Facebook Google+ Twitter

Huragan Gustav dotarł nad Zatokę Meksykańską

Huragan Gustav, tak jak się spodziewano, dotarł dziś nad Zatokę Meksykańską. Huragan, którego prędkość przekracza 230km/h opuścił już Kubę i Haiti, gdzie zebrał śmiertelne żniwo. Teraz zagraża amerykańskim stanom - Luizjanie, Alabamie i Missisipi.

Władze Nowego Orleanu zarządziły ewakuację miasta i jego okolic. Zagrożone tereny opuściło już około 90 proc. mieszkających tam osób. Dla tych, którzy nie mieli jak wyjechać z miasta, zorganizowano specjalne autokary. Tym razem niebezpieczeństwo huraganu nie zostało zbagatelizowane, tak jak w sierpniu 2005 roku podczas uderzenia Katriny. Ogłoszono godzinę policyjną. Na ulicach Nowego Orleanu jest tylko policja i wojsko.

Zdjęcie ilustracyjne. Autor: domena publiczna. / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Wilma.JPGMieszkańcy Luizjany mają nadzieję, że Gustav będzie dla nich łaskawy i nie powtórzy się tragedia sprzed 3 lat. Wtedy to Stany Zjednoczone nawiedziła jedna z największych katastrof naturalnych w historii - przejście huraganu Katrina. Najbardziej ucierpiał wtedy Nowy Orlean, którego 80 proc. powierzchni znalazło się pod wodą. W całym mieście brakowało wody pitnej i energii elektrycznej. Agencja Associated Press donosiła wtedy: - Nowy Orlean pogrążył się w czwartek w anarchii, kiedy to zwłoki ludzi nieuprzątnięte leżały na ulicach, w mieście panowały pożary, na ulicach wybuchały walki, a tłumy szturmowały autobusy, które zabierały ocalałych z miasta. Głodni, zmęczeni i rozwścieczeni ludzie krzyczeli, że zostali opuszczeni.

Oby nadzieja mieszkańców nie okazała się złudna. Wały przeciwpowodziowe, które mają chronić zagrożone tereny mają 3 metry. Naukowcy zapowiadają, że fale mogą osiągać nawet sześć metrów.

W Zatoce Meksykańskiej wstrzymano wydobycie ropy i gazu na platformach wiertniczych. Gustav pokrzyżował również szyki krajowej konwencji Partii Republikańskiej. Miał na niej wystąpić prezydent George Bush. Zdecydował się on jednak udać do Teksasu, gdzie oczekuje na huragan.

Huragany w ostatnich latach bardzo często nawiadzają Stany Zjednoczone. Huragan Allison w 2001 roku uderzył w środkowe stany i pozbawił życia 41 osób. Następnie w 2004 roku huragany Charley i Jeanne spustoszyły Florydę. Zniszczenia jakich dokonały szacuje się na 20 mln dolarów. Najgroźniejszy był jednak 2005 rok. W lipcu Dennis (IV kategoria w pięciostopniowej skali Saffina - Simpsona) przeszedł nad Zatoką Meksykańską. W sierpniu - posiadająca piątą kategorię Katrina
spowodowała straty na około 84,645 mln dol. We wrześniu Ofelia zniszczyła Północną Karolinę. Miesiąc później nadciągnęła Wilma, która spowodowała straty na 21,527 mln dol.

Źródła:
http://www.nhc.noaa.gov/Deadliest_Costliest.shtml
Wikipedia
TVN24

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.