Facebook Google+ Twitter

I Cezar słuchał U2

Czyli o tym, co stało się wieczorem, 23 października 1997 roku na stadionie Koševo w Sarajewie i jak to widział Muharem Bazdulj.

Muharem Bazdulj "Koncert". / Fot. Iwona GuzińskaMarco, długoletni fan U2. Sejo, który miał przyjaciela o imieniu Željo, który to zginął w czasie wojny. Azra, której brat zginął na wojnie. Amra i Ksenia, maturzystki, zrezygnowały z wycieczki szkolnej Budapeszt – Wiedeń – Praga, bo wolały koncert. Damir, urwał się z wojska, bo wolał koncert. Losy właścicieli tych i kilku innych historii połączyły się w tym samym miejscu o tym samym czasie, na koncercie U2. W szkołach średnich z okazji tego wielkiego wydarzenia odwołano lekcje. Z powodu koncertu ruszyły pociągi – pierwszy raz od 5 lat. Sarajewo znalazło się na trasie koncertowej U2 po Włoszech, przed Grecją, mimo, że niewielu wierzyło, że to możliwe. To musiała być wielka sprawa, skoro nawet gimnazjalistów wygoniono wtedy na stadion Koševo.

Książka Muharema Bazdulja, zatytułowana po prostu „Koncert”, to coś z pogranicza literatury i reportażu, z oczywistą przewagą tego drugiego. Autor starał się pokazać jednoczącą moc muzyki. Opowiedział historię niezwykłego koncertu oraz historie kilku wybranych jego uczestników.

Do kraju jeszcze niedawno targanego wojną przyjeżdża zespół z lepszego świata. Daje koncert, na który bilety są tanie jak barszcz. Sprawia, że na stadionie młodzi ludzie czują się zjednoczoną, bliską sobie masą. Bazdulj mało jednak pisze o tym, co działo się na stadionie. Więcej uwagi poświęca temu, co działo się w głowach kilku bohaterów których wybrał – przed, w trakcie i po koncercie. Postać Marca wykorzystuje do analizowania piosenek U2, często przywołuje ich teksty. Ot, reportażyk na szkolną 4. Fanów zespołu może nieco rozczarować.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.