Facebook Google+ Twitter

Holokaust trip i studia w Izraelu

PIYE jest jednym z projektów edukacyjnych, jakie od kilku lat przeprowadza Muzeum Historii Żydów Polskich. W ramach stypendium Izraelczycy odbywają wycieczkę po Polsce, a polscy studenci wyjeżdżają na trzy miesiące do Izraela.

Wizyta Izraelczyków w Polsce / Fot. Monika KocurekKażdego roku do Polski przyjeżdżają dziesiątki wycieczek z izraelskich szkół, które odbywają podróż śladami obozów koncentracyjnych i gett (tzw. „Holocaust trip”). Program przeważnie nie obejmuje zwiedzania innych zabytków, uczniowie często oglądają Polskę przez szyby autokarów i pociągów. Przygnębiające wrażenie potęguje atmosfera, w jakiej odbywa się podróż – izraelska młodzież jest bez przerwy pilnowana przez ochronę, co całkowicie uniemożliwia jej pójście na spacer czy do klubu, innymi słowy – jakikolwiek kontakt z „tubylcami”. W konsekwencji, w umyśle przeciętnego Izraelczyka Polska jawi się jako gigantyczny cmentarz, który zatrzymał się w czasie po drugiej wojnie światowej.

Na czym polega nowatorstwo PIYE? Przede wszystkim studenci z Izraela oprócz miejsc związanych z historią swojego narodu, zwiedzają także Kraków i Zakopane. Przez cały pobyt towarzyszą im polscy stypendyści - jednym z największych priorytetów programu jest międzynarodowa integracja. To chyba jedyny przypadek, kiedy pod koniec wycieczki Izraelczyków po Polsce można usłyszeć: „Żałuję, że stąd wyjeżdżam” czy „Chciałbym tu jeszcze kiedyś wrócić”. Ale trzeba tez pamiętać, że przełamywanie stereotypów obejmuje obie strony – niejednokrotnie polscy studenci przeżywają szok, widząc swoich izraelskich kolegów z zapałem jedzących szynkę.
- To był dla mnie najlepszy tydzień tych wakacji... bardzo się cieszę, że wszystkich poznałem i ze spędzimy ze sobą czas w Tel Awiwie - mówi Rafał, który właśnie powrócił z polsko-izraelskiej wycieczki.

Przygotowania do ceremonii w Auschwitz / Fot. Monika KocurekJednak to dopiero początek programu – dwa miesiące po wizycie Izraelczyków, polscy studenci wyjeżdżają na trzy miesiące do Tel Awiwu. Niemal wszyscy mieszkają u izraelskich rodzin, które bez żadnego wynagrodzenia zgodziły się na przyjęcie ich pod swój dach. W ten sposób stypendyści mają okazję poznać Izraelczyków „od środka” – uczestniczyć w ich życiu codziennym, a także w świętach.

- Cieszę się, że jedziemy do Izraela razem i stworzyliśmy tak zgraną paczkę. Gdy nasz kontakt już został tak świetnie nawiązany, łatwiej jest wymieniać poglądy i sobie wzajemnie pomagać. Jestem z nas wszystkich dumny i zadowolony. Jeszcze wczoraj wieczorem Jael mówiła mi, że jest pod wrażeniem naszej wiedzy, szczególnie o historii - mówi Marcin, jeden z polskich stypendystów.

Pierwszy dzień pobytu w Izraelu / Fot. Monika KocurekStypendium w Tel Awiwie obejmuje studia o tematyce żydowskiej i izraelskiej, naukę hebrajskiego i wycieczki po Izraelu. Wykłady odbywają się po angielsku w ramach zajęć dla amerykańskich studentów. Przez cały czas w kraju opiekują się nimi studenci, których wcześniej poznali w Polsce. Taka pomoc jest potrzebna, bo oprócz codziennego zmagania się z nieprzewidywalna komunikacją miejską czy obsługą w sklepie mówiącą tylko po rosyjsku, nieraz trzeba się także zmierzyć ze stereotypem Polaka, który nic nie zrobił, żeby pomóc polskim Żydom w czasie wojny. Na tym wyjeździe nie da się uniknąć trudnych tematów – oprócz przyjemności polscy studenci muszą przeprowadzić kilka wywiadów z żydowskimi emigrantami z Polski i odwiedzić Yad Vashem, muzeum w Jerozolimie poświęcone Holokaustowi.

Fakt, któremu nie da się zaprzeczyć, jest taki, że obie strony się w jakiś sposób zmieniają – zarówno Izraelczycy, jak i Polacy. W trakcie programu tworzą się długoletnie przyjaźnie, nieraz pobyt na stypendium jest wstępem do kolejnych wizyt w kraju kolegi. Niestety, trzydziestu stypendystów z Polski i Izraela jest kroplą w morzu potrzeb, których potrzebuje obecnie dialog polsko–żydowski. Bez porozumienia z izraelskimi wycieczkami nie uda się zmienić ciążącego nam stereotypu Polaka – antysemity. Na razie niewiele w tej sprawie zrobiono, a szkoda, bo marnujemy właśnie rzadką okazję – rok Polski w Izraelu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

+ za wyczerpujące przedstawienie tematu. Tym bardziej, że wiedza o przedsięwzięciu nie jest znana powszechnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.