Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4437 miejsce

Huragan - bardzo delikatny potwór

Zjawiska naturalne jakie występują na naszej planecie zamykają się w obrębie pięciu głównych żywiołów: ziemi, powietrza, ognia, wody oraz epidemii i chorób. Z tych żywiołów natura potrafi jednak stworzyć potężne potwory, które są jednak zarazem tworami bardzo delikatnymi.

Huragan Katrina - widać doskonale "oko" huraganu. / Fot. NASAŻyjemy na naszej planecie z dnia na dzień, snując plany na przyszłość i wspominając przeszłość. Staramy się przetrwać w tym jakże brutalnym świecie. Nikt z nas nie myśli cały czas o tym (i dobrze), że na naszej planecie ciągle coś się dzieje. Zachodzą tu różnego rodzaju zjawiska. Jest pogoda, gdzieś drży ziemia czy szaleją wirusy. Natura sprawia, że Ziemia żyje własnym życiem, do niedawna całkowicie niezależnym od nas. Co jakiś czas jednak, (ostatnimi laty coraz częściej) "wypuszcza" ze swych "klatek" potężne potwory powodujące wielkie klęski żywiołowe. Noszą one różne nazwy: trzęsienie ziemi, huragan (tajfun, cyklon), tornado, powódź, epidemia, tsunami. Wszystkie one pomimo przerażającej potęgi jaka posiadają, są bardzo delikatne. Aby powstały musi zostać spełniony szereg warunków. Gdyby choć jeden został pominięty, to do danego zjawiska nie dojdzie. Postaram się teraz przedstawić na przykładzie huraganów ogromną delikatność śmiercionośnych potworów.

Trzeba spełnić warunki


Schemat ruchu powietrza w cyklonie tropikalnym. / Fot. Wikipedia.pl / public domainŻyjemy, poruszamy się w atmosferze, która to z kolei rozciąga się hen, hen w górę. Składa się ona z warstw, a najniższą warstwą jest troposfera, w której to zachodzą wszystkie zjawiska pogodowe, m.in. huragany. Powstają one między 7., a 25. stopniem szerokości geograficznej północnej i południowej nad bardzo ciepłymi wodami oceanicznymi. Wymieniłem już tutaj dwa warunki konieczne do powstania huraganu: odpowiednia szerokość geograficzna zapewniająca dostęp do bardzo ciepłej wody. Jednak jest ich jeszcze całe mnóstwo.

Temperatura, wilgotność, ciśnienie, wiatr...


"Oko" huraganu Katrina z pokładu samolotu. / Fot. NOAA (Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna)Temperatura wody powinna przekraczać 27 stopni Celsjusza, do głębokości przynajmniej 60 metrów. Zapobiegnie to szybkiemu wychłodzeniu wody, gdy chmury zasłonią słońce. Bardzo ważne są kierunki i siły wiatrów. Nawet najmniejsze zróżnicowanie, w górnych częściach powstającego huraganu może rozerwać go na strzępy zanim jeszcze powstanie. Bardzo istotne jest aby na dużych wysokościach (5-7 km) powietrze było odpowiednio wilgotne, gdyż w przeciwnym razie nowa formacja cykloniczna bardzo szybko osłabnie. Kolejnym warunkiem jest odpowiednio duże ciśnienie w wierzchołku burzy. Musi być ono wyższe, niż w pozostałych obszarach o takiej samej temperaturze. Jeżeli nie zostanie on spełniony, to napływające masy powietrza zaczną "dusić" burzę, aż do jej całkowitego unicestwienia.

Budowa


Huragan Mitch - doskonale widoczne jest "oko" tego huraganu. / Fot. NOAA (Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna)To tylko kilka warunków, jakie muszą zaistnieć, aby mógł powstać huragan. Samej naturze nieczęsto udaje się go stworzyć. Mniej niż 15 proc. burz tropikalnych jest w stanie przerodzić się w huragan pierwszej i wyższej kategorii. Jak widać sprawa nie jest taka prosta. Wystarczy brak jednego warunku, a cały wysiłek pójdzie na marne. Jednak kiedy już takowy twór atmosferyczny powstanie, to potrafi on przez całe dni utrzymywać się samodzielnie i przemierzać tysiące kilometrów siejąc zniszczenie i śmierć. Rozmiary takiego huraganu są imponujące. Jego wysokość dochodzi do 15 kilometrów, a średnica u jego szczytu osiąga nawet 1 tys. kilometrów. Jako że huragany mają kształt lejka, to też u podstawy średnica będzie o około połowę mniejsza niż na szczycie. Wewnątrz znajduje się "oko" mające średnicę około 30 kilometrów. Stojąc w takim "oku" możemy dostrzec piękne błękitne niebo, a wiatr "delikatnie" spływałby po nas z góry na dół.

To tajemnica powstawania huraganów, opowiedziana w wielkim skrócie i bardzo ogólnikowo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Hahaha Małgosiu słyszałem o tornadach tworzonych w labolatoriach ale o huraganach nigdy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.12.2007 23:33

A bede! Stereotypy, rzecz jasna. :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Janusz, nie rozsiewaj stereotypów :>

Komentarz został ukrytyrozwiń

Suuuper =P Plus!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.12.2007 22:14

Pewnie nie. Ale wir (w portfelu) z cala pewnoscia bedzie skutkiem prosby. Spustoszenie w finansach domowych - pozostaloscia prosby. :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Ciekawe.

Janusz, tylko czy taki potwór będzie delikatny? :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.12.2007 22:00

I zapomnialem o plusie, bo popularyzacja nauki warta jest tego. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.12.2007 21:58

Mozna. Wystarczy mezowi/chlopakowi powiedziec: daj mi na nowa kiecke.

Komentarz został ukrytyrozwiń

czytając twój artykuł przyszło mi na myśl pytanie, czy można stworzyć taki huragan w warunkach laboratoryjnych?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak zwykle ciekawie i naukowo :) (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.