Facebook Google+ Twitter

I Dolnośląski Festiwal Chórów SILESIA CANTAT Głogów 2006

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2006-11-08 20:02

Muzyka chóralna ma swoje kolejne święto. W Głogowskiej kolegiacie rozbrzemiewały utwory, od średniowiecznych po współczesne.

Kolegiata pw. Wniebowzięcia NMP w Głogowie W Głogowie na Dolnym Śląsku 7 października odbyła się pierwsza edycja festiwalu zorganizowanego przez: Stowarzyszenie Chór "Beati Cantores", gminę miejską Głogów oraz Polski Związek Chórów i Orkiestr oddział dolnośląski we Wrocławiu.

Pierwsza edycja festiwalu jest kontynuacją innej uczty muzycznej, której mogli doświadczać mieszkańcy ziemi głogowskiej. W 2005 roku odbyły się ostatnie, X Zamkowe Spotkania Chóralne, które były organizowane nieprzerwanie od 1996 roku. Stowarzyszenie Chór Beati Cantores, jako organizator Spotkań, postanowił zmienić od tego roku formę imprezy. Zdecydowano, że przedsięwzięcie przekształci się w konkurs.

Tak też się stało. Do rywalizacji zgłosiło się 12 chórów, w tym chóry żeńskie, męskie, akademickie i mieszane. Zespoły przyjechały z Lubina, Legnicy, Wrocławia, Poznania, Kłodzka, Krobi, a także z Mińska na Białorusi.
Chór Po kilkugodzinnych przesłuchaniach, jury postanowiło przyznać pierwszą nagrodę zespołowi Concerto Glacensis z Kłodzka pod dyrekcją Katarzyny Mąki (w kategorii chórów żeńskich) oraz Chórowi Wyższej Szkoły Menedżerskiej "Madrygał" z Legnicy pod dyrekcją Dariusza Rzoncy (w kategorii chórów mieszanych).


W jury zasiedli: prof. Halina Bobrowicz (Akademia Muzyczna we Wrocławiu), Grażyna Rogala-Szczerek (Polski Związek Chórów i Orkiestr-Wrocław), Barbara Walendzik (dyrygent głogowskich chórów).

Dyrygenci nagrodzonych chórów (pierwsza z lewej-pani Katarzyna Mąka, dyrygent zespołu Concerto Glacensis z Kłodzka, zdobywcy głównej nagrody Festiwalu w kategorii chórów żeńskich)Festiwal cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców Głogowa i okolic (przybyło w sumie kilkaset osób). Na przesłuchania przyszli zarówno wierni słuchacze muzyki chóralnej, jak i osoby będące po raz pierwszy na tego typu imprezie. Najwięcej słuchaczy przyciągnął koncert finałowy (wraz z ogłoszeniem zwycięzców konkursu).

Przybyli z różnych miast chórzyści chwalili bardzo dobrą organizację i doskonale wybrane miejsce do śpiewu - głogowską Kolegiatę.

Kolegiata jest jednym z najstarszych i najbardziej cennych zabytków Dolnego Śląska. Początki budowli sięgają XII wieku. W podziemiach współczesnego kościoła odkryto pozostałości świątyni, w której modlili się wierni podczas ataku cesarza Henryka na Głogów w 1109 roku (wg. Galla Anonima). W ostatnich dniach II wojny światowej Kolegiata została prawie całkowicie zniszczona i czekała na odbudowę kilkadziesiąt lat. Obecnie zakończył się pierwszy etap odbudowy świątyni. Pokryto ją dachem, wstawiono wszystkie witraże, zawieszono dzwony na wieży, wylewana jest posadzka, a także restaurowane są freski w kaplicach bocznych.

Zapraszamy wszystkie chętne chóry do zgłaszania się do kolejnych edycji festiwalu.
Kontakt z organizatorami: http://free.art.pl/beaticantores

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.