Facebook Google+ Twitter

Huta ma przestać truć

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-10-03 08:15

Od prawie 400 procent przekroczone były w minionych tygodniach dobowe normy pyłu zawieszonego w rejonie Nowej Huty. Wojewoda Małopolski wystosował pismo do władz kombinatu - firmy Mittal Steel Poland o zdecydowane ograniczenie emisji.

Reakcja na apel
- Wszystko wskazuje na to, że zastosowano się do apelu wojewody - mówi Ryszard Listwan, zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska. - W poniedziałek stacje monitorujące nie wykazywały w rejonie huty, większego zapylenia niż w Krowodrzy. Oznacza to, że emisja została ograniczona. Teraz będziemy kontrolować na jak długo. Inspektorzy mają podstawy, aby przypuszczać, że może dojść do kolejnej niekontrolowanej emisji. Jak informowaliśmy w czasie wakacji mieszkańcy dzielnicy skarżyli się na nieprzyjemny zapach i dziwny grafitowy osad na drzewach, ławkach i balkonach. Po wnikliwej kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska okazało się, że niektóre urządzenia na terenie huty są nieszczelne. Po kontroli w lipcu sytuacja nieco się poprawiła. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy zwiększone emisje wynikają prawdopodobnie także z olbrzymich zamówień jakie w ostatnim czasie realizuje huta. Aby im sprostać, zakład uruchamia nawet stare linie produkcyjne. W niedzielę Jacek Woliński, dyrektor naczelny Mittal Steel Poland w Krakowie zapewniał, że tym razem do żadnej awarii nie doszło. Mogły się zdarzyć jedynie drobne usterki.

Kontrola i rozmowy
- Kontrolujemy sytuację, sprawdzamy na bieżąco czy w powietrzu nie zwiększa się ilość pyłu zawieszonego - mówi Małgorzata Śmigiel, rzecznik wojewody małopolskiego. - Informowano nas, że na zwiększenie pyłu w powietrzu mogła mieć wpływ nie tyle usterka, co pogoda. Bezwietrzna i bezdeszczowa aura utrzymująca się przez cały miesiąc pogorszyła sytuację. - Nie dążymy do zamknięcia zakładu - zapewnia Ryszard Listwan. - Zdajemy sobie sprawę, że pracuje tam wielu mieszkańców Krakowa. Zakład nie może być jednak uciążliwy dla środowiska. Musimy wspólnie z dyrekcją huty zastanowić się nad sposobem zapobiegania zanieczyszczeniu. Jeśli jednak stwierdzone zostanie nieprawidłowe eksploatowanie instalacji i pogorszenie się jakości powietrza, osoby z kierownictwa huty zostaną ukarane.

SMS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.