Facebook Google+ Twitter

Human resources a rozwój biznesu

Zarządzanie zasobami ludzkimi to skuteczne działania wspierające rozwój biznesu. Ich podstawę stanowi dobór wyspecjalizowanej kardy pracowniczej, organizacja pracy w zakresie efektywnego realizowania projektów, rozwój zawodowy pracowników.

 / Fot. hrRozwój przedsiębiorstwa jest uwarunkowany od koordynacji zachodzących procesów biznesowych i współpracy pracowników zaangażowanych przy realizacji często bardzo złożonych projektów.
Manager, który jest odpowiedzialny za organizację pracy i efekty prowadzonych działań, musi stworzyć w firmie struktury umożliwiające optymalizację i intensyfikację procesów biznesowych. Do jego obowiązków należy więc stworzenie zespołów zadaniowych odpowiedzialnych za pewien konkretny zakres obowiązków. W danych grupach muszą znaleźć się pracownicy dysponujący, wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami adekwatnymi do przydzielonych zadań. Aby ułatwić kompletowanie wykwalifikowanej kadry, manager często korzysta więc z narzędzi human resources usprawniających przebieg procesów rekrutacyjnych. O przydatności tego typu narzędzi szeroko piszą specjaliści serwisu optihr.pl, wyjaśniając jednocześnie ich ogromne znacznie dla pracodawców:
„ […] każdy pracodawca szukający pracowników zalewany jest pewnie potokiem
CV. Z tej sterty dokumentów, musi wybrać
te najbardziej dla niego atrakcyjne i interesujące (pod każdym względem). Systemy rekrutacyjne pozwolą na szybką i efektywną ich segregacje pod względem odpowiednich kryteriów, co przyniesie wymierne efekty pod względem oszczędności czasu i pieniędzy.”

Systemy usprawniające rekrutację pozwalają więc na wybór najlepszych spośród najlepszych, umożliwiając pracodawcy i managerowi wnikliwą analizę kompetencji kandydata, a następne rzetelną ocenę jego przydatności w zakresie realizowanych przez firmę projektów. Analiza taka pozwoli nie tylko wybrać specjalistę na konkretne stanowisko, ale też na podstawie opracowanego profilu kandydata umożliwi jego późniejszy rozwój już jako pracownika.


 / Fot. optiObowiązkiem managera nie jest więc tylko wybór specjalistów potrzebnych w danym przedsiębiorstwie, to także dbanie o ich indywidualny rozwój. Ponieważ pracodawca ma prawo wymagać od pracownika rzetelnego wykonywania obowiązków i zaangażowania, pracownik może domagać się stworzenia mu warunków pozwalających na rozwój zawodowy. Aby umiejętnie pokierować karierą zawodową pracownika, ponownie przydatne okazują się narzędzia oferowane przez human resources :

„System HRM – to narzędzie do zarządzania kompetencjami naszych jakże uzdolnionych pracowników. Pozwala pilnie śledzić rozwój danego pracownika oraz dokonuje jego oceny pod względem realizacji zadań.”

W oparciu o system HRM manager może przeprowadzić rzetelną analizę osiągnięć pracownika, z uwzględnieniem jego wkładu i zaangażowania w realizowane projekty, by na końcu wystawić opinię odzwierciedlającą kompetencje pracownika. Działania takie są nie tylko korzystne dla pracodawcy, który w ten sposób może ocenić własną kadrę, ale też dla pracowników, którym łatwiej jest wskazać dalszą ścieżkę rozwoju zawodowego, w pełni zgodną z posiadanymi kompetencjami. Indywidualny rozwój jest bardzo ważną metodą motywującą, obok awansów i świadczeń finansowych, o czym piszą specjaliści serwisu optihr.pl:

Narzędzia motywacyjne HR mają za zadanie wspierać oceny okresowe pracowników oraz ich system szkoleń. Swoim nieomylnym okiem rejestrują realizację celów, oceny okresowe zatrudnionych oraz pozwalają budować plan kompetencji działów firmy i całej organizacji.”

System wspomagający motywację pracowników sprawia, że zatrudniony specjalista czuje się ważnym członkiem zespołu. Człowiek doceniony, który ma szanse dalszego rozwoju, jest zaangażowany w realizację projektów i działa efektywnie, często wykazując się bardzo dużą kreatywnością. Istotne jest również, aby wszyscy członkowie zespołu zadaniowego mieli stworzone równe szanse, wówczas współpraca w obrębie grupy przebiega optymalnie, główne za sprawą prawidłowych relacji interpersonalnych pozwalających na swobodną wymianę podglądów i pomysłów.

Sukces pracodawcy powinien być jednocześnie indywidualnym sukcesem pracownika. Aby w pełni zrealizować te założenia, manager często korzysta z wiedzy HR Biznes Partnera, który doskonale orientuje się w zawiłościach systemów biznesowych, proponując rozwiązania najbardziej odpowiednie dla specyfiki firmy. W podejmowanych decyzjach opiera się on na wielu narzędziach, które szerzej zostały już opisane przez specjalistów serwisu http://www.optihr.pl/.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.