Facebook Google+ Twitter

Holland i Almodovar apelują do Putina w sprawie Sencowa. Domagają się przeprowadzenia śledztwa

Reżyserzy zaapelowali w liście do prezydenta Putina o zapewnienie bezpieczeństwa ukraińskiemu reżyserowi Olegowi Sencowowi, zatrzymanemu przez Rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa.

 / Fot. Grzegorz Mehring/Polskapresse37 - letni Sencow to mieszkaniec Symferopolu na Krymie, twórca filmu "Gamer", który został bardzo dobrze przyjęty na międzynarodowych festiwalach m.in. w Sao Paulo i Rotterdamie. Reżyser wspierał protesty na kijowskim Majdanie i głośno sprzeciwiał się aneksji Krymu przez Rosję. Pomagał także w ewakuacji ukraińskich wojskowych - podaje wyborcza.pl za PAP.

Jak można przeczytać w piśmie, do zatrzymania ukraińskiego twórcy doszło 11 maja w Symferopolu. Sencowa został przewieziony do Moskwy, gdzie czeka na proces. Jednak od trzech tygodni nie ma żadnych oficjalnych informacji na temat postawionych mu zarzutów. Prawdopodobnie jest jednym z czterech podejrzanych o przygotowanie zamachów terrorystycznych na Krymie. Jak podkreślają reżyserzy, "jesteśmy głęboko zaniepokojeni i wciąż zastanawiamy się, co się z nim dzieje i jaka będzie jego przyszłość".

Filmowcy domagają się przeprowadzenia śledztwa w tej sprawie i zapewnienie Sencowowi bezpieczeństwa.

Pismo powstało z inicjatywy Europejskiej Akademii Filmowej. Wśród osób, które zdecydowały się je podpisać są m.in. Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Daniel Olbrychski, Agnieszka Holland, Jerzy Stuhr, Volker Schloendorff, Wim Wenders, Mike Leigh, Pedro Almodovar.

List został zaadresowany nie tylko do prezydenta Rosji. Odbiorcami są również: przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej Siergiej Naryszkin, minister spraw wewnętrznych Władimir Kołokolcew i rosyjski prokurator generalny Jurij Czajka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Co ma piernik do wiatraka? Tomkowi mogę powiedzieć że w środowisku artystycznym tą górą z której idzie przykład są homoseksualiści, a pani Eli, że w Afryce biją murzynów, ale po co?
Oczywiście że piję do Polańskiego. To że czyn miał miejsce ćwierć wieku temu jest dla pani jakąkolwiek wymówką? Ja mówię o nie tak dawnej reakcji środowiska reżyserów w obronie tego skazanego pedofila który uciekł przed wymiarem sprawiedliwości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakie są procesy w Rosji nie trzeba zbyt wiele pisać . Zapewne pije pan do Polańskiego i jego ekscesach sprzed pół wieku .
Czy tak samo oceni pan dzisiejsze czasy i ekscesy z udziałem kapłanów ? Są bardziej ohydne z wielu względów . Ile dzieci skrzywdził ks Gil ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przykład idzie z gry, od księży i episkopatu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uprowadzonego? Z tego co jest napisane w artykule wynika, że został on aresztowany i czeka na proces. O jakie ludzkie odruchy pani chodzi? Oceniam jedynie reżyserów, którzy jako grupa bronią nawet pedofilii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy czasami miewa pan jakieś ludzkie odruchy ? Czy wsadza wszystkich do jednego wora bo wszyscy ludzie są be ?
Coś dzisiaj ma pan zły dzień . Odrobinę empatii dla uprowadzonego .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żadne zaskoczenie, reżyserzy to grupa która zaciekle broni swoich kolegów po fachu, niezależnie czy są oskarżeni o terroryzm, czy są pedofilami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.