Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6585 miejsce

HyperLodz Team. Łódzcy studenci w ścisłym finale konkursu Elona Muska na kapsułę Hyperloop

HyperLodz Team, grupa studentów z Politechniki Łódzkiej, znalazła się w finale konkursu na ultraszybki systemu transportu. Hyperloop ma łączyć Los Angeles z San Francisco.

 / Fot. materiały HyperLodz TeamHyperloop to pomysł Elona Muska, szefa firmy SpaceX. W 2013 roku przedstawił zarys koncepcji stworzenia nowego środka transportu. Ma to być kapsuła pasażerska przemieszczającej się w specjalnej tubie z prędkością bliską prędkości dźwięku.

W sierpniu 2015 roku SpaceX ogłosił konkurs na szczegółowy plan konstrukcji oraz design całego systemu Hyperloop. Pisaliśmy o tym w W24 w materiale "Hiperpętla Elona Muska zrewolucjonizuje transport?"

Studenci z Łodzi skonstruowali kapsułę Hyperloop począwszy od kształtu, przez napęd, aerodynamikę po systemy bezpieczeństwa. Pod koniec listopada łodzianie dowiedzieli się, że zakwalifikowali się do ścisłego finału, który odbędzie się już 29 stycznia 2016 roku na Texas A&M University.

 / Fot. materiały HyperLodz TeamMinimum dwuosobowa reprezentacja HyperLodz Team będzie musiała przedstawić tam szczegóły swojego projektu. Studenci PŁ są jedyną grupą z Polski. Z Europy zakwalifikowano do finału jedenaście drużyn.

Studenci z Politechniki Łódzkiej zbierają pieniądze na wyjazd do USA, dotąd udało się zebrać kwotę potrzebną na wyjazd dwóch osób, ale zbiórka trwa do 20 stycznia. Każde zebrane 6000 złotych pomoże wysłać do Teksasu o jednego członka drużyny więcej. Jest to o tyle ważne, że każdy w grupie odpowiada za inny aspekt techniczny projektu. Grupę HyperLodz Team można wesprzeć poprzez portal PolakPotrafi.pl.Na czym polega pomysł łódzkich studentów?


"Aby zmniejszyć opory ruchu kapsuły, jednocześnie zwiększając jej prędkość poruszania się, kapsuła Hyperloop nie powinna dotykać podłoża. Zdecydowaliśmy się na zastosowanie lewitacji magnetycznej. Technologia eliminuje problem niekorzystnych zawirowań powietrza wokół kapsuły. Poprzez zastosowaniu specjalnie skonstruowanych silników magnetycznych kapsuła będzie mogła unosić się nad podłożem, składającym się z warstw różnych metali. Hamowanie awaryjne będzie odbywać się również za pomocą mechanizmu lewitacji. Zastosowany system magnesów, poprzez wychylenie od osi jest w stanie generować siłę, która może posłużyć do hamowania.
Podczas normalnego funkcjonowania, kapsuła będzie rozpędzana za pomocą elektromagnetycznych silników liniowych, rozmieszczonych w wyznaczonych miejscach w tunelu. Pozwoli to na dokładne sterowanie prędkością kapsuły, bez obaw o nadmierne rozpędzenie."


Więcej o projekcie przeczytacie na stronie PolakPotrafi.pl i na Facebookul

(AIP, Darek Matyjaszczyk)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.