Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

645 miejsce

Holendrzy doradzają jak popełnić samobójstwo

Witryna internetowa Holenderskiego Stowarzyszenia Prawa do Śmierci (NVVE) wzbudza ogromne kontrowersje nawet w Niderlandach. Za niewielką opłatą można uzyskać rady jak skutecznie popełnić samobójstwo.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:M9-pistolet.jpgZałożone w 1973 r. NVVE za cel główny swojej działalności uznało propagowanie eutanazji jako prawa każdego człowieka. Stowarzyszenie ma obecnie 140 tys. członków i w 2002 r. osiągnęło swój podstawowy cel - w Holandii zalegalizowano eutanazję.

Wykupując roczne członkostwo w NVVE można spokojnie zaplanować samobójstwo swoje albo kogoś bliskiego - zachęca strona internetowa stowarzyszenia. Za niewielką opłatą w wysokości 17,5 euro można uzyskać pełen dostęp do witryny, na której znajdziemy rady jak bezboleśnie zakończyć swój żywot. Można tutaj znaleźć m.in.: listę leków, które mogą być wykorzystane do popełnienia samobójstwa oraz listę krajów, w których można je legalnie nabyć. Autorzy strony podają rady jak krok po kroku zaplanować odejście z tego świata.

To jedna z porad ze strony NVVE: Istnieją dwa główne sposoby popełnienia samobójstwa przy pomocy leków. W pierwszej metodzie, użycie długotrwałego środka nasennego w połączeniu z plastikowym workiem na głowie, zapewnia pewną śmierć. W drugiej metodzie, połączenie bardzo niebezpiecznego leku z tabletkami nasennymi oraz środkami przeciwwymiotnymi w celu zapobiegania wymiotom powoduje śmierć w wyniku zatrzymania akcji serca lub bezdechu.

Działanie takiej witryny na pewno nie poprawi statystyk samobójstw w Holandii. Co roku w tym kraju dochodzi do około 1500 udanych aktów odebrania sobie życia. W większości decydują się na to osoby powyżej 60. roku życia.

Truus Hoyinck, członek NVVE uważa, że dla dobra stowarzyszenia jest w stanie aktywnie pomagać ludziom popełniać samobójstwa. NVVE nie chce, aby ludzie kończyli swe życie "jako mokra plama na chodniku". Chodzi o znalezienie ludzkiego wyjścia, by nie próbować dramatycznego samobójstwa jak skok z dachu czy rzucenie się pod pociąg - tak argumentuje słuszność witryny Walburg de Jong, rzecznik prasowy stowarzyszenia. Odpiera on również zarzuty o zachęcanie do samobójstwa poprzez działalność jaką prowadzi NVVE.

Źródła:
Wikipedia
Główna strona NVVE

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (36):

Sortuj komentarze:

Jackecko
  • Jackecko
  • 10.03.2012 00:28

Zycie stracilo dla mnie sens kiedy jej juz nie ma

Komentarz został ukrytyrozwiń
aleksandra
  • aleksandra
  • 08.04.2011 13:59

am dosy swojego besensownego zycia w ktorym nic nie ma i nic nie bedzie i wiem ze nic juz mnie nie spotka przyjemnego, od kiedy odszedl prawie swa lata temu z mojego zycia nie mam po co zyc, caly czas mysle o nim i tesknie, bez niego nic juz nie ma sensu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
@me
  • @me
  • 25.02.2011 17:29

do Magdalena Giżycka,Antoni Nadzikowski i wam podobnym. Jesteście bezdusznymi IGNORANTAMI. Śmię wątpić czy rozumiecie w ogóle znaczenie (pojęcie) EUTANAZJA. Najpierw trzeba się na ten temat coś dowiedzieć-DOKSZTAŁCIĆ (cienkie umysły),zeby coś mądrego "wypocić".Oczywiście -posiadać jeszcze odrobinę EMPATJI i WRAŻLIWOŚCI o wyobrazni nie wspomnę. Daleko nam do Holandii-kraju cywilizowanego . Jest to b.smutne,że w Polsce ludzie zmęczeni "ŻYCIEM"(wykorzystani przez SYSTEM),czy skrzywdzeni przez los(nieuleczalnie chorzy i cierpiący) są zostawieni samym sobie-muszą uciekać się do drastycznych( niehumanitarnych) i niesprawdzonych (przez to b.bolesnych) metod by 'zejść 'z tego chorego i coraz bardziej zdziczałego świata. Już podjęcie samej decyzji o 'zejściu'jest bolesne-a jeszcze wybór metody ,miejsca(żeby czasem ktoś nie "pomogł")-przerażające.Jestem zwolennikiem wprowadzenia PRAWA DO EUTANAZJI - ludzkiego i bezbolesnego zejścia...Wówczas 'zdecydowani' nie musieliby korzystać z metod drastycznych - odpowiednich dla morderców(wieszanie,gaz,rzut pod pociąg.... itp. ) a przy tym nie narażając innych. Jak długo trzeba czekać by nasi ( DARMOZJADY) POŚLĘTA przestali zajmować się duperelami i wprowadzili to prawo,zamiast -chociażby BECIKOWE nieuświadomionym rodzicom? Lekarza obowiązkiem jest leczyć ( nawet z 'życia' ),a nie eksperymentować i sztucznie utrzymywać przy życiu pacjenta wbrew jego woli -gdy ten modli się o śmierć. Każdy dorosły człowiek powinien mieć prawo do skorzystania z daru eutanazji ,nie tylko cierpiący fizycznie-motywy to jego sprawa. Do lekarza należałoby przygotowanie "mikstury-leku" a pacjent już sam sobie poradzi,lub rodzina. To uważam za humanitarne,a nie BEZDUSZNE REAKCJE DECYDENTÓW na głośne apele ludzi o uwolnienie z CIERPIENIA (życia). Jeżeli brakuje odwagi decydentom ( strach przed RYDZEM-PISOWCY coś o tym wiedzą) by wprowadzić eutanazję ,to może prawo do powszechnego posiadania broni palnej ?(jak w DEMOKRATYCZNYM kraju USA)-wątpię czy to prawo byłoby mniej bolesne niż eutanazja(dla 'zdecydowanych' jakieś wyjście). I nie rozumiem egoistycznych i tempych przeciwników eutanazji (jak w/w),czy pseudokatolików pokroju " ojca RYDZA" dlaczego boją się eutanazji (jak choroby wenerycznej)jeśli to ich nie dotyczy.To jest tylko możliwość skorzystania z tego przywileju-nie nakaz.To jak w czasach komuny-nie otwierać granic bo nam wszyscy zwieją na zachód.Myślę,że wprowadzona eutanazja w Polsce zmniejszyłaby obawę o przyszłość świadomych ludzi -co będzie ,gdy będziemy bezradni i cierpiący zdani na łaskę innych i krzyczących o śmierć(zapis notarialny np.)-uwięzieni w ciele i sztucznie utrzymywani o zgrozo przy "życiu".Skoro nie miałem wpływu na pojawienie sie-chcę mieć świadomy wybór( w razie czego) na zejście. Dzięki jeszcze raz panu Mariuszowi Ostrowskiemu za wspaniały artykuł i polecam pani M.Giżyckiej może pomoże panią oświecić bo myślę,że na psychologa to już zapózno-może raczej psychiatra.

Komentarz został ukrytyrozwiń

proszę o pomoc ludzi którzy mieli kntakt z samobójstwem z pomocą chloropthixien mail nvve@o2.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń
butvin butvinowski
  • butvin butvinowski
  • 13.12.2010 22:35

powiem tak dzięki za pozytywne komentarze pewnie były od osób w depresji ale mam nadzieje tylko od tych biednych bo wiem że są ludzie którzy są bogaci bądz mają ustawionych rodziców i mają depresje tym ludzią opowiem swoją historie więc pisze najgorszą chwilą w moim życiu była śmierć mojej mamy kochałem ją tak bardzo że nikt sobie nie potrafi tego wyobrazić pamiętam jak wróciłem ze szkoły miałem wtedy 8 lat zobaczyłem ją jak leżała na podłodze tego widoku do końca życia nie zapomnę próbowałem ją obudzić nieświadomy przez 10 min potem pobiegłem o ratunek ale okazało się że mama nie żyje miała depresje i się otruła ojciec alkoholik i zostałem z babcią potem musiałem mieszkać sam w wieku 17 lat sam sobie radzić teraz mam 19 ale nie dam rady dłużej a to tylko cząstka mojego nędznego życia żebym opisał całe swoje żałosne życie musiałbym książke napisać nie chce żebyście myśleli że jestem jakimś materialistą ale według mnie ten świat jest pojebany wszysto zależy od tego kto ile ma pieniędzy nie chce żyć w takim świecie nawet nie starcza mi do pierwszego a co dopiero na to żeby miec swoją rodzine dzieci itp...

