Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2606 miejsce

Honduras: Współczynnik zabójstw ponad 70 razy wyższy niż w Polsce

W 2011 r. odnotowano w Hondurasie najwyższy współczynnik zabójstw na świecie: 86 zgonów na każde 100 tys. mieszkańców, zaś w roku 2010 - 82. Codziennie, wg statystyk, ginie 19 osób. Wysoki poziom przestępczości w Hondurasie wymaga masowych pochówków.

Żołnierze armii Hondurasu zabezpieczający paradę z okazji 191. rocznicy odzyskania niepodległości (15 wrzesień, San Pedro Sula). / Fot. Arkadiusz A. RatajNajnowsze dane honduraskiego instytutu ds. demokracji, pokoju i bezpieczeństwa (IUDPAS) na temat łącznej liczby zabójstw w kraju informują, że każdego dnia dochodzi w Hondurasie do 19 zabójstw. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych, na 10 mieszkańców Hondurasu przypada jedna sztuka broni. Największym eksporterem broni do tego kraju są oddalone o nieco ponad 1400 km USA (dystans ze stolicy Hondurasu,Tegucigalpy, do Miami w stanie Floryda).

Republiką rządzą groźne grupy przestępcze, które zajmują się przemytem narkotyków głównie z krajów Ameryki Południowej. Perspektywy oferowane przez handel kokainą, heroiną i marihuaną oraz łatwy dostęp do broni są jedną z przyczyn wysokiej przestępczości. W kraju, gdzie 2/3 obywateli żyje w ubóstwie, a analfabetyzm dotyczy ok. 1/5 ludności, do zabójstwa dochodzi co 74 minuty – pokazują statystyki dostarczone przez National Commission for Human Rights (NCHR).

Ofiarami zabójstw są najczęściej ludzie ubodzy. W stanie permanentnego zagrożenia znajdują się też prawnicy, działacze społeczni i dziennikarze, których w ostatnich latach zginęło kilkudziesięciu.

Problem uzależnienia od narkotyków w równym stopniu dotyczy mężczyzn, jak i kobiet. Wielu mieszkańców angażuje się również w handel narkotykami, narażając się tym samym na uczestnictwo w wojnach narkotykowych. Kartele narkotykowe dysponują ogromnymi budżetami i tworzą niebezpieczne bojówki, które walczą z państwowym rządem, natomiast pomiędzy sobą o terytorialne wpływy.

Wojny narkotykowe zbierają śmiertelne żniwa w Hondurasie. 79 proc. kokainy transportowanej z Ameryki Południowej zatrzymuje się w Hondurasie, skąd ostatecznie trafia do USA. Republika jest głównym środkowoamerykańskim kanałem przerzutu narkotyków.

BBC doniósł w maju br. o nietypowym pomyśle jednego z honduraskich polityków. Przed siedmioma laty, hasłem swojej kampanii wyborczej uczynił on obietnicę, że wspomoże darmowymi pogrzebami rodziny, których nie stać na zorganizowanie dla bliskich im osób godnego pochówku. La Funeraria del Pueblo ("serwis pogrzebowy dla ludzi") jest czynny 24h na dobę; z usług tego serwisu korzysta się nieustannie.

"Kiedy prawie siedem lat temu kandydowałem na burmistrza, ludzie chowani byli
w plastikowych workach na śmieci" - wspominał wtedy Ricardo Alvarez, mer Tegucigalpy, stolicy Hondurasu. "Pomyślałem sobie, że to niedopuszczalne w moim kraju, w moim mieście. Postanowiłem uruchomić więc usługę pogrzebową, która istnieje już 7 lat" - powiedział reporterom BBC Alvarez.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.