Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10138 miejsce

How are you, sąsiedzie? Cudzoziemcy kupują po 10 mieszkań

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2006-08-22 23:13

Anglicy, Włosi, Hiszpanie, Irlandczycy, a nawet Turcy i Islandczycy wykupują mieszkania w województwie łódzkim. W części łódzkich apartamentowców właścicielem co piątego mieszkania jest obcokrajowiec.

fot. Dziennik Łódzki Aż 60 spośród 300 mieszkań na luksusowym osiedlu przy ul. Tymienieckiego w Łodzi, gdzie cena metra kwadratowego zbliża się do 3 tys. zł, zostało zarezerwowanych przez cudzoziemców.

- Zagraniczni klienci decydują się na zakup z dwóch powodów: albo pracują w Polsce i chcą mieszkać w lokalu o wysokim standardzie, albo traktują to jako lokatę kapitału - mówi Ewa Barlik, rzecznik inwestora, firmy J.W. Constructions. - Niektórzy kupują nawet dziesięć mieszkań, a kiedy drożeją, zaczynają je sprzedawać.

Cudzoziemcy chcą także mieszkać - lub inwestować - w loftach "U Scheiblera", na terenie dawnej fabryki przy ul. Tymienieckiego w Łodzi. Cena 1 mkw. zaczyna się tutaj od 3,5 tys. zł.

- Obcokrajowcy stanowią około 20 procent naszych klientów, a pochodzą z całego świata - mówi Dorota Urawska z firmy Opal Property Development, reprezentującej inwestora. - Są wśród nich Australijczycy, mieszkańcy Singapuru, Holendrzy, Hiszpanie, Anglicy i Irlandczycy. Łódź staje się modna.

Klienci BRE.locum, kolejnej łódzkiej firmy developerskiej, to coraz częściej mieszane małżeństwa, najczęściej cudzoziemców z Polkami. - Stanowią około 10 procent kupujących - wyjaśnia Joanna Wykrota, specjalistka ds. sprzedaży. - Chcą mieć u nas bazę, gdy odwiedzają kraj. Szczególnie upodobali sobie mieszkania na osiedlach Kaczeńcowym, gdzie cena metra kwadratowego wynosi 3 - 3,2 tys. zł, i Hetmańskim (niecałe 3 tys. zł).

Włosi i Niemcy osiedlają się także w rejonie Piotrkowa Trybunalskiego

- Wśród naszych zagranicznych klientów przeważają szefowie firm, które otworzyły siedziby na terenie parku logistycznego w strefie ekonomicznej - mówi Mariusz Wilk z firmy developerskiej "Zbigniew Wilk" w Piotrkowie. - Decydują się na osiedla ciche, zamknięte i monitorowane. Metr kwadratowy mieszkania kosztuje tu 2680 zł.

Zdaniem Jacka Bieleckiego, dyrektora Polskiego Związku Firm Developerskich, zagraniczni klienci znacząco wpływają na wzrost cen mieszkań. - Relacje walutowe są takie, że trudno im się dziwić - podkreśla Jacek Bielecki. - Cena metra kwadratowego w apartamentowcu w Londynie wynosi nawet 10 tysięcy funtów, więc 3,5 tys. zł za metr w Łodzi to dla Anglika śmieszna kwota.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Może trzeba zawiadomić nasze władze?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.