Facebook Google+ Twitter

I Międzynarodowy Festiwal Teatralny Klasyki Światowej w Łodzi

Od 19 do 28 listopada 2010 roku w największym teatrze dramatycznym Łodzi - Teatrze im. Stefana Jaracza, widzowie będą mieli okazję przyjrzeć się temu, co ważne i godne uwagi w teatrze europejskim.

Nowa klasyka Europy - I Międzynarodowy Festiwal Teatralny Klasyki Światowej odbędzie się w listopadzie w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi. Wydarzenie ma rangą dorównywać odbywającym się każdej wiosny Festiwalowi Złota Maska w Moskwie oraz Theatertreffen w Berlinie. Do Łodzi przyjadą zespoły z Rosji, Włoch, Niemiec i Hiszpanii. Zaprezentują najciekawsze realizacje klasycznych tekstów, a każdy spektakl zostanie zagrany dwa razy, aby jak największa część publiczności miała okazję obcować ze światową sztuką teatralną. Polscy widzowie nie muszą się martwić o przekaz, gdyż tekst będzie tłumaczony na tablicy świetlnej bądź przez słuchawki.

Obecnie wiemy, że organizatorzy prowadzą rozmowy z przedstawicielami teatrów i grup teatralnych takimi jak: moskiewski Teatr Nacji czy mediolański Change Performing Arts.

Festiwal to nie tylko spektakle; widzowie będą mogli uczestniczyć w licznych dyskusjach, koncertach i warsztatach, gdyż cel, jaki postanowili sobie organizatorzy to promocja idei otwartości teatru.

Z pewnych źródeł udało się ustalić tytuł spektaklu, który zainauguruje festiwal. Na deski teatru została przeniesiona powieść Jarosława Iwaszkiewicza pt. "Panny z Wilka". Zabiegu reżyserii dokonał Łotysz, laureat prestiżowej Europejskiej Nagrody Teatralnej - Alvis Hermanis. Produkcją zajęła się Emilia Romagna Teatro Fondazione z Modeny. Zapowiada się więc pasjonująca konfrontacja teatralnej wizji słynnego reżysera z naszymi wyobrażeniami, jakie mamy po lekturze oraz obejrzeniu filmu Andrzeja Wajdy.

Festiwal będzie miał charakter cykliczny i będzie odbywał się co dwa lata. Pomysłodawcy chcą pokazać w Łodzi spektakle wystawiane na scenach największych teatrów Europy. Dzięki festiwalowi teatr ma dotrzeć do jeszcze szerszego grona publiczności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.