Facebook Google+ Twitter

Hugo Chavez - człowiek w czerwonej koszuli. Najważniejsze wydarzenia jego życia

Zmarł Hugo Chavez - wieloletni prezydent Wenezueli. Czerwona koszula, w której często pojawiał się publicznie, stała się jego symbolem. On sam natomiast dla wielu był symbolem socjalizmu XXI wieku. Oto najważniejsze wydarzenia z jego życia.

Hugo Chavez. / Fot. AjQue Comunismo/flickr.com/Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic28 lipca 1954 - Hugo Rafael Chavez Frias przychodzi na świat w niewielkiej miejscowości Sabaneta.

1971 - Hugo Chavez wstępuje do akademii wojskowej, by skończyć ją 5 lat później w randze podpułkownika.

1992 - Chavez oraz blisko związani z nim oficerowie wenezuelskiej armii planują zamach stanu. Operacja nie dochodzi do skutku, Chavez wraz z towarzyszami ląduje w więzieniu.

1994 - prezydent Rafael Cardela uwalnia Chaveza i innych wojskowych, po otrzymaniu wcześniejszego zapewnienia, że odejdą oni ze służby wojskowej.

1998 - Chavez zdobywa 56 proc. głosów w grudniowych wyborach i zostaje prezydentem Wenezueli.

1999 - kilka godzin po zaprzysiężeniu na urząd prezydenta, Chavez podejmuje decyzję o przeprowadzeniu referendum w sprawie zmiany konstytucji. Nowa ustawa zasadnicza, zatwierdzona później w powszechnym głosowaniu, znosi senat, zmienia nazwę Wenezueli na Boliwariańską Republikę Wenezueli oraz wydłuża kadencję głowy państwa z 5 do 6 lat.

2000 - kolejne wybory prezydenckie będące efektem zmian w konstytucji. Chavez wygrywa w pierwszej turze.

Kwiecień 2002 - na ulicach Caracas protestują przeciwnicy Chaveza. W starciach z siłami bezpieczeństwa ginie 16 osób. Chavez zostaje odsunięty od władzy przez armię, by kilka dni później powrócić dzięki pomocy lojalnych wojskowych.

Grudzień 2002 - Chavez nacjonalizuje przemysł naftowy.

2004 - znaczna część Wenezuelczyków opowiada się w referendum za pozostawieniem Chaveza na stanowisku głowy państwa.

2006 - podczas słynnego już wystąpienia przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ, Chavez nazywa prezydenta USA Georga W. Busha "diabłem". Rozpoczyna to okres napiętych relacji na linii Caracas-Waszyngton.

2007 - parlament przyznaje Chavezowi specjalne uprawnienia. Od teraz prezydent sprawuje władzę za pomocą dekretów.

2008 - Chavez wyrzuca z Wenezueli ambasadora USA, Patricka Duddy, oskarżając go o "konspirowanie przeciw wenezuelskiemu rządowi".

2009 - kolejne zmiany w prawie umożliwiają Chavezowi start w kolejnych wyborach. Prezydent zapewnia, że pozostanie u władzy przez kolejną dekadę.

2011 - Chavez, cierpiący na chorobę nowotworową, przechodzi na Kubie pierwszą operację.

Luty 2012 - Chavez przechodzi kolejną operację na Kubie, gdzie odbywa później długotrwałą chemioterapię.

Październik 2012 - Chavez wygrywa kolejne wybory prezydenckie, uzyskując nad kontrkandydatem 11-proc. przewagę.

Grudzień 2012 - nawrót choroby nowotworowej. Chavez ponownie wyjeżdża na leczenie na Kubę. Po kolejnej operacji, władze w Caracas ujawniają, że Chavez cierpi na infekcję oddechową, ale jego stan jest stabilny. Przez kolejnych kilka miesięcy wenezuelski przywódca nie udziela się publicznie. Wywołuje to spekulacje na temat jego stanu zdrowia.

5 marca 2012 - Chavez umiera w wieku 58 lat w szpitalu w Hawanie o godz. 16.25 czasu miejscowego. Wenezuela pogrąża się w żałobie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jest to moje subiektywne zestawienie. O narodzinach córek nie pisałem, bo z polityką ma to mało wspólnego, choć zapewne było to ważne wydarzenie w życiu Chaveza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakie kryteria zadecydowały o uznaniu tych wydarzeń za najważniejsze w jego życiu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.