Facebook Google+ Twitter

Homoseksualizm sprzed 100 lat."Zmyślone życie Siergieja Nabokova"

Nie ma niczego gorszego niż być niechcianym dzieckiem i nieudolnym naśladowcą starszego genialnego brata. Dodatkowa skaza z postaci homoseksualnych skłonności nie ułatwiała życia młodemu Siergiejowi Nabokovovi .

"Zmyślone życie Siergieja Nabokova" / Fot. Wyd. MUZAPoczątek XX wieku. Rosyjska rodzina Nabokovów wiedzie spokojne, dostatnie życie w swojej posiadłości. Dwóch braci – Vladimir i Siergiej
dorastają w błogostanie i cichej walce o względy rodziców. Nie jest jednak łatwo długo zachować młodzieńczą świeżość, gdy każdy dzień ukazuje popadanie w ruinę krainy szczęśliwego dzieciństwa.
Siergiej wie, że jego narodziny były „wypadkiem”. Jako młodszy z braci, nie obdarzony przez naturę takimi zdolnościami jak brat, stara się jednak realizować wszelkie własne aspiracje i plany.
Zajmuje miejsce na uboczu przyszłego geniusza literatury, jednocześnie jednak nie jest bezbarwny. Kryje bowiem pewną tajemnicę.
Skłonności homoseksualne w rodzinie uznano za pewien dziedziczny defekt. Siergiej także został nim naznaczony. Mimo starań ukrycia tego faktu szybko wychodzi on na jaw na zawsze definiując już sposób postrzegania Sierioży przez Rodzinę. W czasie, gdy sytuacja polityczna w kraju zaczyna się zmieniać i co raz bardziej zagrażać bytowi rodziny Nabokovóv, bracia zaczynają swoje podróże po świecie: w poszukiwaniu schronienia i po edukację.
Seksualność definiuje obydwu braci i wydaje się być najistotniejszą z pobudek ich działania.
Kiedy Wladimir podróżuje, wdając się w romanse z bardziej i mniej zamożnymi kandydatkami na przyszłą żonę, Siergiej zaczyna swe kontakty w bohemą artystów międzynarodowych. Staje się to nie tylko okazją do poznania przyszłej śmietanki artystycznej świata ( Picasso), ale także możliwością poznania kolejnych sposobów intymnego realizowania się.
Od czasów gimnazjalnych obydwaj Nabokovowie coraz bardziej się od siebie oddalają. Nigdy z resztą nie starali się pisać wspólnej opowieści życia. Kiedy przyszły autor „Lolity” zmienia po raz kolejny swą narzeczoną,
osamotniony Sierioża – z braku alternatywy - w świecie wojny i okresu powojennego w kolejnych kontaktach homoseksualnych poszukuje odtrutki na problemy codzienności.
Spełnienie młodzieńczych fantazji, czy lek na brak pieniędzy o pogarszającą się sytuację materialną? W świecie, w którym wykształcony młody człowiek z „dobrego domu” nie może spokojnie prowadzić życia zawodowego niezwykle komplikują się nawet zwykłe sytuacje życiowe. Siergiej w swojej seksualności zaczyna więc upatrywać jedynej rzeczy, która daje mu pociechę, jest niezmienna i pewna ( choć nie ma mowy o monogamii). Widzi też, jak powszechna to praktyka w wielu kręgach.
Błądzi pomiędzy kolejnymi miastami jak duch nie znajdujący spokoju. Rewolucja w Rosji nie pozwala wrócić w rodzime strony, a widmo kolejnej wojny zaczyna odciskać potężne piętno na młodym człowieku.
„Zmyślone życie Siergieja Nabokova” czyta się doskonale.
Akcja przebiega dwutorowo: obserwujemy kolejne sceny z dzieciństwa młodego Sierioży, przeplatane z opowieściami z ruin bombardowanego Berlina. Idyllyczna sceneria dawnej Rosji przypomina tę z najpyszniejszych filmów kostiumowych, opowieści z umierającego pod ciężarem wojny miasta – ujmują swą dosłownością i porażającym realizmem.
Bardzo często w kolejnych wspomnieniach Nabokova pojawiają się detale – przedmioty, czy ulotne grymasy na twarzy, które wspomni za kilka lat i nada im znaczenie jako kamienia milowego
w jego życiu. Słodko – gorzka opowieść o dorastaniu i poszukiwaniach swojego spokojnego portu.
„Zmyślone życie Siergieja Nabokova” przeczytałam z przyjemnością. Powolne wkraczanie do zadymionych sal barowych, wielkie spotkania z artystami i chmury opium wznoszące się nad kolejnymi ludźmi w życiu Siergieja. Społeczność wielkich twórców kultury widziana z perspektywy Siergieja Nabokova wciąga bez reszty. On sam – inteligentny i wrażliwy boryka się z wieloma problemami, podąża jednak naprzód, poszukując spokoju.
Chociaż wątki romansów naszego bohatera zajmują znaczną część opowieści, nie one były dla mnie najbardziej interesujące. To już kolejna historia w której sedno opowieści skupia się wokół aktora drugoplanowego. Regularnie obserwujemy z Siergiejem jego starszego brata powracającego po nocnych podbojach, wspominamy historie, które dały początek wybitnym dziełom Wladimira, śledzimy rozwój jego kariery: zza kulis. Wkrótce tracimy kontakt z Wladimirem Nabokovem, który ulatuje w świat wybitnej literatury pozostawiając brata w jego niezwykłym, barwnym, ale i brutalnym świecie.


"Zmyślone zycie Siergieja Nabokova" - Paul Russel
wyd. Muza
2013
okładka twarda
stron 384

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

iest kiepsko

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.