Facebook Google+ Twitter

Huragan Matthew zabił na Karaibach 339 osób. Amerykańskie władze wezwały do ewakuacji 2 mln osób (wideo)

Huragan Matthew zabił na Karaibach 339 osób. W piątek żywioł dotarł na Florydę.

 / Fot. TVN24/x-newsHuragan Matthew dotarł na Florydę. W Miami leje ulewny deszcz, a prędkość wiatru dochodzi do 113 km/h. 140 tys. domów pozostało bez prądu.

Na Karaibach żywioł zabił już co najmniej 339 osób. W wielu regionach obowiązuje stan wyjątkowy, a bilans ofiar ciągle rośnie.

W poniedziałek i wtorek w kraju miały miejsce gwałtowne deszcze, które doprowadziły do powodzi. Dziesiątki tysięcy ludzi zostało bez dachu nad głową, a wiele regionów jest odciętych od świata, w tym południowo-wschodnia część kraju po zniszczeniu strategicznego mostu. Ludziom zaczyna brakować wody i jedzenia, nie ma prądu, a linie telefonie zostały zerwane. ONZ poinformowało, że aż 350 tys. ludzi potrzeby pomocy humanitarnej. Korespondent BBC Tony Brown powiedział, że w niektórych regionach ludzie sami próbują oczyścić teren z gruzu i odbudowywać swoje domy, nie czekają na pomoc policji czy wojska.

Huragan Matthew przeszedł w piątek również przez Bahamy, dotknął też Dominikanę i Kubę. To najpotężniejszy taki kataklizm na Karaibach od ponad dekady i zbliża się on obecnie do wschodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych, które wysłały już pomoc humanitarną na Haiti. Matthew, który zakwalifikowano do drugiej najgroźniejszej kategorii w skali siły huraganów, to najpotężniejszy huragan, który uderzy we Florydę od 113 lat - podaje Reuters. Ewakuowano ponad 2 mln osób - mieszkańców wybrzeży Florydy, ale również Georgii, Karoliny Południowej i Północnej. Władze ostrzegają, że zniszczenia mogą być "druzgocące".

Amerykańskie władze wezwały 2 mln mieszkańców Florydy, Georgii i Karoliny Południowej do ewakuacji w bezpieczne miejsca.TVN24/x-news/(aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.