Facebook Google+ Twitter

Hurra, będzie referendum

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-10-08 07:58

Spór o szpitale jest w rzeczywistości sporem politycznym między PO a PiS-em, a raczej pomiędzy Tuskiem i Kaczyńskim.

Rzadko piszę o polityce. Przyznam, że - mówiąc kolokwialnie - z lekka się jej brzydzę. Niestety tak przenika do życia społecznego, że częstokroć nie da się od niej uciec. Właśnie dowiedziałem się, że prezydent szykuje nam referendum w sprawie prywatyzacji szpitali. Szkoda tylko, że pod tą szczytną ideą demokratycznego wyboru kryje się coś zupełnie innego.

Spór o szpitale jest w rzeczywistości sporem politycznym między PO a PiS-em, a raczej pomiędzy Tuskiem i Kaczyńskim. Jest wyraźną próbą sił. sPISkowe otoczenie prezydenta Kaczyńskiego może w ten sposób (lub przy okazji) chcieć zrealizować nieformalne badanie opinii publicznej. Z racji tego, że członkowie PiS-u lubią spiski, w sondaże zewnętrznych firm nie wierzą („bo przecież mogą być ustawione”). Nie muszę chyba przypominać, jak politycy tej partii bardzo "przejechali się" na niedowierzaniu sondażom, decydując się na dymisję rządu Jarosława Kaczyńskiego. Chcą więc sondażu, ale swojego.

Lech Kaczyński starannie przygotowuje się do wyborów prezydenckich w 2010 roku. Jak przystało na
męża stanu, „z szablą” broni obywateli przed liberałami i ich pomysłami. Walczyć musi jeśli chce wejść do drugiej tury. Jego poparcie wśród społeczeństwa jest tak niskie, że wyprzedza go nawet Aleksander Kwaśniewski. Jak podał „Wprost”, Kwaśniewski cieszy się poparciem 18,1 proc., a Kaczyński tylko 15,6 proc. Gdyby wybory odbyły się dziś, wygrałby je Tusk z 26,8 proc. poparciem.

Bardzo żałuję, że prezydent nie liczył się z opiniami Polaków w sprawie tarczy antyrakietowej. Skoro Polacy mają decydować o swoim zdrowiu, powinni mieć możliwość decydować także o swoim bezpieczeństwie. Tymczasem decyzja o tarczy, zarówno ze strony prezydenta, jak i rządu, podjęta została ponad naszymi głowami. Dla mnie to był dowód na to, że ani Kaczyński ani Tusk nie liczą się ze zdaniem zwykłych ludzi.

Dlatego drodzy politycy, jeśli chcecie badać opinię, badajcie. Ale róbcie to za swoje pieniądze. Podatnicy wystarczająco dużo pieniędzy wydają na wasz wybór, utrzymanie i całą resztę. Zamiast referendum przeprowadźcie wiarygodny sondaż na dużej liczbie respondentów, a horrendalne koszty przeprowadzenia referendum, przeznaczcie na oddłużanie szpitali. Może uratujecie komuś życie, bo dziś niejeden pacjent zastanawia się, czym sobie zasłużył na żywot w tym kraju...

Żeby nie kończyć pesymistycznie, dodam, że prezydent robi postępy w występach telewizyjnych. Już nie wygłasza referendum jak uczniak. Teraz tylko jedną rękę trzyma na biurku, a drugą na kolanie. Choć i tak zacina się, czyta zbyt wolno z monitora, jest wystraszony, podenerwowany. Nie wiem też, co symbolizować miało okno za prezydenckimi plecami. Może to było okno na świat? Tyle, że zamknięte…Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Już Wiliam Ockham twierdzil, że nie należy mnożyć bytów ponad potrzebę. Non sunt multiplicanda entia sine necessitate! Nie widzę najmniejszej potrzeby marnowania aktywaności obywateli w rozmaitych, co i rusz wymyślanych nowych referendach: a to dotyczących prywatyzacyjnych przekształceń w slużbie zdrowia, a to wprowadzenie w Polsce euro, a to w sprawqie tarczy (ta kwestia chyba ostatnio raz na zwsze upadla). Tym bardziej, że prezydent forsuje pomysly referandale, kiedy stoi za nimi interes jednej, wiadomo jakiej partii. Dlaczego nie popiera referendum w sprawie aborcji, eutanazji?... Bo wynik byłby latwy do przewidzenia i druzgocący dla wynawców pewnych opcji politycznych i światopoglądowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

71% Polaków opowiedziało się za referendum w sprawie prywatyzacji szpitali , to chyba nie kaprys prezydenta?

Komentarz został ukrytyrozwiń

archie_ ,a mnie referendum akurat w tej sprawie zupełnie nie pasuje.
Przede wszystkim dlatego, że sami pomysłodawcy przekształceń nie są do końca pewni, jakie skutki
spowodują te reformy dla przeciętnego obywatela, przy czym mają do dyspozycji materiały badawcze, opinie doradców, specjalistów.
Co taki przeciętny Kowalski może o tym wiedzieć, kiedy nie jest mu dostępna rzetelna informacja.
Wokół sprawy panuje prawdziwy zamęt, a politycy przerzucają się argumentami za lub przeciw w imię partyjnych interesów.
Po to wybieraliśmy naszych przedstawicieli, aby reprezentowali nasze interesy dbając o stanowienie prawa, uchwalanie ustaw w interesie społecznym. Oni są u źródła i to oni zobowiązani są odpowiedzieć, co należy w tej kwestii postanowić.
Referendum jest kosztowną zabawą, która bez wątpienia ma służyć PR prezydenta, tylko dlaszego znów kosztem obywateli???

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja będę bronił prezydenta. Spór o kształt działania służby zdrowia (w tym o prywatyzację, czy też komercjalizację) szpitali jest sporem realnym. Występują w nim oczywiście politycy, ale problem nie dotyczy wyłącznie ideologii, ale zjawiska-kłopotu realnego.

Dlatego referendum, jak najbardziej mi pasuje...

Czemu nie przy tarczy? Bo tarcza jest nośna medialnie, ale naprawdę... nieistotna. Celem dla rosyjskich rakiet jesteśmy od dawna, jako członek NATO. I na co dzień istnienie tarczy dla przeciętnego obywatela będzie niezauważalne, w przeciwieństwie do systemu zasad funkcjonowania służby zdrowia...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Autor napisał:
"Lech Kaczyński starannie przygotowuje się do wyborów prezydenckich w 2010 r."

Bądźmy więc spokojni; bo jak na afiszu wyborczym napisano, że "starannnie wykształcony", to widzimy jakie ta wiedza przynosi efekty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"...że prezydent robi postępy w występach telewizyjnych."

To zasługa logopedów.

A po drugie - cała akcja poprawiania wizerunku w sumie wnosi do umyslów przecietnych obywateli strach i niepewność. No bo jesli juz wszystko oprotestują to właściwie co ma ten rząd robić? Oddac władzunie braciszkowi, ktory kochał byc premierem?
Był - i nic z tego, co teraz kontestują nie zrealizowali. I tak mozna sie kręcic jak pies za własnym ogonem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.