Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8146 miejsce

Horror w domu starców pod Piotrkowem

Starzy i chorzy ludzie głodowali, opiekunek za mało, lekarstwa roznosiła sprzątaczka, dyrektor choruje, a właściciel zapadł się pod ziemię. Dom Pomocy Społecznej "Nestor" we Wronikowie (gm. Rozprza, pow. Piotrków Trybunalski) zostanie w najbliższych dniach zamknięty wskutek ustaleń kontroli, którą przysłał do tej prywatnej placówki łódzki Urząd Wojewódzki, zaalarmowany przez rodziny podopiecznych.

Dom opieki we Wronikowie ma zostać zamknięty / Fot. Dariusz Śmigielski/Dziennik Łódzki Kontrolerzy ustalili, że pensjonariusze nie dojadali, bowiem nikt nie dbał od kilku tygodni o dostawy żywności. Właściciel Andrzej Chyży nie pojawia się we Wronikowie już od miesiąca i nie ma z nim kontaktu. Dostawcy, którym dom winien jest pieniądze, przestali dostarczać towar. Dyrektor Marek Środa jest chory, choć w dniu kontroli jednej z pracownic udało się ściągnąć go do placówki. Jakiś czas kontrolerzy czekali, zanim było w ogóle z kim rozmawiać. W tym czasie opiekę nad 39 staruszkami sprawowała tylko jedna osoba. Opiekunki twierdzą, że w tej beznadziejnej sytuacji, kiedy magazyn był pusty, kupowały za swoje pieniądze podstawowe wiktuały dla przyrządzenia posiłków i z braku personelu w kuchni same też brały się za gotowanie.

Najgorzej było w święta i dni wolne, kiedy to na dyżurze pozostawała zaledwie jednak opiekunka i kucharka. Do prac pomocniczych, w tym wymagających siły, angażowani byli też niektórzy, bardziej sprawni podopieczni. Urągające wszelkim zasadom było to, że lekarstwa podawała sprzątaczka. Po terenie biegały psy, a bardziej samodzielni pensjonariusze wychodzili sobie do "kolegów od piwa", wystających całymi godzinami przed sklepem naprzeciwko "Nestora".

Jak się dowiedzieliśmy w Wydziale Polityki Społecznej UW w Łodzi, sprawującym nadzór nad takimi placówkami, wronikowski dom nie spełnia żadnych podstawowych standardów. Przyjęto doń m.in. osoby psychicznie chore, choć Wroników nie ma prawa takimi się zajmować, gdyż w wykazie domów pomocy społecznej widnieje jako placówka dla osób przewlekle somatycznie chorych. Choć jest taki wymóg, to nie zatrudniono tutaj dietetyka. Wątpliwości nastręcza także sposób zatrudniania personelu. Sytuacja uległa tu nawet pogorszeniu w stosunku do faktów stwierdzonych w 2007 roku, kiedy to służby wojewody kontrolowały dom po raz pierwszy. Głośna była też sprawa chorej kobiety, która spadła ze schodów, połamała się, a po karetkę zadzwoniono dopiero następnego dnia. Nie zrealizowano żadnych zaleceń poprzedniej kontroli.

Sprawą braku opieki nad pensjonariuszami i warunkami bytowania dalekimi od standardów już się zajęła Prokuratura Rejonowa w Piotrkowie Trybunalskim. W trybie pilnym służby wojewody łódzkiego wydadzą także decyzję o cofnięciu "Nestorowi" zezwolenia na prowadzenie działalności. Pensjonariusze są teraz przewożeni do innych domów w łódzkiem, a niektórych zabierają rodziny. Dodatkowy galimatias wynika z tego, że afera wyszła na jaw tuż przez świętami wielkanocnymi.

Czytaj też na stronie www.piotrkow.naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Dlaczego ten koszmar trwal az tak dlugo dla tych biednych i schorowanych ludzi? Dlaczego pracownicy tego domu nie zglosili tych zaniedban wczesniej?!! Uwazam ze oni rowniez powinni poniesc za to konsekwencje, praca z chorymi oraz potrzebujacymi pomocy ludzmi wymaga rowniez odpowiedzialnosci osobistej!
Drugi aspekt to rodzina tych pensjonariuszy, czy nikt z nich tego nie zauwazyl? Ze babcia czy dziadek nie maja co jesc lub nie otrzymuja opieki godnej czlowieka? Chyba ze poprostu rodzina w ogole sie tam nie pojawiala i nie miala zielonego pojecia o tym co tam sie tak naprawde dzieje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgroza!!! - dla słabych i bezbronnych w katolickim kraju brak miłosierdzia
.
Za to gęby pełne pustosłowia o wartościach chrześcijańskich.
Podobno w naszym kraju 95% ludności wierzy w Boga, gdzie oni są?!
Noworodki w śmietnikach, katowane dzieci, starcy żyjący w upodleniu, to hańba dla naszego społeczeństwa.

Plus dla autora, że upublicznił skandaliczne warunki panujące w "domu opieki".

Komentarz został ukrytyrozwiń

To coraz większy problem w naszym kraju. I będzie tym większy, im bardziej będzie się starzeć nasze społeczeństwo... Ostatnio był o tym spory materiał w dodatku do dziennika Polska. Wniosek jeden: nigdy nikogo do takiego domu - no, chyba że już naprawdę nie ma innego rozwiązania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Homo homini lupus est...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Biedni ludzie. Nie dosyć, ze los pokarał ich samym faktem przebywania w takim domu i chorobami, to nawet nie mogą liczyć na zasłuzony spokoj. Ile jeszcze jest takich domów? Ilu ludzi bedzie musiało umrzeć aby władza wreszcie coś z tym zrobiła...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry materiał i dobrze że o tym piszesz

Komentarz został ukrytyrozwiń

Misterium Męki Pańskiej tym razem w Piotrkowie Trybunalskim.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kast - zyjemy podobno w katolickim kraju, hgdzie "katolicyzm" oznacza kolorowe demonstracje i bieganie po ulicach z patykami zbitymi na ksztalt krzyza.

Gdzie walczy sie o godne traktowanie zygoty, a oburza na eutanazje.

A jak sie nazywa to, co spotyka starych ludzi w takich "domach opieki"? Czy ma ktos lepsza nazwe niz skurwysynstwo?
Wszak pierwsza kontrola byla juz w ubieglym roku....
Faktycznie noz sie otwiera - w kazdej kieszeni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

plus za informacje...niech sie ludzie dowiedzą co sie dzieje za zło

Komentarz został ukrytyrozwiń

ożeesz..... ie będę klął..ale...;/;/;/ choć pod tym samym niebem nie każdemu Bóg przyświeca....ludzie......aj... brak mi słów. to gorzej niz schronisko dla zwierząt...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.