Facebook Google+ Twitter

Hugo Chavez zmienia program nauczania

Prezydent Wenezueli chce promować w szkołach idee wolności, równości i samodzielnego myślenia. Grozi, że placówki które się nie podporządkują mogą zostać przejęte przez państwo lub zamknięte.

Hugo Chavez jest znany ze swoich dyktatorskich skłonności i głębokiej przyjaźni z Fidelem Castro. Teraz będzie wdrażał jego myśli do wenezuelskich szkół. / Fot. PAP/EPA/MIRAFLORES/HONowy system edukacyjny, określany jest mianem "boliwariańskiego systemu edukacji". W zamierzeniu twórców ma odrzucić kapitalistyczny system wartości, pochwałę dla konsumpcjonizmu oraz pogardę dla innych. W zamian ma promować idee równości, wolności oraz samodzielnego, konstruktywnego, myślenia.

Reforma obejmuje wszystkie szczeble edukacji, ze szkolnictwem wyższym włącznie. Za jej wdrożenie odpowiedzialny jest Adan Chavez, brat prezydenta, obecny minister edukacji. Mimo że nie są znane szczegóły reformy, obserwatorzy zauważyli iż do obowiązkowych lektur każdego studenta będą należały dzieła Karola Marksa i przemówienia kubańskiego przywódcy Fidela Castro.

W odpowiedzi na zarzuty próby indoktrynacji młodzieży, Hugo Chavez stwierdził że ingerencja państwa w program nauczania jest praktyką powszechnie akceptowaną w krajach Zachodu.

To nie pierwszy kontrowersyjny pomysł prezydenta. Niespełna trzy tygodnie temu, Chavez podjął decyzję o zmianie obowiązującego czasu w Wenezueli, wydając dekret o cofnięciu zegarków 30 minut wstecz względem czasu uniwersalnego (GMT) - od tego momentu w kraju obowiązuje czas GMT -4.30, zamiast dotychczasowego GMT -4.00. Wg pomysłodawców zmiana czasu ma zwiększyć efektywność wykorzystywania energii słonecznej w gospodarce oraz zapewnić mieszkańcom dostęp do naturalnego światła.

Hugo Chavez uważany jest za jednego z najbardziej kontrowersyjnych przywódców świata. Opozycja zarzuca mu stosowanie nie demokratycznych metod, przestępstwa kryminalne oraz próbę stworzenie w Wenezueli systemu autorytarnego. Utrzymuje On również przyjazne stosunki z sąsiednią Kubą, Iranem, Rosją oraz Białorusią. Natomiast zwolennicy prezydenta podkreślają jego zaangażowanie w walce z biedą w Wenezueli (w momencie wyboru na prezydenta w 1999 roku, poziom ubóstwa w Wenezueli wynosił 80%), głębokie reformy społeczne, socjalne a także reformy gospodarcze które poprawiły poziom życia wenezuelskiej biedoty.

Przywódca Wenezueli słynie także z ostrej, antyamerykańskiej retoryki, w której porównuje prezydenta USA, Georga W. Busha do diabła, a samo USA do imperium zła. W swej polityce zagranicznej postuluje on panamerykanizm, czyli szeroką współpracę państw Ameryki Łacińskiej na wzór Unii Europejskiej.

Źródło: Lewica.pl, Interia.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.