Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29306 miejsce

Homeopatia. Co powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem terapii?

Większość osób spotkała się już z metodą homeopatyczną. Niewiele z nich jednak wie, na czym ta metoda miałaby polegać. Jeszcze mniej zdaje sobie sprawę, że jest ona zupełnie pozbawiona wiarygodności oraz, co ją najbardziej dyskredytuje, podstaw naukowych.

Od czasu do czasu pojawiają się w prasie artykuły dotyczące jednej z metod znachorstwa zwanej homeopatią. Na szczęście, jak do tej pory są to artykuły demaskujące ów zabobon, niestety jednak, zazwyczaj bardzo nieumiejętnie.

Krytyka homeopatii zazwyczaj odwołuje się do badań empirycznych, które wykazują bezskuteczność homeopatii. To jednak nie może wystarczyć dla przekonania społeczeństwa. Metody empiryczne posiadają wiele niuansów, przy pomocy których łatwo jest manipulować odbiorcą. Nic więc dziwnego, że na wyniki uzyskane przy pomocy tych metod są w stanie powoływać się obie strony sporu o homeopatię, a odbiorcy trudno jest rozstrzygnąć, kto tu kogo robi w bambuko.

Czytaj też: Homeopatia - o czym nie jest informowana opinia publiczna

Oblicze badań empirycznych

Przede wszystkim badania empiryczne dzielą się na wiele rodzajów o różnym stopniu wiarygodności. Powołując się na badania dwie strony sporu mogą po prostu dysponować argumentami o zasadniczo różnej sile, jednak osoba niezorientowana w metodologii badań uzna ich argumenty za równo silne. W mediach często się słyszy, że amerykańscy naukowcy coś udowodnili; jednak w takich wypadkach nigdy nie wspomina się o tym, w jaki sposób to udowodnili.

Osoba obeznana z metodami badawczymi może zorientować się, o jaki rodzaj badania chodziło, na podstawie samego tylko charakteru badania; niektóre dziedziny rzeczywistości stawiają bowiem badaczom ograniczenia strukturalne, ekonomiczne czy etyczne, które decydują o rodzaju najsilniejszego badania, jakie w danej sytuacji da się zastosować. I tak, gdybyście usłyszeli, że badanie amerykańskich naukowców wykazało np., iż rozwód prowadzi do tego czy owego, to bądźcie pewni, że nie był to eksperyment, ponieważ nie sposób losowo podzielić badanych na dwie grupy, z których jednej nakaże się rozwód a drugiej nie.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcyWybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

didi
  • didi
  • 07.12.2011 22:17

a wiecie jak nazwano medycne naturalną, która działa?...............odp:medycyna... Ale dalej wierzcie, że osło-koculinum pomaga. napewno pomaga napchać kieszenie producenta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.youtube.com/watch?v=mL1WZGHkUFE&feature=player_embedded

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani @Anusko, zależy,co ma pani na myśli przez "działa". Jeżeli ma Pani na myśli placebo,to może sobie Pani przedkładać efekt placebo nad dążenie do prawdy.Pani prawo.

Pani @bogumiło,jeżeli chodzi o ślepą wiarę,to mało skąd przebija takie pobożne oddanie dla zabobonu jak z Pani postu. Przede wszystkim jednak czyni poważne błędy merytoryczne. Homeopatia to nie jest leczenie naturalne,wręcz przeciwnie,jest ono w zamyśle tak nienaturalne,jak tylko się da,proponuje nowe zjawisko,zupełnie nieznane nawet fizyce: pamięć cząsteczkową. A czemu leki mają skutki uboczne powinno być oczywiste a pytanie brzmieć, czemu środki homeopatyczne ich nie mają... Czemu nóż ma działania uboczne,nie tylko kroi chleb,ale też można się nim też skaleczyć,albo kogoś zamordować? Czemu, wcale nie tak nowoczesna, technika nie wymyśliła noży,które tylko by kroiły chleb,a ludzi nie? Precz z techniką aż do czasów epoki żelaza, niczego nie krójmy nożami,wszystko przegryzajmy zębami, jak pies czy szympans, będzie naturalnie...

