napaść Związku Radzieckiego na naszą ojczyznę. Przez kilkadziesiąt lat wydarzenia z 17 września 1939 roku stanowiły białą plamę historii. Ci, co wiedzieli, milczeli, a nieliczni głosiciele prawdy ginęli w niewyjaśnionych okolicznościach albo gnili w PRL-owskich więzieniach.

W książkach do historii wydawanych przez dziesiątki lat nie pisano o mordzie katyńskim. Ostaszków, Katyń czy Starobielsk praktycznie od niedawna znalazły swoje miejsce w historii. Przez dziesiątki lat nazwy te miały znaczenie dla nielicznych, dla rodzin naznaczonych zbrodnią, o jakiej cywilizowany świat wcześniej nie słyszał.

Harcerska warta / Fot. Alicja NowakW latach powojennych ogromny nacisk kładziono na rozwijanie przyjaźni polsko-radzieckiej. Nauka języka rosyjskiego, korespondencyjnie zawierane przyjaźnie z dziećmi zza wschodniej granicy, hołubienie legendy radzieckiego żołnierza, który przyszedł do naszego kraju, aby uwolnić nas od najeźdźcy hitlerowskiego, to szkolna edukacja wielu roczników polskich uczniów. Ukoronowaniem tej indoktrynacji był powtarzany przynajmniej raz w roku serial „Czterej pancerni i pies”. Film sam w sobie przyjemny, z historią jednak niewiele miał wspólnego. Motyw mądrego Polaka i dzielnego czerwonoarmisty kształtował światopogląd większości polskich uczniów. Mądry Polak z radzieckim przyjacielem zawsze wykołowali głupiego Niemca, a jak się okazało także całe pokolenia Polaków.

Przyjaźń Polsko–Radziecka kwitła, a większość historyków dla własnej wygody lub bezpieczeństwa bezwstydnie fałszowała naszą przeszłość i tylko w zaciszu czterech ścian ojciec czy dziadek w sekrecie opowiadali o prawdziwej historii wojennej Polski. Rola przekazu ustnego okazała się tak samo ważna jak za czasów zaborów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.