Facebook Google+ Twitter

Hufiec ZHP Gorlice ma nową patronkę oraz sztandar

8 i 9 września odbyły się oficjalne uroczystości nadania patrona i przekazania sztandaru dla Hufca ZHP Gorlice

Portret hm. Marii Rydarowskiej - wystawa / Fot. Jarosław Nowak ZHP8 i 9 września harcerze z Gorlic przeżywali wielkie święto. Uroczystości ogłoszenia patronki Hufca Gorlice, harcmistrzyni Marii Rydarowskiej oraz poświęcenia i przekazania nowego sztandaru dla Hufca ZHP Gorlice.

Te piękne patriotyczne uroczystości, rozpoczęły się otwarciem wystawy
w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach, poświęconej druhnie Marii Rydarowskiej. Harcmistrz Piotr Matys - twórca wystawy zaprezentował tylko maleńką cząstkę, fragment wspaniałego życiorysu, który powinien być drogowskazem dla innych. Na wystawie pojawili się członkowie rodziny patronki gorlickiego hufca z siostrą Stefanią na czele, byli obecni przedstawiciele władz samorządowych, zaproszeni goście, przyjaciele i sympatycy ruchu skautowego oraz harcerze z różnych hufców.

Harcmistrz Piotr Matys opowiada o wystawie / Fot. Jarosław Nowak ZHPPo zakończeniu wystawy o godz.18.00 rozpoczęło się przedstawienie artystyczne "Dziękujemy Druhno Maniu". Tą część przygotowała podharcmistrz Agnieszka Brągiel. Dzięki pomocy Szkoły Muzycznej w Gorlicach, Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach oraz 94 BDW "Mury" z Białegostoku przeżyliśmy niezapomniany występ. Wielu osobom na sali popłynęły łzy i do końca życia zapamiętają to przedstawienie.

Szpaler harcerzy w Bazylice / Fot. Jarosław Nowak ZHPPrzy wigilijnym stole siedzieli rodzice Marii, dalej prycza więzienna, gestapo i "Mury". Piękne pieśni i rozmyślania Marii, która uwięziona wierzyła w miłość, patriotyzm. Nie wyrzekła się harcerskich ideałów. Około godziny 20.00 rozpoczęło się harcerskie ognisko, gdzie można było poczęstować się bigosem, lub grochówką prosto z kuchni polowej. Na ognisku spotkała się brać harcerska, rodzina patronki, w której również są tradycje harcerskie oraz mieszkańcy Gorlic. Wszyscy razem śpiewali i bawili się do późnych godzin nocnych. Integracja środowisk okazała się wspaniałym połączeniem różnych tradycji harcerskich z całej Polski. Mieszkańcy Gorlic obecni na ognisku mogli poznać zwyczaje skautowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.