Facebook Google+ Twitter

I Kongres Tańca w Bibliotece UW. Podsumowanie [film]

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2011-05-03 17:30

I Kongres Tańca odbywał się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Przez trzy dni reprezentanci grup zawodowych związanych z tańcem, dyskutowali na temat obecnego stanu oraz potrzeb środowiska tanecznego w Polsce.

I Kongres Tańca w Bibliotece UW. / Fot. Ewa KrzysiakOsoby prowadzące i uczestniczące w panelach dyskusyjnych podczas pierwszych dni Kongresu Tańca bardzo żałowali, iż na spotkanie nie przybył minister Bogdan Zdrojewski. Dotarł on w końcu na finał trzydniowej imprezy, ale obiecując swoje poparcie zdystansował się do większości zgłaszanych przez choreografów i tancerzy postulatów. Jednym z jego głównych argumentów przeciw uprzywilejowaniu środowiska baletowego jest przeciwny nurt twórców dążących do łączenia różnych dyscyplin artystycznych i tworzenia w rozmaitych konfiguracjach personalnych i środowiskowych.

Podczas Kongresu dało się zauważyć pewne animozje. Pierwsza sprawa dotyczyła polskich krytyków, którzy (wg.tancerzy) skupiają się przede wszystkim na drobiazgowym opisywaniu kroków. Istotą tej sztuki jest natomiast sam taniec, który jest domeną artystów i tylko oni właściwie pojmują, na czym polega ten fenomen. Zaś kolejna dotyczyła osób organizujących festiwale.


Zaproszony na Kongres, menedżer wydarzeń kulturalnych i artystycznych dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej Fabio Cavallucci, wygłosił pochwałę twórców festiwali, którzy są jego dyrektorami programowymi i faktycznymi zarządcami. Ten model "silnego uderzenia" indywidualistów z zacięciem moderatora sztuki, sprawdza się na zachodzie Europy. Tancerze zdystansowali się do tak entuzjastycznej opinii człowieka nie mającego nic wspólnego z baletem klasycznym i nowoczesnym tańcem. Zauważyli, że ludzie zarządzający festiwalami tańca zbierają lwią część laurów zostawiając wykonawcom tylko nędzne resztki sławy i chwały. Oni traktują artystów, niemal jako wymienne elementy kompozycji, nieomal ruchome marionetki do wykorzystania podczas ich imprezy.

Zobacz również : I kongres Tańca "Taniec ma głos"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

5+ za ciekawą relację.

Komentarz został ukrytyrozwiń
gwiazdka
  • gwiazdka
  • 03.05.2011 18:54

Podczas czytania dało się zauważyć pewne amimozje, a może nawet animozje?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawa relacja. *****

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.