Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25862 miejsce

Humor i satyra w kioskach

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-09-30 17:14

"Szpilki", "Karuzela" i "Dobry Humor" - to trzy satyryczne tytuły, najdłużej ukazujące się na polskim rynku prasowym, po II wojnie światowej. Dobry Humor właśnie obchodzi swoje 19. urodziny.

Okładka pierwszego numeru Dobrego Humoru z 1991 roku / Fot. Repr. Szczepan Sadurski, archiwum Miesięcznik "Dobry Humor" to najdłużej ukazujące się czasopismo o tematyce humorystyczno-satyrycznej. W powojennej historii polskiej prasy tylko "Szpilki" i "Karuzela" (oba już nie istnieją) ukazywały się dłużej.

Pierwszy numer "DH" trafił do kiosków w całej Polsce na początku września 1991, w nakładzie 20 tysięcy egzemplarzy. Miał tylko 8 stron (połowa w kolorze niebieskim, połowa w czarnym), a tematem numeru były dowcipy z cyklu: Przychodzi baba do lekarza. Po miesiącu ukazał się nr 2 (dowcipy o policjantach), już w 50-tysięcznym nakładzie, a w listopadzie numer trzeci, który miał już ponad 70 tysięcy nakładu. Tytuł okazał się strzałem w dziesiątkę. W kolejnych miesiącach i latach nakład rósł, szybko przekraczając 100, 150, a w pewnej chwili nawet 200 tysięcy.

W początkach XXI wieku, wraz z nastaniem ery internetu, "Dobry Humor" był coraz bardziej popularny i zaczął pączkować. W internecie pojawił się portal DobryHumor.pl, do kiosków trafiło pismo satyryczne Twój Dobry Humor, powstała także Partia Dobrego Humoru.

Młodzi czytelnicy, którzy na początku lat 90. z wypiekami na twarzach wypatrywali w kioskach na nowy numer "Dobrego Humoru", to obecnie 30-latki. Wielu z nich do dziś mile wspomina czasopismo i dowcipy, które w nim wtedy publikowano i nie wie, że ich ulubiona gazetka wciąż się ukazuje.

WIESZ COŚ WIĘCEJ NA TEN TEMAT? ZAREJESTRUJ SIĘ I NAPISZ ARTYKUŁ!
MASZ INNE ZDANIE NIŻ AUTOR MATERIAŁU? WYRAŹ JE W KOMENTARZU!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.