Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hortiterapia. Pierwsze w Polsce seminarium o przyrodolecznictwie

Zofia Wojciechowska
Zofia Wojciechowska
instytut hortiterapii
W dniu 29 -30 listopada odbędzie się w Mrągowie pierwsze w Polsce Seminarium pt.„Hortiterapia jako profilaktyka i wspomaganie procesu terapii w programach społecznych"

Gorąco zapraszam na nasze seminarium. Mazury to wyjątkowa kraina a hortiterapia jako interdyscyplinarna dziedzina jest niezmiernie ciekawym przedsięwzięciem. Obecnie podejmujemy działania na rzecz ustanowienia zawodu hortiteraputy. Czy wiecie co to jest hortiterapia ? Razem dr Beatą Płoszaj - Witkowską z Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego,która podjęła się pracy nad stworzeniem studiów podyplomowych z hoertiterapii przekazujemy Wam garść informacji:

Hortiterapia to terapia zajęciowa wiążąca się z wykonywaniem prac ogrodniczych, które przynoszą korzyści dla zdrowia i ogólnego samopoczucia człwieka. Łączy w sobie działanie medycyny, psychologii rehabilitacyjnej, pedagogiki specjalnej, ogrodnictwa i terapii, mając na celu poprawę ludzkiego zdrowia.
Hortiterapia jest terapią prowadzoną przez wykwalifikowanych terapeutów wykorzystującą prace ogrodnicze do celów terapeutycznych i rehabilitacyjnych. Z definicji wynika, że terapia kładzie nacisk na cztery główne elementy, które są nieodzowną składową terapii: pacjent, cele terapii, rośliny, terapeuta. Narzędziem w prowadzonej terapii ogrodniczej są rośliny, wrodzony związek człowieka z przyrodą oraz prace ogrodnicze. Aktywność pacjentów i wykonywanie przez nich prac ogrodniczych oraz bierne korzystanie z ogrodu może być tylko częścią programu terapeutycznego. Terapia ogrodnicza przeznaczona jest dla różnych grup pacjentów i stanowi element uzupełniający metody leczenia i rehabilitacji.

Hortiterapia jako to także wiele możliwości rozwoju Korzenie terapii ogrodniczej sięgają starożytności, kiedy to lekarze dworscy zalecali członkom rodziny królewskiej, cierpiącym na zaburzenia umysłowe spacery po ogrodach. Historyczne ogrody lecznicze były miejscami przeznaczonymi do przywrócenia czystości umysłu, duszy i ciała. Średniowieczne dziedzińce przyklasztorne były miejscami kontemplacji, uprawy warzyw, owoców, ziół i kwiatów w celach leczniczych. W XIX wieku rozpoczęto wykorzystywać ogrodnictwo w terapii osób chorych umysłowo.

W 1936 roku w Anglii ogrodnictwo oficjalnie uznano metodą terapii zajęciowej dla osób z niepełnosprawnością fizyczną jak i psychiczną. Po raz pierwszy 1942 roku przeprowadzono kursy terapii ogrodniczej w Milwaukee Downer Center.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto