Facebook Google+ Twitter

Homofobia i wiele prawd

Jak edukować uczniów i nauczycieli o tolerancji wobec gejów i lesbijek? Nie można inaczej niż tylko przyjmując, że jest wiele prawd i że każdy ma równorzędne prawo do swojej...

Jak uczyć tolerancji wobec orientacji homoseksualnej drugiej osoby? Takie pytanie zadawali sobie prelegenci debaty: Marzena Pogorzelska, autorka listu przeciwko homofobii do byłego ministra edukacji Romana Giertycha, Rafał Bąk - pracownik protolerancyjnego stowarzyszenia SchLAu Muenster w Niemczech oraz prowadzący debatę Łukasz Kupiec, nauczyciel polskiego z Krakowa.

- Uczę dzieci tolerancji omawiając teksty piosenek, na przykład Chumbawamby. Dzieci argumentują w dwóch grupach za i przeciw homoseksualizmowi. Na końcu wyrażam swoją opinię - mówi Marzanna Pogorzelska ucząca języka angielskiego w Kędzieżynie Koźle.

- Trzeba zmienić homofobiczne nastawienie do gejów i lesbijek. W zachodniej kulturze słowa "pedał" czy "ciota" znaczą cham lub głupek. Jak kończę prowadzić w danej szkole lekcje przeciwko homofobii, uczniowie dziwią się, że gej czy lesbijka to normalni ludzie. W Niemczech ten typ edukacji jest dla szkół w pewnym zakresie obowiązkowy - komentuje emocjonalnie Rafał Bąk, nauczyciel w Niemczech.

Prowadzący debatę Łukasz Kupiec podsumowuje, że sam uczy czytać teksty gendereowo. Przy omawianiu Biblii wskazuje uczniom możliwość innych interpretacji niż te, których uczy się od zawsze.

Kupiec twierdzi jednocześnie, że katolicki ośrodek Odwaga prowadzący spotkania dla osób homoseksualnych faktycznie pomagał w zmianie preferencji seksualnej niektórych osób poddanych terapii. - Tu jednak wchodzi w grę wiara dlatego problem jest dużo bardziej skomplikowany - dodaje.

Padają pytania z sali. Nagle, kobieta wyglądająca na lekko odużoną, przerywa pytanie do prowadzących z sali i oburza się, że taka debata nie ma sensu, bo przyszły na nią same osoby przekonane do konieczności walki z nietolerancją, zwykle homo i biseksualne. Chwilę później ripostuje mężczyzna deklarujący się jako heteroseksualny chrześcijanin i pyta: czy osoby wierzące w skuteczność terapii w ośrodku Odwaga nie mają takiego samego prawa do swojej prawdy, jak te głoszące, że preferencja seksualna jest niezmienna?

- Żyjemy w czasach postmodernistycznych. Jest wiele równorzędnych prawd w świecie - odpowiada Kupiec. Pozostali prelegenci nie rozwijają tematu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Nie bardzo wiem, o co chodzi Ci w tym artykule =/

PS
W zajawce jest literówka. Napisałeś "lebijek".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.