Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

101486 miejsce

Hollande spełnił obietnicę. Francuzi mogą iść na emeryturę w wieku 60 lat

W Polsce wciąż trwa batalia w sprawie ustawy o emeryturach i konieczności pracy do 67. roku życia, a we Francji socjalistycznego prezydenta Hollande'a, wydano dekret o możliwości przejścia na emeryturę po osiągnięciu 60. roku życia.

Nie jest to jednak decyzja wiążąca dla wszystkich Francuzów. Jak podają agencje prasowe, po wyborach nowy rząd francuski wydał dekret, który przywraca możliwość przejścia na emeryturę 60-latków, ale tylko tych, którzy zaczęli pracować w młodym wieku.

Zmiany w systemie emerytalnym, wynikające z nowego dekretu, zaczną obowiązywać z dniem 1 listopada 2012 r., i obejmą w pierwszym roku 110 tys. pracowników. Koszt budżetowy operacji wyniesie w pierwszym roku 1,1 mld euro a za 5 lat, czyli w 2017 roku, kiedy prezydent Francois Hollande będzie kończył kadencję, osiągnie 3 mld euro - przelicza emerytalny.

Rządowy dekret emerytalny przewiduje, że ludzie, którzy podjęli pracę w wieku 18 lub 19 lat, będą mieli prawo przejść na pełnowymiarową emeryturę po osiągnięciu 60 lat, pod warunkiem, że ich okres składkowy wyniesie 41,5 roku. Są i inne obwarowania, takie na przykład, że będą też brane pod uwagę okresy choroby, bezrobocia i niezdolności do pracy.

Przypomnijmy, że przed dwoma laty, za prezydentury Nicolasa Sarkozy'ego, wprowadzono ustawę nakazującą pracę do 62. roku życia. Ta reforma emerytalna, podwyższająca wiek pracy z 60 do 62 lat, została właśnie teraz, zgodnie z zapowiedzią w kampanii wyborczej socjalisty Hollande'a, uchylona.

Wpierw były protesty opozycji przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego, obecnie zaś nowa opozycja zarzuca rządowi Hollande'a, wprowadzenie decyzji o wydatkach związanych z ponownymi zmianami w systemie emerytalnym, bez konsultacji w parlamencie.

Zdaniem pani minister Solidarności i Spraw Społecznych, Marisol Touraine - decyzja rządu Hollande'a oddaje sprawiedliwość tym, którzy byli najbardziej poszkodowani warunkami reformy Sarkozy'ego, z 2010 roku.

Profil autora na Google+

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

Sędzimir
  • Sędzimir
  • 07.06.2012 22:39

@Wink czy ty jesteś tak cyniczny czy tak podły?Stan opieki zdrowotnej jaką mają Francuzi a o jakiej Polacy mogą tylko marzyć według ciebie nie ma wpływu na długość życia?

Komentarz został ukrytyrozwiń
jerzy rej
  • jerzy rej
  • 07.06.2012 20:06

Widać od razu,że żabojady to mięczaki.My Polacy jesteśmy z żelaza.Będziemy tyrać dłużej.Chyba,że wcześniej rdza nas zeżre!

Komentarz został ukrytyrozwiń
jędruś
  • jędruś
  • 07.06.2012 19:57

przecież przy tak olbrzymim bezrobociu{ dorzucić jeszcze 2 mln małorolnych bo to też bezrobotmi nie płacący zadnego ubezpieczenia} to wiek emerytalny należało i to dużo obniżyć!!!!ten rząd jest obłakany!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 07.06.2012 19:53

gdyby polacy zyli dłuzej ...to byłaby tragedia dla państwa i dla rządu i dla budzetu i ZUS i OFE ..no i tragedia dla tych samych zabiedzonych ludzi!! dlatego nie namawiam polakow do porzucenia dotychczasowego trybu życia!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To niech Polacy też zaczną żyć dłużej. Naprawdę nie jest to aż taki problem ograniczyć spożycie alkoholu i palenie, zacząć zdrowo się odżywiać, a popołudnia czy wieczory spędzać czynnie zamiast siedzieć z piwkiem przed telewizorem. Znam naprawdę sporo ludzi w Polsce żyjących po 80-90 lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ptaszynski
  • ptaszynski
  • 07.06.2012 14:31

no cóz zanim sie francuzi rozłoża ... na razie kraje biedoty europejskiej jak rumunia , polska ,mołdawia .... mogą na fracuzów patrzeć z zazdrością choć oni przyjęli tyle z swoich byłych kolonii..

Komentarz został ukrytyrozwiń
Sędzimir
  • Sędzimir
  • 07.06.2012 13:03

Wbrew pozorom we Francji jest sporo osób które rezygnowały z wykształcenia aby wcześniej rozpocząć pracę.Dotyczy to głównie Francuzów algierskiego pochodzenia, ale nie tylko.Zważywszy że zjawisko "umów śmieciowych" i pracy "na czarno" tam prawie nie występuje to liczba Francuzów korzystających z wcześniejszej emerytury może być całkiem pokaźna.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Sędzimir
  • Sędzimir
  • 07.06.2012 12:56

@Wink Od 18 lat.Jeśli ktoś zaczął płacić składki w tym wieku i kontynuował to przez do 60 roku życia przejdzie w tym wieku na emeryturę.Ale nieprawdą jest że jeśli ktoś zaczął okres składkowy w wieku 25 czy 27 lat to musi przepracować 41 lat aby przejść na emeryturę.Wystarczy że będzie pracował do 62 roku życia.A to już bardzo duża różnica w stosunku do Polski.Zwłaszcza że Francuzi żyją znacznie dłużej niż Polacy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Sędzimir - zamiast zarzucać oszustwo lepiej sobie policz. Skoro żeby przejść wcześniej na emeryturę niż w 62 roku życia trzeba mieć 41,5 roku przepracowane, to w jakim wieku trzeba zacząć pracę? Odejmij sobie np od 60 te 41,5.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Sędzimir
  • Sędzimir
  • 07.06.2012 12:00

Miało być oczywiście 62 a nie jak napisałem 65 lat.Bo do do 62 lat podniósł Sarkozy wiek emerytalny Francuzom.