Facebook Google+ Twitter

Hotelowa Biblia w Moskwie

Rosjanie zaoferują turystom Pismo święte. Do eksluzywnego hotelu "Izmajłowo" trafi jej 6 tys. egzemplarzy – ogłosił Wydział informacji Cerkwi. Akcja wzorowana jest na amerykańskich działaniach grup protestanckich.

 / Fot. Gideon SocietyPatriarcha Cyryl już w 2007 roku proponował władzom zaopatrzenie hoteli w Biblię. Starania o popularyzację Biblii zwieńczył moskiewski departament turystyki i hotelarstwa oraz misjonarska komisja przy radzie eparchialnej (diecezjalnej) stolicy Rosji.

W krajach anglosaskich szczególne zasługi dla popularyzowania Nowego i Starego testamentu położyło stowarzyszenie Gedeonitów, radykalnych protestantów różnych denominacji, którzy rozprowadzają miliony jej egzemplarzy min. w więzieniach, szpitalach, szkołach i hotelach.

Hotelowe Biblie na dobre wpisały się do literatury i filmu, ale bywa, że znikają z wielkich sieci hotelowych. Tak zdarzyło się w szwedzkiej sieci "Scandic" skąd wyparły ją protesty humanistów. Stefan Jansson tak ostro lobbował na rzecz sekularyzacji społeczeństwa, że 130 hoteli w dziewięciu krajach otrzymało zalecenie, by usunąć Biblię z pokoi. Każdy jednak, kto chciałby z niej skorzystać, może ją wypożyczyć z recepcji. Internet zareagował na ten absurd: - Niech z pokoi hotelowych usuną dostęp do płatnych kanałów TV, a wtedy natychmiast zniknie zainteresowanie nimi. - Kto będzie chciał chodzić do recepcjonistki i pytać "Proszę udostępnić mi materiały pornograficzne. Mój pokój 417, nazywam się Goodman"?

- Każdy radykalny europejski piewca tolerancji twierdzi, że chodzi mu o wolność religijną, a w istocie walczy o świat bez religii – broniono Biblii.

- "W jednym z brytyjskich hoteli w miejsce Biblii w pokojach umieszczono egzemplarze "Pięćdziesięciu twarzy Greya", pseudoerotycznego badziewia, którym zaczytują się obecnie mentalne pensjonarki od Seattle po Władywostok." – alarmowali internauci.

Do "eksperymentu biblijnego" w postateistycznej Rosji nie trzeba było długo przekonywać. "Praktycznie w każdym hotelu europejskim goście znajdują w pokojach Biblię. To księga, która jest podstawą kultury europejskiej" - powiedział przewodniczący komisji misjonarskiej, ojciec Dimitrij Pierszyn. Mieszkańcy wschodniego "imperium" w prawosławiu dostrzegają szansę na przetrwanie własnej tożsamości w świecie nowych ideologii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Nie wiem czy to rozsądne. Przy wnikliwej lekturze można będzie się przekonać, że prawosławie niezupełnie praktykuje i naucza tego samego co Jezus, prorocy i apostołowie. Chociaż z drugiej strony to niewielkie niebezpieczeństwo. Wnikliwe czytanie czegokolwiek jest na wymarciu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja swoją Biblię dostałem od Jehowych, w zamian oferując 20 zł w kopercie. I jestem szczęśliwy, bo w księgarni pewnie dałbym więcej. Książkę generalnie polecam - miejscami nudnawa fabuła, ale są fragmenty, gdzie można się pośmiać. I zakończenie sugeruje ciąg dalszy, choć autorzy chyba się nie spieszą z jego wydaniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.