Facebook Google+ Twitter

Hunter S. Thompson - dziennikarz totalnie zaangażowany

Urodzony w 1937 r. był za młody na beatnika i za stary na hippisa. Prawie zupełnie nieznany w Polsce, choć jego wpływ na literaturę amerykańską można porównać do wpływu Kena Keseya, Williama S. Burroughsa czy Jacka Kerouaca. Król Gonzo.

Okładka książki Thompsona / Fot. materiały promocyjneWłaśnie ukazała się na rynku powieść „Dziennik Rumowy” Huntera S. Thompsona. Jest to druga wydana w Polsce książka tego autora, znanego przede wszystkim dzięki roli Johnny'ego Deppa, który w filmie Terry'ego Gilliama „Fear and Loathing in Las Vegas” (polski tytuł: „Las Vegas Parano”) wcielił się w postać odlotowego dziennikarza Raoula Duke'a.

Dobrze się stało, że wydawnictwo Niebieska Studnia zdecydowało się na publikację książek Thompsona (w 2008 r. ukazała się „Lęk i odraza w Las Vegas”) na polskiemu rynku wydawniczym. Sądzę, że wybór tytułów jest nieprzypadkowy, bo zarówno „Lęk i odraza...” jak i „Dziennik Rumowy” są tekstami, w których polski czytelnik nie napotka ograniczeń związanych z nieznajomością kontekstu kulturowego i polityczno-historycznego, jak by to miało miejsce np. w przypadku „Fear and Loathing on the Campaing Trail '72”, relacji z kampanii prezydenckiej w 1972 r. w USA, której zwieńczeniem była druga kadencja Richarda Nixona, zakończona rok później Aferą Watergate.
W USA Thompson jest w równym stopniu znany dzięki "Lękowi i odrazie w Las Vegas", jak i temu, że przez cztery dekady był niejako kronikarzem życia politycznego Stanów.

Był przykładem niezwykle zaangażowanego społecznie i politycznie dziennikarza tropiącego takie afery jak zabójstwo latynoskiego dziennikarza Rubena Salazara przez policję Los Angeles w sierpniu 1970 r. („Strange Rumblings In Aztlan”) albo dyskryminację rasową na początku lat sześćdziesiątych, polegającą na ograniczeniu dostępu do rynku nieruchomości dla Afroamerykanów („A Southern City with Northern Problems”).

Dziwnym trafem w Polsce jest prawie nieznanym pisarzem, co może wynikać z faktu, że w polskich mediach zdecydowanie brakuje informacji na temat autora „Lęku i Odrazy w Las Vegas”. Teksty, na które natknąłem się w sieci w zasadzie nic nie wnoszą, utrwalając stereotyp Thompsona nieustannie eksperymentującego z psychodelikami, faceta który dziennie wypijał butelkę swojego ulubionego bourbonu Wild Turkey.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

hunter
  • hunter
  • 30.05.2011 22:40

http://www.youtube.com/watch?v=qKhKf8_Q65c - dziennikarz na kwasie... polecam

Komentarz został ukrytyrozwiń
aras
  • aras
  • 05.11.2010 20:43

genialny pisarz, oby więcej jego tłumaczeń na polskim rynku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

dobrze napisany, wnikliwy i interesujący artykuł - gratulacje :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.