Facebook Google+ Twitter

I kto to Papla?

Lektura delikatnie wprowadza nas w słownictwo najmłodszego pokolenia. W pierwszej części omawia kolejne etapy słowotwórstwa dziecięcego.

Słownik języka dziecięcego. Żurowy dinożarł mówi dziukuluku. / Fot. Karolina HermannAutorem książki jest Damian Strączek. Sam o sobie pisze: "Słownik opracował wielbiciel Przybory i Mumio, nie leksykograf". Zanurzając się w lekturę zostajemy delikatnie wprowadzeni w słownictwo najmłodszego pokolenia. W pierwszej części omawiając kolejne etapy słowotwórstwa dziecięcego autor porusza kilka aspektów. Przede wszystkim mówi o kanonie słów używanych w polskich domach, w drugiej kolejności są to neologizmy oraz neosemantyzmy. Wszystko to ma przeogromny wpływ na słownictwo, jakim posługują się dzieci.

Znacząca część książki, to przede wszystkim zbiór "złożonych budowli", czyli słów, które powstały z wykorzystania "dorosłych" i dziecięcych pojęć.
Wbrew pozorom te drugie pojęcia po chwili przemyślenia stają się bardziej racjonalne niż dorosłe określenia niektórych przedmiotów, czy czynności.

Wycinaczki, tryskanna, poluzak, migadełko, gumiaste jedzenie - to tylko kilka przykładów, które znajdziemy w tej książce.

"Duzi isiam" - może wydawać się, że jest to nic nieznaczące pojęcie, jednak jest to jedno z 200 nowych słówek dziecięcych zawartych w powyższej publikacji.

Opisywana książka wydana została w twardej oprawie. Kolorowe stronnice z dziecięcymi ilustracjami podkreślają jej autentyczność. Dzięki temu czytana może być przez dorosłych jak i przez dorastające dzieci.

Przykładowe rozmowy z rodzicami:
"Jaś (3 lata) żali się: Tato, jak będziesz taki mały jak ja, to zobaczysz jak to jest..."
"Moja córka Kasia (3 lata) powiedziała, zaglądając do kuchni: Mamusiu, co to śmierdzi ? Gotujesz mi zupę?"
"Maciek (3 lata) ucieszył się na widok sióstr zakonnych: O, idą moje koleżanki z przedszkola!"

Ten nietypowy słownik języka dzieci zakończony został specyficznym aneksem, który najbardziej przypadnie do gustu rodzicom i nauczycielom. Jest on wyjaśnieniem najbardziej popularnych słów używanych przez najmłodszych.

Autor zaprasza też do przesyłania anegdotek, które zrodziły się w domach czytelników.
Wykorzystane zostaną być może w drugiej części.


"I kto to Papla?"
Nietypowy słownik języka dziecięcego
Wydawnictwo ZNAK
Rok wydania: 2009
Oprawa twarda
Wydanie: pierwsze
ISBN: 978-83-240-1289-3
Format: 165x215
Ilość stron: 178

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.