Facebook Google+ Twitter

Houston, we've had a problem!

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-04-11 14:42

11 kwietnia 1970 roku, o godz. 13:30:00 czasu UTC, z przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała trzecia misja należąca do amerykańskiego programu Apollo, której celem było ponowne osadzenie człowieka na Księżycu.

39 lat temu nikt nie przypuszczał, iż ta na pozór ,,łatwa” wyprawa stanie się jedną z najtrudniejszych i najsłynniejszych w dziejach lotów kosmicznych.

Program Apollo

Program Apollo / Fot. NASA
Program Apollo był trzecim (po Mercurym i Gemini) amerykańskim programem lotów kosmicznych. W latach 1961-1972 NASA przeprowadziła szereg wypraw kosmicznych, których nadrzędnym celem było lądowanie człowieka na Księżycu a następnie jego bezpieczny powrót na Ziemię. Program zakończył Załoga Apollo 11 / Fot. NASAsię sukcesem w 1969 roku, kiedy to załoga Apollo 11 (Neil Armstrong, Edin Aldrin i Michael Collins) dokładnie 20 lipca, o godzinie 16:50:35 czasu UTC, bezpiecznie osiadła na powierzchni Srebrnego Globu.

Zanim jednak doszło do tego wiekopomnego wydarzenia, przed armią amerykańskich naukowców stanęło nie lada wyzwanie. Kiedy w 1961 roku prezydent USA John F. Kennedy ogłosił, iż Amerykanin postawi swoją stopę na Księżycu przed upływem dekady pojawił się podstawowy problem: w jaki sposób i czym wysłać człowieka w tak odległą podróż? Nie bez znaczenia był wkład w prace nad projektem Wernhera von Brauna, twórcy niemieckiego projektu rakiet V2.Rakieta Saturn V podczas misji Apollo 4 / Fot. NASAW ten sposób, niewyobrażalnym nakładem finansowym i dzięki współpracy specjalistów w wielu dziedzinach specjalnie dla programu Apollo zaprojektowano nową rakietę kosmiczną Saturn V.

Apollo 13


13 kwietnia, dzień przed planowanym lądowaniem na Księżycu, o godzinie 3:08 UTC doszło do eksplozji. Wybuch zbiornika z tlenem uszkodził moduł serwisowy. W siedzibie NASA w Houston otrzymano meldunek:

John Swigert (pilot): 'Okay, Houston, we've had a problem here.'
Duke (członek ekipy naziemnej): 'This is Houston. Say again please.'
James Lovell (dowódca): 'Houston, we've had a problem. We've had a main B bus undervolt.'

Braki w dostawach tlenu spowodowały utratę zasilania, ponieważ zamontowane na statku ogniwa paliwowe wytwarzały energię z tego właśnie gazu. Kierownictwo NASA podjęło decyzję o zawieszeniu misji i natychmiastowym podjęciu kroków mających na celu sprowadzenie załogi bezpiecznie na Ziemię. Po wielu eksperymentach i symulacjach postanowiono przekształcić moduł księżycowy (ten, w którym astronauci mieli wylądować na Srebrnym Globie) w moduł mieszkalny. Dzięki temu załoga, choć w zimnie, przy minimalnym zużyciu energii i śladowych ilościach pozostałego tlenu bezpiecznie wylądowała na Ziemi 17 kwietnia, ok. godziny 18.


Amerykanie nie byliby sobą, gdyby ta niebezpieczna, choć szczęśliwie zakończona wyprawa nie doczekała się filmowej adaptacji. W 1995 na ekrany kin wszedł film ,,Apollo 13" z gwiazdorską obsadą (Hanks, Harris, Bacon).


Przydatne linki:

Wikipedia- Apollo13
Wikipedia- Program Apollo
Oficjalna strona NASA
Cytat dowódcy Apollo 13

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 11.04.2009 18:11

Jedna nieścisłość istnieją poważne przesłanki by podejrzewać że USA nigdy człowieka na księżyc nie dowieźli....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.