Facebook Google+ Twitter

Huta Stalowa Wola S.A. i pieniądze z Unii

Huta Stalowa Wola otrzymała 33,5 mln euro na restrukturyzację - informuje Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Taka suma trafiła już do Polski w latach 2003-4, teraz jest pewność, że nie trzeba jej zwracać.

Przed budynkiem Komisji Europejskiej. / Fot. Małgorzata MałkińskaPod koniec 2007 roku, Komisja Europejska zdecydowała o wszczęciu szczegółowego dochodzenia sprawdzającego zasadność udzielenia wsparcia. Wszystko po to, by ustalić, czy pomoc jest ograniczona do minimum (zgodnie z Traktatem WE - przyp. MM), a także, czy aby na pewno hucie te pieniądze są potrzebne. Zbadano również, czy w wyniku dotowania będą potrzebne dodatkowe środki wyrównawcze na rynku, aby z kolei zrównoważyć potencjalne zakłócenia konkurencji, które ta pomoc wywoła.

Całe szczęście, wynik tego śledztwa był dla Polski korzystny i Komisja wreszcie zdecydowała, że plan restrukturyzacji przedstawiony przez władze polskie powinien zapewnić długoterminową rentowność spółki. Także i to, że pomoc będzie ograniczona do niezbędnego minimum, do wdrożenia restrukturyzacji.
Stwierdziła także, że okazana pomoc nie przyczyni się do zbytnich zakłóceń konkurencji.

Warto przypomnieć, że Huta Stalowa Wola jest przedsiębiorstwem budowlanym i producentem wyposażenia wojskowego. W 2005 r. HSW liczyła 1400 pracowników, zaś w 2002 r. – 3173. Ostatnio, niestety mówiło się o zwolnieniach. Wskutek kryzysu gospodarczego, zwolnieniami zagrożonych jest wiele zakładów z Grupy Kapitałowej Huty Stalowa Wola, spółek HSW i zakładów na terenie huty. Spółka zatrudnia łącznie 8 tys. pracowników. Sama Huta Stalowa Wola S.A. zatrudnia obecnie 2630 osób. Już pod koniec zeszłego roku krążyły wieści o masowych zwolnieniach – ok. 300 osób. Wieści te wprowadzały atmosferę niepokoju, mimo że zaprzeczał im Zarząd Huty Stalowa Wola S.A., tłumacząc zmiany koniecznością reorganizacji zatrudnienia, która polegać jedynie na wydzieleniu zorganizowanych części zakładu nie powiązanych z biznesem maszyn budowlanych.

W lutym tego roku w Rzeszowie protestowali pracownicy ze Stalowej Woli i ich rodziny. Ponad czterotysięczny tłum domagał się od rządu zdecydowanych działań przeciwdziałających kryzysowi, a konkretnie, by ten zajął stanowisko w sprawie nowych cen prądu. Protestujący żądali także działań osłonowych, pomocy dla zwalnianych pracowników i gwarancji kredytowych dla zagrożonych zakładów. W przypadku braku reakcji ze strony rządu, zapowiedzieli w marcu znacznie większą demonstrację w Warszawie.

Szansą dla Huty jest szybka prywatyzacja części cywilnej, która będzie przeprowadzona, do końca w II połowie roku bieżącego. W tej chwili trwają zwolnienia.
Szkoda, że pieniądze unijne nie mogą być wykorzystane na ratowanie huty. Fundusze te dostała ona w latach 2003-4; część w formie pożyczki, resztę w postaci podniesienia kapitału jednej ze spółek w grupie kapitałowej. W marcu bieżącego roku, okazało się jedynie, że wszystko przebiegło zgodnie z postanowieniami Traktatu o Unii Europejskiej i nie ma konieczności zwrotu tych pieniędzy do unijnej kasy.

Źródło: Wydział prasowy
Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce, odkuwki.net,/a] i [a]http://www.bankier.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

W imieniu Eugeniusza Kwiatkowskiego dziękuję za pamięć o Stalowej Woli:
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uzupełniając: Komisja Europejska sprawdzała czy pieniądze, które przyznała w latach 2003-2004 na HSW były mądrze i potrzebnie wydatkowane, i czy nie zakłóciło to zdrowej konkurencji rynkowej. Była to tylko decyzja, że w istocie te pieniądze były potrzebne w roku 2003-2004. Teraz, żadnych pieniędzy HSW z KE nie dostanie! Zapewne jeśli nie dostanie żadnej pomocy to wiele ludzi zostanie bez pracy. W tej chwili miesięczne wypowiedzenia dostało 970 osób i to pewnie nie koniec...

Komentarz został ukrytyrozwiń

...sprawdzić i się odnieść - tak miało być. Ale się sprawdzić też postaram się:);)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale dzięki za merytoryczna uwagę (to zawsze w cenie), postaram się sprawdzić i się odnieść.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Drogi brzdeku, moje informacje pochodzą z...z pierwszej unijnej ręki, czyli z Wydziału Prasowego Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dużo zdementowanych i zmanipulowanych informacji. Powtarzają to wszystkie media, a prezes HSW na drugi dzień zwołuje konferencję prasową i wszystko prostuje. Po pierwsze HSW nie dostanie żadnych pieniędzy bo już je dostała w 2004r.

Polecam artykuły (najbardziej ostatni):
http://www.puds.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=3745&Itemid=141

http://hutnictwo.wnp.pl/dochodzenie-ke-w-sprawie-huty-stalowa-wola,5766_1_0_0.html

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,3809029.html?nltxx=856703&nltdt=2006-12-22-04-05.

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Prezes-HSW-doradca-prywatyzacyjny-Huty-Stalowa-Wola-do-23-marca-1921641.html

Dla leniwych cytat:
"We wtorek Komisja Europejska zatwierdziła decyzję polskiego rządu o 33,5 mln euro pomocy na restrukturyzację firmy. Trofiniak przypomniał, że fundusze te huta dostała w latach 2003-4; część w formie pożyczki, resztę w postaci podniesienia kapitału jednej ze spółek w grupie kapitałowej. 'Pieniądze przeznaczyliśmy m.in. na pozbycie się starych zobowiązań oraz restrukturyzację majątkową i osobową' - powiedział PAP Trofiniak" (Źródło: ostatni link)

Nie wiem czy to są jakieś zagrywki PR'owe rządu PO, czy zwykła pomyłka. Jedno jest pewne, żadne pieniądze do HSW nie trafią!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.