Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25024 miejsce

Homoseksualizm w "Kamieniach na szaniec"? Młodzież się sprzeciwia

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2013-04-05 21:33

Książka, na której wychowały się pokolenia, która, jako jedna z niewielu, potrafiła zmusić młodego człowieka do refleksji, dziś doczekała się zupełnie nowej interpretacji. Interpretacji, która wzbudza kontrowersje i szokuje.

Głośno o "Kamieniach na Szaniec" zrobiło się przy okazji wypowiedzi Elżbiety Janickiej z Instytutu Slawistyki PAN, autorki między innymi książki "Festung Warschau". Autorka twierdzi, że 'Kamienie na szaniec' Aleksandra Kamińskiego "to jedna z najbardziej mitotwórczych książek w polskiej historii" i odnośni się do więzi łączącej głównych bohaterów sugerując, że łączy ich coś więcej niż tylko przyjaźń.

Przyjaźń nie homoseksualizm!
"Wziął moją rękę w swoją dłoń i trzymał mocno (...)Tadeusz, jak rozkosznie, jak przyjemnie.... (...) Jęczał z bólu, jednocześnie mówiąc, jak jest szczęśliwy i jak jest rozkosznie. Na chwilę zasnął (...) Potem opowiadaliśmy sobie nawzajem jeden przez drugiego, a bliskość nasza była dla nas prawdziwą rozkoszą. Wreszcie kazał mi się położyć obok siebie, objął mocno głowę i zasnął (...). Mówił, że już będziemy szczęśliwi, że będziemy wreszcie mieszkać razem, że pojedziemy na wieś, gdzie w lecie spędzaliśmy dwa niezapomniane, szczęśliwe dni. (...) Gdy byliśmy razem przyjemność mu sprawiało, gdy trzymałem go za ręce lub gładziłem ręką po głowie. Rozmowa była wtedy była otwarta, szczera i żaden z nas nie krył wtedy swojej niewysłowionej radości i przyjaźni."
To właśnie ten fragment książki, wg autorki wypowiedzi, jest jednym z najpiękniejszych tekstów o męskiej miłości i potwierdza istnienie wyjątkowego, homoseksualnego uczucia, jakie łączyło głównych bohaterów. Czy to wyłącznie ocena Pani Janickiej, czy nastały czasy, w których wszystko już jest nadinterpretacją? Internet zawrzał.

Nie dali się zwieźć!
Fala oburzenia i krytyki w kierunku autorki wypowiedzi jest ogromna. I Ci młodsi i Ci starsi, stanęli w obronie kultowej już książki. Zawrzało na forach internetowych i portalach społecznościowych.
- "Oczywiście po co młodzi mają mieć takie wzorce do naśladowania?", "Proszę uszanować bohaterów!" czy "Możecie się ze mnie śmiać, ale siedzę na kanapie i prawie płaczę. Boże jak można ,jak można, jak można!(!)tak gnoić naszych bohaterów, tych którzy wywalczyli nam wolna Polskę, dzięki którym także i pani Janicka może bezkarnie szczekać po polsku", to tylko niektóre odpowiedzi na zaskakującą wypowiedź. I nie o sam ewentualny podtekst homoseksualny chodzi, każdy ma bowiem prawo wyboru, a o fakt, że podważa się relacje bohaterów, w których prawdziwość wierzy duża część społeczeństwa.

Nie tacy młodzi źli?
Wiele się mówi o tym, że młodzież w dzisiejszych czasach mocno zobojętniała, że patriotyzm zanika, pamięć o bohaterach pojawia się tylko w wyszczególnionych przypadkach. Ale czy na pewno? Na swój specyficzny sposób i dziś młodzi ludzie walczą o honor swoich bohaterów. Przez internet, takie bowiem mamy czasy, ale walczą. I pamiętają. Zośkę, Rudego i Alka, młodych chłopców, których historia prawdziwej przyjaźni i poświęcenia pozwoliła poznać młodym ludziom trudny czas w jakim wtedy się znalazła Polska. I dziś, z pełnym przekonaniem należy podkreślić, że nie należy, nie powinno się w żaden sposób zniekształcać tego obrazu.
(Magda Orzażewska)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Naprawde sie przyczepiliście :DD xyz xyz ależ ładne odwracanie świata do góry nogami, więcej więcej ;] ludzie, możecie interpretować to jak chcecie nikt wam nie zabrania. Mam tylko nadzieje, że Pan Kamiński śmieje sie z was zza grobu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Próba walki z wartościami?? Człowieku o czym ty mówisz? To właśnie przez to, że ktoś kiedyś tych bohaterów na siłę wepchnął w heteronormatywną formę dziś mamy całe to halo. Zastanów się troche nad tym co piszesz i co pisze w książce. Jaki facet heteroseksualny gładziłby innego po włosach, tulił, przytulał, obejmował i planował wspólną przyszłość, wspólne zamieszkanie razem i wyjazdy na wieś??? Zrobiłbyś to? Zośka i Rudy byli homoseksualistami i czas sie z tym pogodzić. To nie homoseksualiści próbują odebrać bohaterów, tylko ktoś, kto nie mógł się pogodzić z orientacją chłopaków, odebrał tych bohaterów osobom homoseksualistom. Gdybyśmy nie byli tak uprzedzonym narodem i tak zadufanym w swojej martyrologii która musi być uszyta heteronormatywną miara to dziś nie byłoby takich sytuacji. Tak jak Konopnicka- była lesbijką, a w ŻADNEJ szkole sie o tym nie mówi!! bo nasz system jest zakłamany!!! to że byli homoseksualni to czyni z nich gorszych bohaterów?! Już nie sa wartościowi???? Cenicie kogoś tylko jeżeli pasuje wam do waszego wyidealizowanego wąskiego światopoglądu??? to brawo! Ale nie łudźcie się- na wojnie nie walczyli sami heteroseksualni mężczyźni, było tak równiez pelno osób o orientacji homoseksualnej tylko wasz homofobiczny strach przed tym faktem nakłada na wszystko heteronormę!!!! brzydzę sie tym.... Dla mnie Zośka i Rudy byli bohaterami i nimi pozostaną, bez względu na orientację.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakaś pani z PAN-u wyraziła swoją interpretację książki ...i wywołała medialną burzę .
Po co to powtarzać . Cisza nad panią Janicką jest bardziej właściwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jest po prostu próba walki z wartościami, jakich symbolem są bohaterowie Kamieni na szaniec. Chwyt poniżej pasa i próba wypłynięcia na fali sensacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.