Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20149 miejsce

I Międzynarodowa Konferencja "Współczesne problemy gospodarki"

25-26 kwietnia 2013 r. Koło Naukowe "Sonda" z Politechniki Warszawskiej zorganizowało I Międzynarodową Konferencję Naukową "Współczesne problemy rozwoju gospodarczego". Udział wziął w niej m.in. Marek Zuber.

Anna Figiel Prezes Koła Forum eBiznesu UMK - w referacie Klastry a Gospodarka / Fot. arch. MENU GROUPPanelistami podczas tego interesującego wydarzenia jakim stała się I Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Współczesne problemy rozwoju gospodarczego" byli: wybitny polski ekonomista i ceniony powszechnie ekspert Marek Zuber oraz młodzi delegaci czołowych uczelni w Polsce i goście z zagranicy. Swoje referaty wygłosili studenci m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechniki Warszawskiej oraz Nizhnevartovsk State University of Humanities z Rosji.

Marek Zuber / Fot. arch. MENU GROUPW rozpoczynającej sesji dotyczącej kryzysu gospodarczego głos zabrał czołowy polski komentator ekonomiczny i analityk rynków finansowych - Marek Zuber. Jego wykład uświetniający konferencję cieszył się dużym zainteresowaniem. W oparciu o bogate doświadczenie biznesowo-doradcze przekazał wiedzę ekonomiczno-finansową w sposób przystępny i interesujący dla odbiorców. Uczestników konferencji wdrożył w szczegóły początku panującego kryzysu gospodarczego, omówił jego przebieg i wpływ na rynki finansowe, spowodowany ograniczonym zaufaniem do wszelkich papierów wartościowych.

- "Głównym powodem kłopotów na światowych rynkach było zbyt ryzykowne inwestowanie m.in. w kredyty hipoteczne, które uważane były za najpewniejszy sposób lokowania pieniędzy." - mówił Marek Zuber. Zwrócił uwagę, że - "Powstawały papiery wartościowe oparte o papiery, które były oparte o papiery zabezpieczone hipoteką. Sam znalazłem kiedyś łańcuszek składający się z 17 elementów. Nawet właściciel drugiego elementu nie wiedział, że ma papier wartościowy zagwarantowany hipotekę, a co dopiero właściciel ostatniego instrumentu. Gdy rozpoczął się kryzys w USA nikt nie widział, że może być z nim związany. Zapanowała panika na całym świecie, bo nikt nie mógł dojść do tego, które papiery wartościowe są złe." - Ekspert wyraził również opinię, iż - "Obecnie na świecie już nie ma kryzysu. Panuje on jedynie w Europie. Gospodarka USA radzi sobie już dobrze, Brazylia ma duży wzrost gospodarczą, a Chiny stają się coraz większą potęgą. To Europa ma problemy."

Następnie o społeczeństwie obywatelskim w dobie kryzysu gospodarczego opowiedział Krzysztof Rygiel, student Wyższej Szkoły im. Pawła Włodkowica. Reprezentant Szkoły Głównej Handlowej, Dominik Sikora wyraził swoje zdanie na temat niedorozwoju polskiego rynku finansowania start-upów kapitałem podwyższonego ryzyka w obliczu kryzysu. Natomiast efektywność instrumentów corporate governance z perspektywy ostatniego kryzysu finansowego zrelacjonował Ariel Mucha, student Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Komentarz Marka Zubera dotyczący kwestii gospodarczych jest natomiast taki, że - "Wielkim wzywaniem, dla całej strefy euro, a właściwie dla całej Europy, jest stworzenie strategii systematycznego podnoszenia konkurencyjności. Choćby przez wzrost innowacyjności. Bez tego przegramy w konkurencji ze Stanami Zjednoczonymi i z Dalekim Wschodem. To wyzwanie absolutnie kluczowe."

Tuż po panelu wprowadzającym skupiającym się na kryzysie odbyła się sesja dotycząca problemów przedsiębiorstw. Przedstawicielka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Anna Figiel - Prezes Koła Naukowego Forum e-Biznesu, wygłosiła prelekcję o temacie "Polityka rozwoju w oparciu o klastry gospodarcze". - "Klastry w ostatnich latach zyskały dużą popularność i nabrały szczególnego znaczenia jako koncepcja współpracy przedsiębiorstw oraz element polityki wsparcia rozwoju gospodarki regionalnej." - rozpoczęła swoje przemówienie. Odnosząc się do roli klastrów dla przedsiębiorstw Anna Figiel stwierdziła, że - "Działające efektywnie klastry są w stanie pomóc podmiotom gospodarczym, w szczególności MŚP, w polepszeniu ich pozycji konkurencyjnej. Firmy powiązane ze sobą w grupy posiadają większe możliwości niż gdyby działały w pojedynkę. Dotyczy to możliwości rozwoju, rozpoznania nisz produkcyjnych, dostępności do rynków eksportowych, prowadzenia polityki kadrowej i innowacyjności." - Zwróciła również uwagę, iż - "Struktury klastrowe stanowią skuteczny mechanizm centralizacji zasobów i środków oraz jeden z najlepiej rozpoznanych sposobów stymulowania współpracy horyzontalnej w gospodarce. Klastry są w stanie wpływać na generowanie i przyspieszanie procesów rozwoju oraz mogą pełnić rolę biegunów wzrostu w skali całego regionu, a nawet kraju."

Do sesji związanej z problemami przedsiębiorstw zgłosiło również swoje referaty, w języku angielskim, czworo reprezentantów Nizhnevartovsk State University of Humanities z centralnej części Rosji. Ocenili oni w nich m.in. warunki funkcjonowania MŚP oraz przedstawili system informatyczny automatyzacji działalności przedsięwzięć. Studenci Politechniki Warszawskiej omówili funkcjonowanie MŚP w dobie kryzysu gospodarczego oraz kryzys w sektorze transportu w Polsce na przełomie XX i XXI w., a przedstawiciele PWSZ sposoby pomocy publicznej dla MŚP w Polsce.

Drugi dzień konferencji rozpoczął się sesją na temat kryzysu w wybranych sektorach gospodarki, która przyniosła słuchaczom dawkę wiedzy o wpływie kryzysu na rolnictwo w Polsce czy na sektor budowlany, o których opowiedzieli gospodarze, członkowie Koła Naukowego "Sonda" z Politechniki Warszawskiej. Zrelacjonowano zarówno problemy żywnościowe na świecie, jaki i problemy na rynku nieruchomości w latach 2008-2012. Natomiast Mateusz Ćwikła z
Uniwersytetu Pedagogicznego z Krakowa przedstawił stan przemysłu motoryzacyjnego w Polsce, który to sektor na całym świecie - jak zauważył już pierwszego dnia Marek Zuber - został wyraźnie dotknięty kryzysem, ze względu na jego korelację z rynkiem finansowym.

Podczas sesji kończącej, dotyczącej problemów sektora publicznego omówiono problemy zadłużenia w jednostkach samorządu terytorialnego, kryzys w ochronie zdrowia oraz wpływ kryzysu w edukacji na zatrudnienie młodych.

I Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Współczesne problemy rozwoju gospodarczego", zorganizowana przez Koło Naukowe "Sonda" z Politechniki Warszawskiej i jego opiekuna naukowego dr Magdalenę Kludacz była udanym wydarzeniem zarówno dla aktywnych uczestników, jak i słuchaczy. Przewiduje się kolejne edycje konferencji w następnych latach.

Anna Figiel, Bogdan Węgrzynek

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.