Facebook Google+ Twitter

I KONGRES KLASTRÓW POLSKICH 3 CZERWCA 2013 r. W SEJMIE RP

Wokół polskiego klastringu zaczyna wrzeć. Powód jest jeden- I kongres Klastrów Polskich zorganizowany przez Parlamentarny Zespół ds. Polityki Klastrowej oraz Związek Pracodawców Klastry Polskie, w Sejmie RP który odbędzie się już za 9 dni.

Związek Pracodawców Klastry Polskie, zrzesza 30 klastrów z całej Polski / Fot. Bogdan Wegrzynek, Menu Group Jednym z zagadnień, jakie zostanie poruszone będzie nowa perspektywa finansowania z Unii Europejskiej przewidziana na lata 2014-2020.
W wydarzeniu wezmą udział m.in.: Ewa Kopacz - Marszałek Sejmu, Janusz Piechociński - Wicepremier i Minister Gospodarki, Elżbieta Bieńkowska - Minister, Bartłomiej Bodio - Poseł na Sejm i Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu do Spraw Polityki Klastrowej, przedstawiciele Ministerstw z Turcji, Węgier, Niemiec i Holandii, Prezes Związku „Klastry Polskie” Krzysztof Krystowski; Maciej Dzierżanowski z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, lider analizy klastrowej, Małgorzata Szczepańska z Ministerstwa Gospodarki, Prezes PARPu Bożena Lubińska- Kasprzak, wiceprezes PARPu Dariusz Szewczyk, Joanna Podgórska z PARPu, wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska, Jacek Guliński, wiceminister Nauki, Dyrektor KPK Andrzej Siemaszko, minister Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński, Krzysztof Pawłowski, rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu, wiceminister MRR Paweł Orłowski, Prezes Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw Bogdan Węgrzynek, Jarosław Bulanda ze Śląskiego Klastra Lotniczego, Tomasz Kozłowski, opiekun Trzech Klastrów Polski Wschodniej, Wojciech Materna z Klastra IT, Artur Wojciechowski z Klastra Mazurskie Okna oraz Jakub Karp, specjalista do spraw Certyfikacji Klastrów, a także władze samorządowe wielu województw oraz rektorzy uczelni wyższych.
Cel rozwojowy Polski na lata 2014-2020 to przede wszystkim zintensyfikowanie i spożytkowanie gospodarczych, instytucjonalnych i społecznych możliwości, co poskutkuje przyspieszeniem rozwoju i poprawą stopy życiowej społeczeństwa. Plan ten będzie realizowany w trzech obszarach tj.
• konkurencyjna gospodarka,
• spójność społeczna i terytorialna,
• sprawne i efektywne państwo.
klastry są szansą na rozwój polskiej gospodarki- na zdjęciu Tomasz Kozłowski, koordynator trzech klastrów / Fot. Bogdan Wegrzynek, Menu GroupKomisja Europejska wskazała w związku z tym 11 celów tematycznych, zawartych we wspólnych ramach strategicznych i propozycjach rozporządzeń, które kraje należące do UE będą musiały uwzględnić w klasyfikacji Funduszy Europejskich w latach 2014-2020. Dla polityki klastrowej największe znaczenie z tych wyznaczników ma:
• Program operacyjny dotyczący innowacyjności badań naukowych i ich powiązań ze sferą przedsiębiorstw
• program operacyjny dotyczący Polski Wschodniej
• regionalne programy operacyjne.
Państwo lub UE mogą wspomóc ideę zrównoważonego rozwoju w dwojaki sposób. Pierwszy z nich, to duży fiskalizm- przychody z podatków są rozdzielane wg dochodów w poszczególnych regionach. Jednak wydaje się, że lepszy jest drugi sposób, mianowicie zmaksymalizowanie możliwości lokalnych podmiotów do zaspokajania potrzeb społeczeństwa. U podstaw tego założenia leży ogromne znaczenie małych i dużych przedsiębiorstw, które finanse uzyskują w formie zwrotnej, czyli w formie kredytowania, lub pośrednio – właśnie poprzez klastry.
 / Fot. Bogdan Wegrzynek, Menu GroupKlastry sprzyjają wzrostowi innowacyjności głównie przez wzrost konkurencyjności. Dzięki współdziałaniu, zmniejszaniu kosztów wejścia na rynek, rozwojowi przedsiębiorstw oraz nauki, wyrównywane są różnice pozwalające na zdobycie przewagi konkurencyjnej w tradycyjny sposób. W tej sytuacji nowatorstwo wydaje się być niezbędne.
Sukces Doliny Krzemowej w USA świadczy o tym, że można stworzyć potęgę w oparciu o współdziałanie trzech filarów- przedsiębiorstw, nauki i administracji. Jest to podręcznikowy przykład, jednak rezultat jaki osiągnięto w USA przekłada się na lata praktyki, doświadczeń i pracy. W Polsce klastring jest instytucją młodą, dlatego styka się z różnymi problemami- administracyjnymi, finansowymi czy organizacyjnymi. Kongres to inicjatywa, podczas której głos zabiorą politycy oraz specjaliści, co rokuje znalezieniem wspólnych rozwiązań. Umiejętność współpracy a zarazem rywalizacji w obrębie klastrów, jest nadzieją dla rozwoju polskiej gospodarki i poprawy jakości życia ludności. Czas otworzyć się na to co nowe, posiadając dotychczasowy bagaż doświadczeń.
Więcej informacji na temat programu Kongresu można znaleźć na stronie www.klastrypolskie.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.