Facebook Google+ Twitter

„Hospicjum to też Życie.” Zostań wolontariuszem

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2008-11-05 21:14

Fundacja Hospicyjna prowadzi V Ogólnopolską Kampanię Społeczno-Edukacyjną pod hasłem „Hospicjum to też Życie”. W roku bieżącym kampania poświęcona jest rozwojowi wolontariatu hospicyjnego wśród dzieci, młodzieży szkolnej i studenckiej.

Zostań wolontariuszem hospicyjnym / Fot. Materiały organizatoraCzy zechcesz zostać wolontariuszem w hospicjum?
Wolontariusze działający w hospicjach pytają swoich znajomych: „Czy pomożesz w hospicjum?„ W odpowiedzi często słyszą : "Nie mam czasu", „Dlaczego ja?”, “Po co mi to?”, „W hospicjum? Nie...tam to nie. Gdzie indziej owszem”, „A co ja mogę pomóc?”
Aby takich negatywnych odpowiedzi było jak najmniej Fundacja Hospicyjna organizuje po raz piąty kampanię “Hospicjum to też Życie”. W roku bieżącym hasło kampanii brzmi “Lubię pomagać”.

Jednym z celów tej akcji jest przełamywanie stereotypów panujących wśród społeczeństwa w podejściu do tematu hospicjum. Kolejnym celem jest promowanie wolontariatu hospicyjnego wśród dzieci i młodzieży szkolnej a także edukacja na temat końca życia. To głównie dzięki wolontariuszom hospicja są bardziej domami niż placówkami medycznymi. Przebywające tam osoby nie są kolejnymi “przypadkami choroby”, tylko konkretną panią Jadwigą, Krysią, Agnieszką czy panem Pawłem, Jackiem, Tomkiem.

V kampanię “Hospicjum to też Życie” promuje utwór " Każda chwila". Jest to piękna piosenka o nadziei, bliskości i szacunku dla każdej minuty ludzkiego życia. Skomponował ją Maciej Jeleniewski (wolontariusz hospicjum w Gdańsku), który do nagrania zaprosił Tomka „Lipę” Lipnickiego i Krystynę Prońko.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Jan Tomczyk
  • Jan Tomczyk
  • 04.12.2010 17:59

temat moze " niechodliwy " ale bardzo potrzebny .wiem ze swojego doswiadczenia mimo moich 53 lat jak bardzo szybko i duza latwoscia z wartosciowego czlowieka stajemy sie zbednym marginesem spolecznym . wiem ile musi znosic osoba chora ,cierpiaca a na dodatek bez srodkow utrzymania co w naszym kraju staje sie normalnoscia a politycy pieprza glodne kawalki ze z roku na rok zyje sie polakom coraz lepiej .ja sam mimo iz od ponad roku jestem po zawale serca i dwoch operacjach w tym roku w lutym mialem przeszczep bajpasow jestem chetny do pomocy ludziom ktorzy tego potrzebuja w miare mozliwosci i na terenie powiatu wielunskiego . poruszylas bardzo wazny temat i mam nadzieje ze jest w polsce wiecej ludzi ktorzy z checia pomoga tym ktorzy potrzebuja pomocy nie koniecznie jakies wyrafinowej czy specjalistycznej duza ulga w cierpieniach jest rozmowa , potrzymac kogos za reke ,czasami wystarczy usmiech i dobre slowo .jesli bylaby taka mozliwosc jestem do dyspozycji i sluze swoja pomoca .

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.11.2008 20:11

(+) Temat "niechodliwy"... Duzy plus!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Macie rację to nie jest łatwe widzieć jak ludzie zblżają się do końca swojego życia i umierają..Ale tego nie da się zmienić. Taka jest kolej rzeczy. Ale czy ktoś z nas chciałby umierać w samotności zapomniany przez innych?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus. Zgadzam się z Madzią, trzeba mieć naprawdę mocną psychikę, żeby być wolontariuszem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

oczywiście plus dla Ciebie za poruszenie tak waznego tematu. Jednocześnie osoba która zdecyduje się zostać wolontariuszem w hospicjum musi mieć bardzo mocną psychikę szczególnie w hospicjach dla osób starszych. Nie byłam osobiście wolontariuszem, ale przez pół roku moja babcia była w takim miejscu i mimo że Ci ludzie mieli tam fantastyczna opiekę to patrzeć na cierpienie tych ludzi i ich pogarszający się stan może tylko wytrzymać osoba o bardzo mocnej psychice.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wolontariat jest stanowczo za mało popularny.
A to sprawa poważna. tymbardziej , że społeczeństwo się starzeje i tzw. wyż demograficzny wchodzi w wiek , w którym zaczyna chorować i potrzebować pomocy. Takich ludzi będzie z każdym rokiem przybywało. Dlatego wolontariat będzie miał z roku na rok ogromne znaczenie. Nie tylko wśród młodych, lecz nawet wśród emerytów młodszych, zdrowych i chętnych do pomocy tym starszym, potrzebującym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielki PLUS za poruszenie tak ciężkiego tematu jak hospicja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.