Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

35553 miejsce

Homo sapiens – czy homoseksualizm jest zgodny z naszą naturą

Muzeum w Oslo zaprezentowało wystawę dotyczącą homoseksualizmu wśród zwierząt jako ilustrację argumentu, że jest on zgodny z naturą. Z całą pewnością. Jednak w przypadku naszego gatunku nie ma to najmniejszego znaczenia.

Na wystawie, jak podaje "Rzeczpospolita", można zobaczyć zachowania homoseksualne u żyraf, wielorybów i pingwinów. A są to tylko nieliczne przykłady z wielu setek gatunków, u których takie zjawisko zaobserwowano. Ponieważ argument o rzekomej „niezgodności” z naturą jest często w dyskusji o homoseksualizmie stosowany, wystawa ma być przykładem na coś dokładnie przeciwnego.

Problem polega jednak na tym, że fakt istnienia zachowań homoseksualnych w świecie zwierząt ma się nijak do dyskusji o człowieku. Odnosi się to zarówno do zwolenników, jak i przeciwników tezy o naturalnym podłożu tego zjawiska. Równie dobrze można zaprezentować wystawę dotyczącą gatunków, u których młode osobniki w trakcie rozwoju zjadają od środka swoją matkę. Nikt nie będzie przeczył, że jest to zachowanie naturalne, jakie ma to jednak znaczenie dla naszego myślenia o żywieniu niemowląt? Myślę, że żadne.

Uważam zresztą, że argument o „naturalności” lub „nienaturalności” zachowań powinien być w przypadku człowieka używany bardzo ostrożnie lub nawet wcale. Czymże bowiem jest behawior zgodny z naturą u homo sapiens? Jakie kryteria należy stosować, by to określić? A jeśli już nawet stwierdzimy, że coś ewidentnie takim zachowaniem jest, czy to oznacza, że musimy je w społeczeństwie akceptować? Gdyby cofnąć się do ewolucyjnych początków naszego gatunku, agresja, ksenofobia czy nawet w wielu przypadkach dzieciobójstwo musiałyby zostać uznane za naturalne. Były one nieodłącznym elementem ludzkich populacji, z całą pewnością w jakiejś mierze wypływają z naszego wyposażenia genetycznego. Czy to oznacza, że musimy uznać swoją porażkę w walce z złem w społeczeństwie, uznając je za naturalne? Z pewnością nie.

Sugerowałbym, tak zwolennikom jak i przeciwnikom równych praw dla mniejszości seksualnych, rezygnację z argumentów dotyczących „zgodności” czy „niezgodności” z naturą ludzkich zachowań homoseksualnych. Dobrze jest oczywiście wiedzieć, że w świecie zwierząt jest to zjawisko dość rozpowszechnione. Jednak próba prostego przełożenia tego faktu na inne gatunki, a zwłaszcza na Homo sapiens, niczego dobrego do dyskusji nie wniesie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

karol kowal
  • karol kowal
  • 12.04.2012 17:04

Przypominam wszystkim, że człowiek także jest zwierzęciem i żadne modły tego nie zmienią. Najwyższa pora przyznać że homoseksualizm jest naturalny i odrzucić kłamstwa Kościoła na ten temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ninin
  • ninin
  • 27.09.2010 16:16

u zwierząt można także zaobserwować kazirodztwo, kanibalizm itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

skoro wystepowanie homoseksualizmu wsrod zwierzat dowodzi tego, iz jest on ich naturalnym zachowaniem, to dlaczego mialby dowodzic czegos innego w swiecie ludzi?

homoseskualizm jest naturalnym zjawiskiem,wielu biologow i entologow dowodzilo, iz maj swoja role w naturze (mianowicie regulacja przyrostu naturalnego oraz przygarniecie mlodych, ktore przez matki, z roznych powodow,zostaly odrzucone)

a, ze ludzie, jako bardzo specyficzny gatunek, do wielu rzeczy dorabiaja anty-ideologie i sa, w wielu przypadkach, nietolerancyjni (co wywodzi sie z wlasnych kompleksow tylko i wylacznie) to juz calkiem inna sprawa...

Komentarz został ukrytyrozwiń

O tym czy homoseksualizm jest normalny czy nie najlepiej moga wypowiedzies sie sami homoseksalisci.
O tym czy lustracja jest potrzebna czy nie najlepiej moga wypowiedzies sie sami lustrowani.
O tym czy terroryzm jest normalny czy nie najlepiej moga wypowiedzies sie sami terrorysci.
O tym czy komunizm jest normalny czy nie najlepiej moga wypowiedzies sie sami komunisci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O tym czy homoseksualizm jest normalny czy nie najlepiej moga wypowiedzies sie sami homoseksalisci.
To ze jakies zachowanie jest niestandardowe nie oznacza wcale ze jest nienormalne. Przed laty m.in. leworecznosc byla uznawana za takie zachowanie. Czy dzis mozna powiedziec o osobie leworecznej ze jes nienormalna?
Na szczescie to czy ktos jest szczesliwy czy nie nie jest uzaleznione od jego/jej upodoban seksualnych.
Znam osobiscie wiele osob heteroseksualnych co do ktorych mam watpliwosci czy sa szczesliwe/normalne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze napisane. Można byłoby dodać jeszcze zachowania wśród zwierzaków - częste zmiany partnerów (nie wszystkie gatunki) oraz "wielożeństwo".
Co jest normalne? Wszystko zależy od miejsca i czasu. U mormonów i Arabów można mieć kilka żon. Tam jest to normalne, u nas - nie. Są kraje, w których za kradzież obcina się łapę. Tam normalne, u nas - nie.
Czy w Sopocie można sobie spacerowac w bikini? Nie ma krótkiej odpowiedzi. Na plaży i owszem, pewnie na deptaku, ale już do kościoła tak nie wejdziemy - nie wypada. Zatem co jest normalne tu, nie jest tam...
Normę ustala społeczeństwo w danej chwili i w danym miejscu. Masa tych ludzi ustala pewien pas, w którym mieści się pojęcie normalnego człowieka, zachowania. W Skandynawii ludziska nie przejmują się pracą jelit, a u nas jest to raczej nie do pomyślenia. Jeśli idzie o gejów, to w Polsce ustalił się (ustala się) pogląd, że owi dość nieszczęśliwi ludzie nie mieszczą się w pasie normalności. Ale przecież nie chodzi o uznanie ich za normalnych (w znaczeniu 'standardowych'), ale o tolerancję. A ta jest coraz większa. i dobrze - można uważać niektórych ludzi za odchylonych od normy, ale nie dawać im tego do zrozumienia. Bo to jest istota tolerancji!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.