Komentarz został ukrytyrozwiń
bogumila
  • bogumila
  • 14.04.2011 00:43

szkoda że ludzie przestali mysleć intuicyjnie, tylko wierzą ślepo w to w co karzą im wierzyć. Pan jest swietnym tego przykładem "bo w telewizji mowili... , bo lekarze ....". Co lekarze, wiekszośc z nich nie uruchamia swoich szarych komórek aby idealnie zdiagnozować pacjenta i leczyc przyczyne, a nie skutek i nie powie mi Pan ze jest inaczej. Leczenie jest schematyczne i zbyt książkowe. Żyjemy w czasach "pigułki na wszystko", tylko ktoś w tym wszystkim zapomniał czym jest medycyna. Jej historia jest tak stara jak stary jest człowiek, ale ta dzisiejsza nie ma nic wspólnego z tą, która była stworzona w czasach, kiedy człowiek miał świadomośc współzycia z naturą i czerpał z niej na maksa. Pojawili sie naukowcy i chcieli byc mądrzejsi od Matki Natury, a skutek jest taki jaki wszyscy widzimy na codzień. I skoro nasza swietna medycyna konwencjonalna jest taka genialna i podobno "leczy", to czemu kazdy lek ma załączoną ulotkę informacyjną z podpunktem: objawy niepożądane. No i chyba zapomniał Pan, że homeopaci to tez lekarze po studiach, tylko wybierający mniejsze zło z bardzo dobrym skutkiem i bez skutków ubocznych. Przepraszam za haos mojej wypowiedzi, ale nie zgadzam się z Panem i mam do tego prawo, tak jak kazdy człowiek ma prawo do własnych wyborów, Ja wybieram medycyne naturalna, jakkolwiek ja Pan nazwie, bo nigdy mnie jeszcze nie zawiodła, a Pan powienien ja testowac w sposób naturalny, a nie wymuszony na siłę, żeby udowodnić... No własnie, co Pan chce tak naprawde udowodnic?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anuska
  • Anuska
  • 12.04.2011 14:14

nie w tym sensie doświadczenie :) chodziło mi o to, że sama stosowałam. nie wiem jakie są wyniki, nie interesuje mnie to. domowych sposobów też nikt nie badał a wszyscy stosują. nie interesuje mnie spór lekarzy. ważne że oscillo działa i dla mnie i moich dzieci to najlepszy sposób na przeziębienie. i radziłabym mniej zawiści w stosunku do ludzi, którzy komentują twoje dzieła :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to bazuj na swoim doświadczeniu.Z tego co widzę,to to doświadczenie nic ci nie powiedziało...,jak duża była próba w tym doświadczeniu,jakie jest prawdopodobieństwo,że wyniki nie zostały uzyskane przypadkowo? Nic, zero informacji w twoim doświadczeniu.

A jeżeli lekarza masz od zapisywanie skutecznych leków, na przykład placebo, to go sobie od tego miej, ale niech wtedy ten lekarz nie twierdzi,że jest od czegoś innego,np. od znajdywania "śladów pamięciowych" w wodzie...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anuska
  • Anuska
  • 11.04.2011 15:25

a ja wole bazować na swoim doświadczeniu bo kilka razy bralam takie leki i coz skoro pomaga to chyba dobrze. po oscillococcinum szybciej mi przeziębienie przechodzilo ale nie nie robiłam jakiś skomplikowanych badan. od tego mam lekarza żeby mi zapisywal skuteczne leki ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jasne, bo cały artykuł dowodów nie wystarczy, sprzeczność z całą ludzką wiedzą to nic. A..., no i oczywiście całkowity brak dowodów na potwierdzenie homeopatii. I nie piszę tu to testach leków,tylko o badaniach przeprowadzanych na różnych lekach,żeby sprawdzić,który z nich jakie działanie powoduje,który leczy a który szkodzi,który pomaga na którą chorobę,jakie ma skutki uboczne itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krzysztof Klasynski
  • Krzysztof Klasynski
  • 11.04.2011 12:50

Nie ma to jak powoływać się na „naukowość” i nie podawanie żadnych dowodów. Myślę, że lekarze mimo wszystko mają więcej na ten temat do powiedzenia i ja się ich wolę słuchać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.