Facebook Google+ Twitter

I Kongres Osób Niepełnosprawnych w Bydgoszczy. W stronę życia bez barier

Współautorzy: Marta Wróbel

W Bydgoszczy 14 listopada, odbył się Kongres Osób Niepełnosprawnych, podczas którego podpisano akt powołania Kongresu Osób Niepełnosprawnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego, podpisała go wojewoda Ewa Mes.

Przed Konferencją można było zobaczyć oraz kupić prace uczestników WTZ-ów. / Fot. M. WróbelKongres był debatą z udziałem instytucji oraz osób zainteresowanych problemami integracji społecznej. Projekt ten skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego, pracodawców oraz organizacji pozarządowych. Głównym założeniem programowym tego przedsięwzięcia jest "wzmocnienie właściwych standardów w zakresie zarządzania zasobami osób niepełnosprawnych z wykorzystaniem dobrych praktyk krajów UE."

Jak czytamy w materiałach przekazanych delegatom przez organizatorów
"Formuła Kongresu ma umożliwić: stworzenie przestrzeni wymiany myśli i doświadczeń związanych z problematyką niepełnosprawności, aktywizację społeczną osób niepełnosprawnych przez włączenie ich w program prac na rzecz integracji obywatelskiej, wyłonienie zespołu roboczego dla wypracowania skutecznych rozwiązań służących przeciwdziałaniu marginalizacji i wykluczeniu społecznemu osób obciążonych niepełnosprawnością oraz zainicjowanie tradycji wymiany dobrych praktyk integracyjnych po między środowiskiem osób niepełnosprawnych z województwa kujawsko-pomorskiego a krajami członkowskimi Unii Europejskiej."

Podczas spotkania referenci, jak i delegaci z grup roboczych zgłaszali wiele problemów, a w szczególności zwracali uwagę na to, że należy ujednolicić system orzecznictwa rentowego i pozarentowego. Zwracano uwagę, że należy dostosować narzędzia społecznej integracji do rzeczywistych potrzeb osób niepełnosprawnych.

 / Fot. M. WróbelW czasie kongresu przedstawiono harmonogram działań, który w pierwszej kolejności przewiduje powołanie zespołów roboczych. Działania w tych zespołach poprzedzone zostaną zebraniem informacji na temat sytuacji życiowej niepełnosprawnych mieszkańców. Przeprowadzone zostaną konsultację ze środowiskiem niepełnosprawnych, a wnioski przedstawione zostaną w formie dokumentu końcowego.

Ustalenia te mają przyczynić się do wzmocnienia procesów decyzyjnych instytucji zarządzających problematyką niepełnosprawności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Garu
  • Garu
  • 16.11.2011 13:22

Kolejne spotkania i gadanie w puste. Wiemy, rozumieny, klepniemy dokument i się rozejdziemy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"W czasie kongresu przedstawiono harmonogram działań, który w pierwszej kolejności przewiduje powołanie zespołów roboczych. Działania w tych zespołach poprzedzone zostaną zebraniem informacji na temat sytuacji życiowej niepełnosprawnych mieszkańców."


No tak, tylko problemy osób niepełnosprawnych znane są od lat i ciągle pozostają te same. W przypadku osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym i w dodatku niesamodzielnych, jest gorzej niż przed wejściem Polski do UE.

Odnoszę wrażenie, że wszelkie działania pomocowe dla niepełnosprawnych to ukryta forma ich eutanazji.
Weźmy dofinansowanie do wózka o napędzie elektrycznym - jeśli nie pracujesz nie masz po co składać wniosku o dofinansowanie i wózka nie kupisz, a nawet jak pracujesz to i tak nie będzie ciebie stać na zakup. Wniosek, siedź w domu i czekaj na swój koniec. Tak to wygląda w praktyce i każdy może sobie to sprawdzić. A jak jeszcze masz chorobę przewlekłą postępującą to najlepiej (czytaj dla państwa), aby sam ze sobą skończył.

Kogo wspiera PFRON to ja nie mam zielonego pojęcia, bo na pewno nie osoby niepełnosprawne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.