Komentarz został ukrytyrozwiń
butvin butvinowski
  • butvin butvinowski
  • 05.12.2010 18:25

dodam jeszcze że po wyjsciu ze szpitala kupiłem sobie psa piękną suczke owczarka niemieckiego długowłosą kuiłem ją jak miałe nie całe 2 miesiące teraz jest duża bardzo duża ale musiałem ją sprzedać z powodu problemów mieszkaniowych i pije 2 tygodnie powiem tak myslicie to jest chore gość chce sięzabić z powodu psa otóż nie poprostu jak wraacałem do domu po pracy i widziałem jak się cieszy z mojego powrotu i jak zrzucała mi kołdre z wyrka o 5 rano żebym z nią wyszedł na dwór piękna sprawa kondycje mam dzieki niej . ona pozwalała mi zapomniec o moich problemach powiecie znajdz sobie dziewczyne ale to nie to samo dziewczyne mam i cały czas kiedy odbieram wyłpłate telefony od niej sie nasilają .a taki piesek naprawde daje bardzo dużo radości i tym którzy chcą popełnić samobójstwo doradzam kupcie sobie psa jeżeli nie macie problemów mieszkaniowych a zobaczycie co to znaczy ale musicie być odpowiedzialni tak mi szkoda tego psa i jeszcze teraz depresja powruciła ale mam sprawdzony sposób i zrobie to w wigilie

Komentarz został ukrytyrozwiń
bytvin butvinowski
  • bytvin butvinowski
  • 05.12.2010 17:53

ja dokładnie 11 listopada 2009 roku chciałem się otruć i najadłem się muchomorów sromotnikowych obudziłem się w karetce pogotowia podczas reanimacji teraz mam chorobe wątroby wcześniej jeszcze najadłem się tabletek i popiłem to rtęcią z termometra ale to nie zadziałało po długim pobycie w szpitalu i rozmowami z psychologiem znalazłem sens życia ale okazuje się że tylko na rok teraz depresja powruciła znowu mam ochote ze sobą skonczyc zebym zaradził moim problemom musiałbym wygrać w totka ale to nie realne nie chce żyć w świecie w którym wszysko zależy od pieniędzy

Komentarz został ukrytyrozwiń
dygresja
  • dygresja
  • 23.11.2010 09:31

-SAMOBÓJSTWO to dla mojej osoby wybawienie , planuję zakończyć żywot przed świętami - nad sposobem pracuję już 2-gi miesiąc . Zgromadziłem już dostateczną ilość leków , pozostała jeszcze tylko odpowiednia sceneria zabiegu , nie chodzi tu o wymowę czynu ale o miejsce gdzie nikt mnie nie znajdzie i "dobrodusznie " udzieli pozornej pomocy.Strona na której bez problemu znalazł bym wykaz skutecznych leków zmniejszyła by prawdopodobieństwo cierpienia - zapłacił bym za to każdą cenę !!!!!! Dlaczego ktoś ma kogoś takiego odwodzić od tego co chce zrobić - humanitarniej byłoby dać receptę!Pozostaje tylko strach czy nie pomyliłem się w obliczeniach i może zostanę roślinką - mimo wszystko zaryzykuję postawię na jedną nie pewną kartę.Jeśli się uda moja wontroba nikomu się nie przyda - gdyby recepta była odpowiednia i lek wyłączył by tylko ośrodek oddechowy w głowie może ktoś by zyskał na mojej śmierci to co dla niego jest wartością bez ceną . Dodam iż mam 35l.co daje prawo decyzji czy chcę czy nie chcę żyć!Pozdrawiam wszystkich filozofów którym wydaje się iż potrzebuję pomocy psychlogiczno psychiatrycznej i zajmą się krytyką tego co napisałem.Żegnajcie

Komentarz został ukrytyrozwiń
kasia la
  • kasia la
  • 08.11.2010 23:45

czasami nie ma inneo wyjscia i trzeba to zrobic ja nie mam!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
@em
  • @em
  • 10.10.2010 11:08

Zgadzam sie w 100% z panem Mariuszem Orlowskim,tylko kto z tych DECYDENTOW POKROJU RYDZA,czy OCIEMNIALYCH BERETOW to zrozumie