Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4209 miejsce

Hortiterapia i florystyka czyli leczenie pięknem roślin

Rusza Zielona Akademia. Wiosna to pora szczególna. Rośliny budzą się do życia. Choć jeszcze w niektórych rejonach naszego kraju nadal możemy napotkać zimowy krajobraz, warto już teraz poddać się dobroczynnej mocy Hortiterapii.

 / Fot. Zofia Wojciechowska16 kwietnia o godzinie 13.00 w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Mrągowie obędą się warsztaty pokazowe z hortoterapii oraz wykład z socjoogrodnictwa.

Socjoogrodnictwo zajmuje się zależnościami między roślinami i ogrodnictwem a człowiekiem a społecznością. Działanie terapeutyczne roślin, ogrodu, ogrodnictwa określane jest mianem hortiterapii. Możliwości terapeutyczne roślin zaczęto dostrzegać na przełomie XVIII i XIX wieku w USA, Anglii, Hiszpanii, choć już w starożytnym Egipcie lekarze dworscy zalecali spacery w ogrodach członkom rodziny królewskiej, cierpiącym na zaburzenia umysłowe.

W XIX wieku zaczęto dostrzegać oddziaływanie roślin przede wszystkim na psychikę ludzi. Wprowadzono prace ogrodnicze i polowe do programu terapii. Ośrodki dla umysłowo chorych tworzono na terenach wiejskich lub zakładano w otoczeniu budynków parki i ogrody warzywne oraz sady. W 1936 r. w Anglii ogrodnictwo uznano za metodę terapii nie tylko dla chorych psychicznie, ale także fizycznie. W 1951 roku terapię ogrodniczą wprowadzono w jednym ze szpitali w USA, jako oficjalną metodę leczenia.

 / Fot. Zofia WojciechowskaHortiterapia lub inaczej ogrodoterapia to najprościej rzecz ujmując leczenie za pomocą ogrodów. W hortiterapii wykorzystuje się pracę fizyczną w terapii osobowości i resocjalizacji. Terapia ta, rozpowszechniona w Stanach Zjednoczonych i na zachodzie Europy, polega na urządzaniu ogrodów przystosowanych dla osób niepełnosprawnych m/in psychiczne, które uczestniczą w uprawie i pielęgnowaniu roślin. Wpływa to pozytywnie na ich samopoczucie i proces rehabilitacji.Spotkanie realizowane w ramach Akademii Seniorów Warmii i Mazur.Współpraca Stowarzyszenie Zielone Dzieci- Zielona Akademia. Prowadzenie Zofia Wojciechowska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.