Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Hospicjum to też Życie.” Zostań wolontariuszem

Ewa Bo
Ewa Bo
Zostań wolontariuszem hospicyjnym
Zostań wolontariuszem hospicyjnym Materiały organizatora
Fundacja Hospicyjna prowadzi V Ogólnopolską Kampanię Społeczno-Edukacyjną pod hasłem „Hospicjum to też Życie”. W roku bieżącym kampania poświęcona jest rozwojowi wolontariatu hospicyjnego wśród dzieci, młodzieży szkolnej i studenckiej.

Czy zechcesz zostać wolontariuszem w hospicjum?
Wolontariusze działający w hospicjach pytają swoich znajomych: „Czy pomożesz w hospicjum?„ W odpowiedzi często słyszą : "Nie mam czasu", „Dlaczego ja?”, “Po co mi to?”, „W hospicjum? Nie...tam to nie. Gdzie indziej owszem”, „A co ja mogę pomóc?”
Aby takich negatywnych odpowiedzi było jak najmniej Fundacja Hospicyjna organizuje po raz piąty kampanię “Hospicjum to też Życie”. W roku bieżącym hasło kampanii brzmi “Lubię pomagać”.

Jednym z celów tej akcji jest przełamywanie stereotypów panujących wśród społeczeństwa w podejściu do tematu hospicjum. Kolejnym celem jest promowanie wolontariatu hospicyjnego wśród dzieci i młodzieży szkolnej a także edukacja na temat końca życia. To głównie dzięki wolontariuszom hospicja są bardziej domami niż placówkami medycznymi. Przebywające tam osoby nie są kolejnymi “przypadkami choroby”, tylko konkretną panią Jadwigą, Krysią, Agnieszką czy panem Pawłem, Jackiem, Tomkiem.

V kampanię “Hospicjum to też Życie” promuje utwór " Każda chwila". Jest to piękna piosenka o nadziei, bliskości i szacunku dla każdej minuty ludzkiego życia. Skomponował ją Maciej Jeleniewski (wolontariusz hospicjum w Gdańsku), który do nagrania zaprosił Tomka „Lipę” Lipnickiego i Krystynę Prońko.

Jak zostać wolontariuszem?
Wolontariuszem może zostać każdy chętny. Wystarczy tylko chcieć pomóc, podzielić się tym co umiemy robić i tym samym sprawić innym przyjemność.

Wolontariuszem medycznym może zostać osoba, która ukończyła 18 lat i odbyła kurs trwający kilka miesięcy. Tacy wolontariusze pomagają bezpośrednio chorym podczas wykonywania codziennych czynności np. w czasie spaceru czy pielęgnacji lub po prostu są z nimi. W ten sposób uzupełniają pracę lekarzy, pielęgniarek i psychologów.

Ci, którzy nie chcą lub nie mogą zajmować się pacjentami mogą zostać wolontariuszami akcyjnymi. Oni zajmują się organizowaniem akcji charytatywnych dla hospicjum, pozyskują dla niego pomoc, dbają o to, by był miejscem przyjaznym. Np. przedszkolaki wykonują papierowe kwiaty, które są wręczane darczyńcom hospicjum, uczniowie biorą udział w kwestach ulicznych zaś studenci prowadzą strony internetowe. Są też emeryci, którzy dzielą się wiedzą, doświadczeniem i swoim wolnym czasem.

W Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej (11 października) uczestniczące w kampanii hospicja zorganizowały w swoich miastach akcję “Gramy dla hospicjum". Oprócz koncertów odbyły się także przedstawienia teatralne, turnieje szachowe oraz dni otwarte w hospicjach. Tego dnia prowadzono kwesty, aby w ten sposób podreperować budżety. NFZ finansuje tylko ok. 2/3 wydatków hospicjów.

Poszukaj wolontariatu w swojej miejscowości

Niektóre z hospicjów zorganizowały dla wolontariuszy centra wolontariatu. Ich listę i wszelkie szczegółowe informacje i aktualności na ten temat znajdziemy tutaj

Możesz także wysłać sms o treści POMAGAM pod numer 7279 (koszt: 2,44 zł z VAT).

Warto pomóc chorym. Radość na ich twarzach i słowo „ dziękuję” niech będzie dla nas zapłatą za naszą pomoc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto