Facebook Google+ Twitter

Huraganowy wiatr sieje zniszczenie w Europie Środkowej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-30 13:53

W Czechach zginęła jedna osoba, w wypadkach drogowych na terenie Austrii i Słowacji kilkanaście osób zostało rannych. Wiele dróg jest nieprzejezdnych. Wichura zrywa dachy i linie energetyczne, wyrywa z korzeniami drzewa.

Przez Europę przechodzi front atmosferyczny. Wichura, która atakuje od południa Czechy, Austrię i Słowację, osiąga w porywach 70 kilometrów, a w górach - nawet 120 kilometrów na godzinę. Podczas gdy w austriackim Voralbergu i Tyrolu temperatura wynosi tylko 3 stopnie powyżej zera i pada deszcz ze śniegiem, w Wiedniu, Bratysławie i południowych Czechach słupek rtęci podskoczył do 20 stopni.

W miejscowości Bruzovice na północy Moraw wichura zerwała dach hali produkcyjnej. Pod gruzami zginął 44-letni mężczyzna. Dziesiątki gospodarstw nie mają prądu. Uszkodzone są linie energetyczne, na drogach leżą setki połamanych drzew. Wichura zrywa dachy, uszkadza kominy domów. Szczególnie trudne warunki panują na Morawach na autostradzie prowadzącej z Polski na południe Europy.
W całych Czechach od rana wydarzyło się już 110 wypadków drogowych.

Połamane drzewa zatarasowały drogi w Dolnej Austrii. Wichura zerwała dachy z ponad stu domów i powaliła kilkadziesiąt hektarów lasu.

Silny wiatr komplikuje również sytuację w północnej Słowacji przy granicy z Polską. Zatarasowane jest przejście graniczne prowadzące na Łysą Polanę. Powalone drzewa blokują drogi: między Białą Spiską a Spiską Nową Wsią w powiecie Kezmarok i na odcinku Zdiar - Łysa Polana.

Policja wszystkich trzech krajów prosi kierowców o szczególnie ostrożną jazdę. Za kilka godzin zapadnie zmrok, a silny wiatr może wiać do jutrzejszego rana.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

W dzielnicy Bielska-Białej (Śląsk, Podbeskidzie) spadło drzewo na autobus, zapewne to dopiero początek.Wiatr z przerwami wieje i nasila się.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.