Facebook Google+ Twitter

Hurra, matura! Ale co dalej?

Wraz z ostatnimi dniami maja dobiegną końca matury. Wyniki będą znane w połowie czerwca i to one zadecydują o dalszych losach maturzystów. Ponad 80% z nich już dziś deklaruje, że chce kontynuować naukę na uczelniach wyższych.

Wg prof. Krystyny Szafraniec, kierownik Zakładu Socjologii Edukacji i Młodzieży UMK (PAN) w dyplomie wyższej uczelni maturzyści widzą szansę awansu, szansę osiągnięcia wysokiej pozycji społecznej oraz dostatniego życia.

Ok. 80% maturzystów wybiera się na studia, przy czym najchętniej wybierają oni uniwersytety (39%). Wśród nich 44% zdecyduje się na studia humanistyczne. Dużą popularnością w tym roku cieszą się politechniki, na których studiować chce jedna trzecia maturzystów.

Wysokim odsetkiem absolwentów chcących podjąć studia usatysfakcjonowana jest prof. Barbara Kudrycka, minister nauki. Od dwóch lat Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego prowadzi kampanię na rzecz promocji kierunków technicznych i ścisłych, przeznaczając specjalne stypendia dla studentów. Ma to na celu promocję kierunków tzw. zamawianych, strategicznych dla rozwoju kraju.

Prof. Stefan Kwiatkowski, przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN twierdzi, że maturzyści wykazują się małą znajomością rynku pracy, a uniwersytety wybierają ze względu na ich dobrą markę, nie biorąc jednak pod uwagę szans na znalezienie pracy po ukończeniu niektórych kierunków. Normą jest, że studenci przy wyborze fakultetów kierują się swoimi zainteresowaniami (ci, którzy lubią biologię, wybierają medycynę) albo ogólnym pojęciem na temat kierunków „opłacalnych” - tych, których absolwenci ze względu na jego wszechstronność zawsze będą potrzebni (ekonomia, prawo, marketing).

Źródło:
rp.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.